Ranking TOP 10 raperów - najpopularniejsi polscy raperzy 2022

 • Publikacja: 12-07-2022 Zmodyfikowany: 14-12-2022
 • Kategoria: ludzie Liczba wyświetleń: 40962
product-img

Poznaj najlepszych artystów hip-hopowych w Polsce dzięki rankingowi TOP 10 polskich raperów! Przeczytaj historię polskiego rapu i zdecyduj, czy wolisz jego nowoczesne brzmienie, czy klimatyczne, starsze bity.

Ranking TOP 10 raperów — najpopularniejsi raperzy w Polsce 

Muzyka rap, według platformy Spotify, to najczęściej słuchany gatunek muzyczny w Polsce. Tendencja ta utrzymuje się mniej więcej od 25 lat - a więc już od ćwierćwiecza rap uznawany jest za najpopularniejszy rodzaj muzyki. Muzyka rap, a także cała kultura hip-hop przeszła niesamowitą przemianę na przestrzeni tego okresu czasu - widać to zarówno wśród artystów krajowych, jak i zagranicznych. Jaka jest historia polskiego rapu? Jacy są najpopularniejsi raperzy w Polsce w 2022 roku? Kto został najbardziej popularnym raperem? 

Historia polskiego rapu. Muzyka hip-hop w Polsce

Polski rap narodził się w latach 90 - chociaż znany skład Kaliber 44 powstał w 1994 roku, to świadomość o tym gatunku zaczęła wzrastać w końcowej fazie tysiąclecia. To właśnie w latach 90 swoją karierę rozpoczęli między innymi tacy raperzy, jak raper Tede czy Peja, który współtworzył legendarną już grupę Slums Attack. Jednak jako pierwszy rap w Polsce uznaje się utwór „Scyzoryk” rapera Liroya. 

Jednym z najsłynniejszych zespołów hip-hopowych końcówki lat 90 był zespół Paktofonika - który tworzył tzw. psycho rap. Jednym z członków Paktofoniki był Piotr Łuszcz, pseudonim Magik, który współtworzył także wspomniany wyżej Kaliber 44. Raper ten stał się niejako legendą po swojej samobójczej śmierci w 2000 roku, na zawsze już odciskając piętno w polskiej muzyce rap. Inne popularne zespoły tego okresu to Molesta Ewenement czy Grammatik.

W późniejszych latach popularnym artystą hip-hopowym stał się między innymi raper Pezet, O.S.T.R. czy Sokół. Zaczęto tworzyć również tzw. brudny rap, którego przedstawicielem był między innymi raper Słoń czy PiH. Popularność zdobył również skład rapowy Firma - którego członkiem był między innymi popularny raper Kali. Zespół ten w swoich tekstach często poruszał tematykę konopi oraz wypowiadał się za ich legalizacją. 

Polski hip-hop obecnie. Czego się teraz słucha?


Polska muzyka rap obecnie nie przypomina w ogóle „typowego” hip-hopu lat 90 czy nawet rapu ostatniego dziesięciolecia. Rap, który z założenia był niejako manifestem przeciwko polityce, pieniądzom, a także rap opowiadający o biedzie i trudach życia, całkowicie zmienił swój kierunek - obecne najczęściej produkuje się piosenki hip-hopowe na temat dóbr luksusowych, pochwalające imprezowy styl życia. Sam hip-hop stał się komercyjny i szeroko obecny w mediach, co kilkanaście lat temu było wręcz nie do pomyślenia. Oprócz tematyki tekstów zmienił się tez sam styl rapu, a dokładniej jego produkcja - głos artysty często przepuszczany jest przez tzw. syntezator, co spotyka się ze sprzeciwem sporej liczby osób. Wykonawcami takiego hip-hopu obecnie jest między innymi Tymek czy Lanek.

Ranking TOP 10 polskich raperów - najpopularniejsi polscy raperzy 2022.

