Najlepsze szampony do włosów przetłuszczających się TOP 10

  • Publikacja: 07-09-2022 Zmodyfikowany: 17-11-2022
  • Kategoria: produkty Liczba wyświetleń: 4355
product-img

Ranking TOP 10 szamponów na przetłuszczające się włosy pokazuje najlepsze szampony do włosów tłustych, które naprawdę działają. Sprawdź, który szampon do włosów przetłuszczających się znalazł się na pierwszym miejscu.

Najlepsze szampony do włosów przetłuszczających się

Szampon na przetłuszczające się włosy to jeden z najbardziej poszukiwanych kosmetyków do włosów na rynku. Niestety, włosy szybko przetłuszczające się stanowią często problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Przetłuszczanie się włosów jest też często problematyczne podczas wyjazdów czy uroczystości, gdzie ważne jest, aby utrzymać ich świeżość jak najdłużej. Jaki jest więc dobry szampon do włosów przetłuszczających się? Jak odróżnić łupież tłusty od zwykłego łupieżu i przetłuszczonej skóry głowy? 

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Jak i dlaczego włosy się przetłuszczają? Przetłuszczanie się włosów to zjawisko ewolucyjne - a raczej reakcja obronna organizmu, ukształtowana przez lata. Skóra głowy codziennie wytwarza łój- jest to całkowicie normalna sprawa. Łój na skórze głowy ochrania ją przed działaniem czynników zewnętrznych, a także sprawa, że włosy są lepiej chronione i odporne na mróz czy wiatr. Z tłustych włosów lepiej spływa woda, a do tego takie tłuste włosy szybciej „łapią” zanieczyszczenia z zewnątrz. Trzeba również nadmienić, że przetłuszcza się właśnie skóra głowy- włosy niejako „łapią” łój podczas czesania ich grzebieniem czy np. przeczesywania palcami, co roznosi sebum na włosach. 

W obecnych czasach nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy jest przykrym zjawiskiem, a wiele osób chce się skutecznie pozbyć tego estetycznego problemu, szukając jak najlepszego szamponu do włosów przetłuszczających się. Jednak nadmierne używanie takiego szamponu może mieć zły skutek - wysuszona skóra głowy, broniąc się przed przesuszeniem, produkuje zwiększoną ilości łoju, wytwarzając go jeszcze więcej. Prowadzi to do naprawdę patologicznego stanu skóry głowy i mocnego przetłuszczania się skalpu, opornego nawet najlepszym szamponom na przetłuszczanie. 

Włosy przetłuszczające się czy łojotok skóry głowy? 

Włosy nadmiernie przetłuszczające się często wskazują na niezdiagnozowany problem skórny, jakim może być łojotok, czy już bardziej widoczny łupież tłusty. Łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba, która powodują namnażające się drożdżaki Malassezia. Metabolity tych drożdżaków powodują silną reakcję zapalną skóry głowy, co objawia się właśnie nadmiernym wydzielaniem sebum. Oprócz tego, przy ŁZS występuje świąd, łuszczenie się naskórka, który to przypomina tłuste łuski przyklejone do skóry głowy. Zjawisku temu często towarzyszy świąd i zaczerwienie skóry głowy. 

Jak leczyć ŁZS

Ciężko zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry, jednak dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają wyleczyć skórę głowy. Bardzo ważne w leczeniu jest stosowanie odpowiednich szamponów - skuteczny szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy powinien zawierać flutrimazol lub ketokonazol- a więc substancje o silnym działaniu przeciwgrzybiczym. Ulgę przynosi też stosowanie szamponu dziegciowego. Przy zaawansowanym ŁZS stosuje się też często leki sterydowe.

Włosy przetłuszczające się — łupież.

Łupież bardzo często występuje w parze z włosami przetłuszczającymi się. W szczególności łupież tłusty często występuje na skórze głowy nadmiernie wydzielającej sebum. Łupież tłusty występuje zwykle pod postacią ściśle przylegających do skóry głowy łusek- o zabarwieniu zwykle jasnożółtym, które ciężko odkleić od skóry głowy. Powoduje to nawet krwawienie wybranego miejsca, z którego łuska zostanie oderwana. Do tego, włosy silnie przetłuszczają się, oraz występuje nieprzyjemny zapach skóry głowy. 

Jak wyleczyć łupież tłusty? Leczenie łupieżu

Leczenie łupieżu tłustego polega głównie na stosowaniu takiego kosmetyku, jakim jest szampon przeciwłupieżowy. Dobry szampon przeciwłupieżowy można kupić jedynie w aptece. Należy nie odrywać przyklejonych do skóry głowy łusek, ponieważ powstałe w ten sposób ranki łatwo zainfekować. Warto też zasięgnąć porady dermatologa przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, aby wykluczyć ewentualne przeciwskazania w rozpoczęciu danej kuracji. Łupież tłusty może być przyczyną tak negatywnego zjawiska, jak nadmierne wypadanie włosów, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć jego leczenie, aby uniknąć konsekwencji w przyszłości. 

Delikatny szampon do włosów - czy poradzi sobie z przetłuszczającymi się włosami?

Łagodne szampony do włosów i skóry głowy często mogą być pomocne w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się ich. Skóra głowy często przetłuszcza się, dlatego że jest nadmiernie przesuszona zbyt silnymi detergentami występującymi w używanym szamponie. Z drugiej strony, łagodne szampony, a więc szampony bez soli i sls, oraz ogólnie szampony bez konserwantów mogą nie domywać silnie przetłuszczonego i obciążonego sebum skalpu. W tym przypadku warto wypróbować szampon mocno nawilżający skórę głowy lub szampon odżywczy, który nawilży skalp i może spowodować, że skóra głowy przestanie wytwarzać nadmiernie sebum, broniąc się przed wysuszeniem. 

10. Szampon Barwa Ziołowa „Pokrzywa”

Szampon Barwa Ziołowa „Pokrzywa”

Barwa Ziołowa szampon jest kosmetykiem, który bardzo dobrze oczyszcza włosy oraz skórę głowy. Szampon pokrzywowy Barwa nie zawiera silikonów ani parabenów, posiada za to czysty ekstrakty pokrzywy. Regularne stosowanie szamponu Barwa Ziołowa sprawia, że włosy i skóra głowy stają się lekkie, mocne i nieobciążone łojem.

Podsumowanie

Jak zostało wspomniane na początku, szampony do włosów przetłuszczających się to jedna z najbardziej poszukiwanych kosmetyków myjących do włosów. Znalezienie takiego, który naprawdę ogranicza wydzielanie sebum, jest nie lada wyzwaniem. Powyższy ranking TOP 10 szamponów zawiera najlepsze szampony na przetłuszczające się włosy, które naprawdę zmniejszają ich tłuszczenie, a do tego odżywiają je i często ograniczają wypadanie włosów.