TOP 10 thrillerów - ranking thrillerów 2022

 • Publikacja: 27-07-2022 Zmodyfikowany: 17-11-2022
 • Kategoria: filmy Liczba wyświetleń: 1902
product-img

Jeśli szukasz informacji o najlepszych thrillerach, sprawdź poniższy ranking TOP 10 najlepszych thrillerów 2022. Dowiedz się też, jakie thrillery uznawane są za najlepsze thrillery wszech czasów, oraz czym charakteryzują się dobre filmy grozy i napięcia.

Ranking thrillerów 2022

Thriller to gatunek filmowy, który jest szczególnie uwielbiany przez fanów napięcia oraz strachu. Dobry thriller nie pozwala ani spokojnie zasnąć, ani o sobie zapomnieć. Wybór filmu, który spełni w 100 procentach te warunki, nie jest łatwy, ale poniższy ranking top 10 thrillerów na pewno rozjaśni tę sytuację. Jakie są więc dobre thrillery? I jakie są też rodzaje thrillerów? Czy istnieje dobry erotyczny thriller dla dorosłych?

Rodzaje thrillerów- co to jest film thriller?

Thriller to po prostu film, który trzyma widza w napięciu i wywołuje w nim uczucie strachu i grozy. Nie używa jednak (zwykle) w tym celu kwestii paranormalnych. Filmy thrillery dzielą się na kilka rodzajów, a każdy z nich ma swoich wiernych fanów. Wyróżnić można między innymi:

Thriller policyjny

Thrillery policyjne to filmy, w których główną rolę odgrywają działania policji, która to musi uwolnić zakładników albo odbić porwaną osobę. Dzieje się to zwykle dzięki prowadzonemu śledztwu i stosowania różnych metod operacyjnych. Często występuje też postać bardzo dobrego inspektora/ szeryfa, który jako jedyny może przyczynić się do schwytania przestępcy. 

Thriller psychologiczny

Dobre thrillery psychologiczne to filmy, w których szczególnie widoczny jest konflikt emocjonalny między bohaterami. Wszelkie sceny fizyczne, a także akty przemocy występuje zwykle pod koniec produkcji, gdzie napięcie sięga zenitu.

Thriller polityczny

Thrillery polityczne są rodzajem filmu, w którym bohaterem jest sam przeciw danej jednostce politycznej (może być to rządowi, ugrupowanie polityczne), lub działa na polecenie takiej grupy. Thriller polityczny często zawiera w sobie elementy filmu sensacyjnego, a także filmu akcji.

Thriller z elementami science - fiction

Thrillery sci- fi to filmy, w którym napięcie mogą powodować zjawiska fantastyczne, jak np. kosmici czy dinozaury, jak np. w filmie Jurrasic Park.

Thriller prawniczy 

Thrillery prawnicze to filmy, których kanwą jest sala sądowa. W niektórych filmach tego typu głównymi bohaterami są specjaliści, którzy nawet za cenę swojego życia chcą rozwiązać zagadkę „przestępstwa doskonałego”, lub udowodnić czyjąś niewinność. 

Thriller szpiegowski

Thrillery szpiegowskie są znane szerokiej publiczność od wielu lat. Fabuła thrillera szpiegowskiego zwykle oscyluje wokół osoby głównego bohatera, który walczy przeciwko rządowi lub rozwiązać państwowy spisek. 

Oprócz wyżej wymienionych gatunków można wyróżnić między innymi:

Thriller fantastyczny (thriller grozy) 

Czyli thriller z elementami horroru i występowaniem zjawisk paranormalnych.

Thriller erotyczny

Erotyczne thrillery charakteryzują się przeplataniem śmiałych scen erotycznych ze scenami wywołującymi niepokój.

Thriller spiskowy

Gdzie główny bohaterem jest częścią jakiegoś spisku- zwykle thrillery spiskowe łączą się z elementami kina szpiegowskiego, jak np. James Bond.

Thriller historyczno- ezoteryczny

W którym tło stanowią kwestie religijne lub naukowe. 

Jakie są filmy - thriller?

Dobry thriller powinien trzymać widza w napięciu do samego końca. W odróżnieniu od horrorów, uczucie strachu i grozy zazwyczaj wynika tutaj z działania człowieka, a nie sił nadprzyrodzonych. Thriller często ma dość niespodziewane zakończenie, w szczególności jeśli mowa o thrillerze z elementami kryminału. Atmosfera thrillerów zazwyczaj jest złowroga i posępna, występują w nich psychopaci oraz osoby silnie zaburzone, które poprzez swoją przebiegłość i intelekt często wymykają się policji. Dobre thrillery mają też zazwyczaj wyraźny podział na bohatera pozytywnego i negatywnego. 