 1. Raper Chivas
  Raper Chivas to tak naprawdę Krystian Gierakowski. Muzyk urodził się w 1998 roku w Łodzi, i oprócz wykonywania muzyki zajmuje się też jej produkcją oraz pisaniem tekstów. Chivas za swój debiutancki album „Nauczyłem się przeklinać” zdobył złotą płytę - a więc sprzedał co najmniej 15 tysięcy albumów. Chivas rapuje w dość charakterystyczny sposób, nieporównywalny z żadnym innym artystą hip-hopowym w Polsce. 
 1. Raper Tymek
  Tymek to pseudonim Tymoteusza Buckiego. 27-letni artysta ma na swoim koncie niekwestionowany w liczbie odtworzeń hit Spotify oraz YouTube - piosenka „Język ciała” w tym serwisie została odtworzona aż 161 mln razy. Tymek sprzedał w Polsce ponad 60 tysięcy płyt, co daje mu 4- krotną złotą płytę.
 2. Raper White 2115 
  Raper White 2115, czyli Sebastian Czekaj, to urodzony w 1996 roku polski raper oraz jeden z członków zespołu 2115 Gang. Według platformy Spotify, w 2021 zajął trzecie miejsce na liście najpopularniejszych artystów w Polsce. Muzyka, jaką wykonuje White 2115, to hip-hop pomieszany z trapem.
 3. Raper i producent Lanek 
  Kamil Lanek to polski raper urodzony w 1989, który zajmuje się również produkcją utworów hip-hopowych. I wychodzi mu to doskonale - spod jego „ręki” wyszło wiele polskich hitów, jak np. piosenka „Nadchodzi lato”, czy „Jesteś ładniejsza niż na zdjęciach”, które okazały się prawdziwymi przebojami. Producent i raper Lanek bardzo często współpracuje z Bedoesem.
 4. Raper Żabson
  Raper Żabson to tak naprawdę Mateusz Zawistowski, urodzony w 1994 roku w Opocznie. Żabson zajmuje się też pisaniem tekstów. W 2021 roku wyda swoja kolejną płytę, „Ziomalski Mixtape”. Współpracuje z takimi popularnymi artystami jak Quebonafide, Białas czy raperka Young Leosia.
 5. Zespół PRO8L3M
  Problem tworzy duet muzyków - Piotr Steez Szulc oraz Oskar Tuszyński. Zespół ten zyskał na popularności w 2013 roku wydając album C30- C39, i do tej pory cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Charakterystyczną cechą muzyki Problemu jest sposób rapowania Oskara - słysząc muzyka, nie sposób go nie rozpoznać. Problem w swoich utworach porusza kontrowersyjne tematy seksu, hazardu oraz narkotyków. 
 6. Raper Taco Hemingway
  Raper Taco Hemingway, a tak naprawdę Filip Szcześniak, to niespełna 32-letni artysta hip-hopowy, który cieszy się ogromną popularnością już od kilku lat. Taco Hemingway sprzedał w Polsce ponad 400 tysięcy płyt - a co za tym idzie, jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów w Polsce. Raper zdobył też 13 nominacji do Fryderyków - prestiżowej polskiej nagrody muzycznej.
 7. Raper Quebonafide
  Pod pseudonimem Quebonafide kryje się Jakub Grabowski. Quebonafide jest kontrowersyjnym artystą, a to niezdrowe zainteresowanie wzbudza przez częste zmiany wyglądu oraz charakterystyczny sposób bycia. Quebonafide w 2020 roku wydał płytę „Romantic Psycho”, która stała się bestsellerem w Polsce, a jej akcja promocyjna była szeroko komentowana w mediach (głównie poprzez chwilową zmianę wyglądu rapera). W 2022 roku Quebonafide ogłosił, że wycofuje się z twórczości muzycznej pod obecnym pseudonimem i zawiesza do odwołania swoją karierę jako raper Quebo.
 8. Raper Bedoes
  Raper Bedoes to Borys Przybylski, 24-letni artysta urodzony w Bydgoszczy. Bedoes jest jednym z najpopularniejszych artystów hip-hopowych w kraju, w 2019 roku wydał świetnie sprzedająca się płytę „Opowieści z Doliny Smoków”, której produkcją zajął się wyżej wymieniony już raper i producent Lanek. Fenomen Bedoesa polega też na jego osobowości i charyzmie - jest to bowiem jedna z najbardziej znanych i ikonicznych już postaci w polskim przemyśle muzycznym.
 9. Raper Mata - najpopularniejszy artysta hip-hopowy w 2022 roku w Polsce.
  Pierwsze miejsce na liście najpopularniejsi polscy raperzy 2022 zdecydowanie należy do rapera o pseudonimie Mata, lub też inaczej - Skute Bobo. Mata to Michał Matczak, urodzony w 2000 roku artysta hip-hopowy, który stał się popularny po wydaniu utworu „Patointeligencja” Ostatni jego album, „Młody Matczak”, pokrył się diamentową płytą za sprzedaż ponad 150 tysięcy egzemplarzy. Mata zajmuje 4 miejsce na liście najpopularniejszych artystów hip-hopowych w kraju w rankingu Spotify, jest też bezsprzecznie popularną osobowością medialną. 

Inni, popularni raperzy w Polsce, którzy mogą poszczycić się dużą liczbą odsłon zarówno na Spotify, jak i na YouTube, to między innymi raper Malik Montana, raper Sobel, czy raper Mr. Polska. Wymienić należy też takich artystów jak raper Kizo oraz Białas

Podsumowanie

Rynek hip-hopu w Polsce jest dość szeroki, jednak tylko najlepsi raperzy w Polsce mogli znaleźć się w pierwszej dziesiątce rankingu. Popularni raperzy 2022 roku to również osoby medialne, znane w social mediach, które dzięki nim budują też swoja popularność - co kiedyś wręcz byłoby nie do pomyślenia.