TOP 10 thrillerów. Filmy thrillery ranking top 10.

 1. Gra / The Game, 1997, reż. David Fincher.
  Gra to bardzo dobry, wciągający thriller, o którym długo nie można zapomnieć. Fabuła filmu „Gra” rozgrywa się wokół osoby Nicholasa Van Ortona-mężczyzny, który w dniu swoich 48 urodzin dostaje zaproszenie do uczestniczenia w tajemniczej grze, która na zawsze odmienia jego życie. Brawurowa rola Michaela Douglasa oraz świetny scenariusz i niesamowite zakończenie sprawiają, że „Gra” musiała znaleźć się na liście TOP 10 najlepszych thrillerów
 2. Zawrót głowy/ Vertigo, 1958, reż. Alfred Hitchock.
  „Zawrót głowy” jest jednym z najbardziej znanych filmów mistrza kina grozy, Alfreda Hitchocka. Bohaterem thrillera „Zawrót głowy” jest James Stewart - detektyw, który cierpi na olbrzymi lęk wysokości.  Na prośbę swojego przyjaciela, śledzi jego żonę - co koniec końców doprowadza mężczyznę do obsesji.
 3. Dziewczyna z tatuażem/ The girl with the Dragon Tatoo, 2011, reż. David Fincher.
  „Dziewczyna z tatuażem” to ekranizacja bestsellerowej powieści Stiega Larssona. Thriller ten opowiada o dziennikarzu oskarżonym o zniesławienie, który w ramach otrzymanego zlecenia musi zająć się sprawą zaginięcia 16-letniej dziewczyny - i nie byłby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że zaginięcie to miało miejsce 40 lat wcześniej.
 4. Zaginiona dziewczyna/ Gone Girl, 2014, reż. David Fincher.
  Kolejny w zestawieniu top 10 thrillerów film w reżyserii Davida Finchera. Nick Dunne w dniu piątej rocznicy ślubu, zgłasza na policji zaginięcie swojej żony, Amy. Podczas prowadzonego śledztwa wychodzą na jaw nowe fakty, a dowodów obciążających mężczyznę coraz więcej. „Zaginiona dziewczyna” to film, który zdobył wiele nagród i nominacji za swój scenariusz oraz grę aktorską, w szczególności aktorki Rosamund Pike.
 5. Uśpieni/ Sleepers, 1996, reż. Barry Levinson
  Film „Uśpieni” opowiada historię czterech chłopców, którzy za przewinienie, jakim był napad na sprzedawcę przekąsek, trafiają do poprawczaka. Rozpoczyna się tam dla nich piekło. Chłopcy są gwałceni, torturowani i bici przez zwyrodniałych strażników. Po latach przebywania w ośrodku cała czwórka wychodzi na wolność. Dwoje z byłych wychowanków - tym razem już dorośli John i Tommy, zabijają naczelnika placówki. Z pomocą im przychodzą Lorenzo i Michael - którzy nie chcą dopuścić do ich ponownego osądzenia mężczyzn przez sąd.
 6. Adwokat diabła/ The Devil’s Advocate, 1997, reż. Taylor Hackford
  „Adwokat Diabła” to thriller zawierający elementy nadprzyrodzone. Główni bohaterowie filmu to Al Pacino i Keanu Reeves- który to wciela się w Kevina Lomaxa, prawnika, który pomimo młodego wieku odnosi duże sukcesy zarówno na sali sądowej, jak i w życiu prywatnym. W pewnym momencie Lomax otrzymuje propozycję pracy w dużym mieście, którą przyjmuje bez wahania. Nie wie jednak, że to dopiero początek problemów, a to, co wydawało się najlepszą decyzją, okaże się tą najgorszą. 
 7. Miasto Boga/ Cicade de Deus, 2002, reż. Fernando Meirelles
  „Miasto Boga” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia dwójki młodych chłopaków wywodzących się ze slumsów. Jeden z nich został cenionym fotografem, natomiast drugi odnalazł miejsce w tutejszym gangu. Film pełen jest emocji, trzyma też widza w napięciu do ostatniej chwili. Mnóstwo jest tu również brutalnych scen, które są na tyle realistyczne, że ciężko nie odwrócić od nich wzroku.
 8. Incepcja/ Inception, 2010, reż. Christopher Nolan
  Thriller „Incepcja” to film nagrodzony 4 Oscarami oraz wieloma innymi filmowymi nagrodami. O czym jest „Incepcja"? Film ten powiada o świetnym złodzieju, Domie, który zdobywa informacje znajdujące się w świadomości ofiar - te muszą jednak znajdować się w stanie głębokiego snu. Kiedy pojawia się okazja, aby odkupić swoje winy i stać się lepszym człowiekiem, Dom postanawia podjąć się wykonania niezwykle trudnego zlecenia - wykonania tytułowej Incepcji, celem wdarcia się do ludzkiego umysłu i próbie wszczepienia w nim nowych pomysłów. 
 9. Psychoza/ Psycho, 1960, reż. Alfred Hitchock
  „Psychoza” to kolejny film w reżyserii Alfreda Hitchocka w rankingu TOP 10 thrillerów. „Psychoza” opowiada o dziewczynie, która uciekając ze skradzionymi pieniędzmi swojego szefa, zatrzymuje się w motelu prowadzonym przez Normana Batesa - z pozornie normalnego, młodego mężczyznę. Nie wie jednak, że pozory mylą, a koszmar, który niebawem się rozpocznie, odkryje przerażającą tajemnicę. „Psychoza” to klasyka gatunku thrillerów, i film, który każdy fan kina trzymającego w napięciu powinien zobaczyć. 
 10. Podziemny Krąg/ Fight Club, 1999, reż. David Fincher
  Pierwsze miejsce w rankingu top 10 thrillerów zajmuje niekwestionowanie film “Podziemny Krąg”. Bohaterem filmu jest mężczyzna, cierpiący na chroniczną bezsenność. Podczas uczęszczania na spotkania terapeutyczne spotyka anarchistę, z którym odnajduje wspólny język i zaczyna organizować zamknięte walki- pod nazwą Podziemny Krąg. Wkrótce, tytułowy Podziemny Krąg staje się ogromnym, anarchistycznym stowarzyszeniem. 

Inne thillery warte obejrzenia.

 • Thriller Dogville/ Dogville, 2003, reż. Lars von Tier

Ten thriller z Nicole Kidman również zalicza się do tej grupy, jaką są filmy które warto obejrzeć. Dogville opowiada historię Grace ( w tej roli Kidman), która uciekając przed gangsterami, ukrywa się w niewielkim miasteczku o tytułowej nazwie. Niestety fakt, że miejscowi mają władze nad bohaterką i mogą wydać ją w każdej chwili policji sprawia, że zaczynają pozwalać sobie na coraz więcej..

 • Milczenie owiec/ The silence of the Lambs, 1991, reż. Jonathan Demme

Milczenie owiec to thriller z Jodie Foster i Anthonym Hopkinsem- i jeden z najbardziej znanych thrillerów w ogóle. Opowiada o seryjnym mordercy imieniem Hannibal Lecter- który pomaga błyskotliwej agentce schwytać mordercę, obdzierającego ze skóry swoje ofiary. Brawurowa rola Hopkinsa sprawiła, że film Milczenie Owiec jest wręcz klasyką gatunku filmów które trzymają w napięciu

 • Oczy szeroko zamknięte/ Eyes Wide Shut, 1999, reż. Stanley Kubrick

Kolejny dobry thriller z Nicole Kidman, której towarzyszy na ekranie Tom Cruise. Oczy szeroko zamknięte to erotyczny thriller, opowiadający o zdradzie głównej bohaterki i problemach, z jakimi przez nią musi zmierzyć się jej mąż. Mężczyzna przy okazji odkrywa również sekrety tajemniczej organizacji. Należy nadmienić, że ciężko o dobry erotyczny thriller, lub film erotyczny z elementami thrilleru, który trzymałby tak dobrze w napięciu, jak właśnie Oczy szeroko zamknięte.

 • Skóra w której żyję/ La Piel que habito, 2011, reż. Pedro Almodovar

Ten dobry hiszpański thriller opowiada historię chirurga, który przeprowadza doświadczenia na młodej kobiecie w kwestii implementacji ludzkiej, syntetycznej skóry. Kim jednak jest owa tajemnicza kobieta? I jakie konsekwencje przyniosą kontrowersyjne zabiegi? Thriller pełen zwrotów akcji, który koniecznie trzeba zobaczyć.

 • Jack Strong/ Jack Strong, 2014, reż. Władysłąw Pasikowski

Dobry thriller z Dorocińskim? Proszę bardzo! Jack Strong to polski thriller szpiegowski opowiadający prawdziwą historię Ryszarda Kuklińskiego, pułkownika Ludowego Wojska Polskiego. Mężczyzna pod pseudonimem Jack Strong przekazuje stronie amerykańskiej tajne informacje na tematu Układu Warszawskiego i wszystkich spraw z nim powiązanych. Zdecydowanie jest to polski thriller, który warto zobaczyć.

 

 

Podsumowanie

Podsumowując, wszystkie thrillery wymienione w powyższym artykule, to bardzo dobre thrillery trzymające widza w napięciu. Warto obejrzeć każdy z tych filmów, jeśli chce się poczuć nieustanny klimat grozy i dreszcz emocji.