TOP 10 największych miast w Polsce

 • Publikacja: 06-07-2022 Zmodyfikowany: 22-12-2022
 • Kategoria: inne Liczba wyświetleń: 2038
product-img

Jakie są największe polskie miasta? Dowiesz się tego, czytając poniższy ranking TOP 10 największych miast w Polsce. Zobacz, które miasta w Polsce są uznawane jako najlepsze miasta do życia, oraz jakie zabytki i ciekawostki wiążą się z dana aglomeracją.

Top 10 największych miast w Polsce 2022

W którym mieście w Polsce mieszka najwięcej osób? Teoretycznie odpowiedź jest prosta- najwięcej osób mieszka w stolicy, w Warszawie. Być może największe miasta w Polsce nie są tak ogromne, jak niektóre metropolie znajdujące się w Azji oraz wschodniej i zachodniej Europie, ale architekturą i poziomem życia nie odstają od nich na pewno. Warto poznać i odwiedzić każde z nich, aby bez wątpienia się o tym przekonać. 

Interesujący jest też fakt, że oprócz Warszawy, w Polsce występują jeszcze tylko 4 miasta, których liczba przekracza 500 tysięcy mieszkańców. W takim razie, gdzie w Polsce żyje najwięcej osób? Jakie są największe polskie miasta? Poniższy ranking TOP 10 polskich miast z całą pewnością odpowie na to pytanie. 

Ranking TOP 10 największych polskich miast 2022:

 1. Miasto Białystok, 296401 mieszkańców/ 102,1 km kw. 
  Ostatnie miejsce w rankingu top 10 największych miast w Polsce pod względem ludności zajmuje miasto Białystok. Białystok jest stolicą oraz największym miastem województwa podlaskiego. Białystok podzielony jest na 29 osiedli, z czego to w szczególności nowe osiedla są chwalone przez mieszkańców- głównie przez sporą ilość terenów zielonych dookoła nich. Ciekawostki o Białymstoku: jest to miasto położone na 7 wzgórzach- podobnie jak Rzym. 32% terenu miasta stanowią obszary zielone, a niespełna 1/3 mieszkańców to osoby wyznania prawosławnego. 
 1. Miasto Lublin, 337788 mieszkańców/ 147,4 km kw.
  Lublin jest miastem podzielonym na 27 dzielnic, a w samym mieście jest tyle samo mostów drogowych. W Lublinie funkcjonuje również lotnisko oraz uczelnie wyższe- między innymi Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) czy Politechnika Lubelska, przez co jest to miasto chętnie wybierane do nauki przez studentów. Miasto to często nazywane jest też stolicą wschodniej Polski, głównie przez swój wiek, wielkość oraz liczbę zabytkowych budynków, które się w nim znajdują. 
 2. Miasto Bydgoszcz, 341692 mieszkańców/176 km kw.
  Ósme miejsce w rankingu o nazwie największe polskie miasta zajmuje Bydgoszcz. To największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego oraz tym samym jego stolica. W Bydgoszczy w 2022 roku funkcjonuje 29 osiedli, a przez samo miasto przepływa Rzeka Wisła. Dostępne jest tu również lotnisko- pod nazwą port lotniczy Bydgoszcz. Jednym z najważniejszych zabytków w Bydgoszczy jest katedra św. Marcina i Mikołaja. Katedra ta to najstarszy kościół i budynek w Bydgoszczy, powstały w latach 1466-1502. Inna atrakcja Bydgoszczy jest też Kanał Bydgoski oraz Opera Nova.
 3. Miasto Szczecin, 396472 mieszkańców/300,6 km kw.
  Szczecin to miasto posiadające 37 osiedli i podzielone na 4 dzielnice. Występuje tu również jedyny w kraju most kolejowy zwodzony nad Regalicą. Jak działa most zwodzony? Zasada funkcjonowania takiego mostu jest dosyć prosta dla osoby obserwującej ruch na nim- ruch drogowy ustaje na czas wznowienia wodnej komunikacji. Następnie przęsło mostu zostaje opuszczone, co pozwala na to, aby znowu rozpocząć ruch drogowy- i tak w kółko. Jeśli chodzi o uczelnie wyższe, to w Szczecie znajduje się bardzo dobra uczelnia medyczna- mowa tu oczywiście o Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. 
 4. Miasto Gdańsk, 470 633 mieszkańców/ 263,4 km kw. 
  Gdańsk to stolica województwa pomorskiego. Jest ono podzielone na 35 dzielnic i  jest bardzo pożądanym miastem do życia według wielu osób. W Gdańsku znajduje się lotnisko i port morski. Co zobaczyć w Gdańsku? Na pewno podczas pobytu w tym mieście warto zobaczyć Narodowe Muzeum Morskie oraz Muzeum Bursztynu. Miasto Gdańsk wraz z pozostałymi miastami Trójmiasta uznawane są za najlepsze miasta do życia w Polsce.
 5. Miasto Poznań, 530464 mieszkańców/ 261,8 km kw. 
  Poznań jest miastem podzielonym na aż 42 osiedla. Jest to jedno z 5 miast, których liczba ludności przekracza 500 tysięcy. W Poznaniu dwa brzegi Warty połączone jest 9 mostami, z czego 3 mosty to mosty kolejowe, a pozostałe 6-kolejowe. W Poznaniu znajduje się jedno lotnisko- jest to port lotniczy Poznań Ławica.  W Poznaniu również znajduje się popularny klub piłkarski Lech Poznań, a naukę można podjąć między innymi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. 
 6. Miasto Wrocław, 641 201 mieszkańców/ 292,8 km kw. 
  Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska, funkcjonuje tu 48 osiedli. Miasto to posiada w swojej architekturze wiele ciekawych miejsc i zabytków. Warto we Wrocławiu odwiedzić takie miejsca jak między innymi Pałac Królewski, Hala Stulecia czy Panorama Racławicka. We Wrocławiu naukę można podjąć na Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice Wrocławskiej, czy na Akademii Wojsk Lądowych (AWL). W mieście znajduje się również najwyższy budynek w Polsce- Sky Tower o wysokości aż 215 m.
 7. Miasto Łódź, 667923 mieszkańców/ 293 km kw. 
  Łódź to jedno z największych miast akademickich w Polsce i tak też jest postrzegana. Łódź podzielona jest na 7 dzielnic. To właśnie w Łodzi znajduje się jedna z najsłynniejszych polskich ulic- ulica Piotrkowska, na której niegdyś odbywały się bardzo ważne imprezy filmowe i występowało wielu znanych artystów podziemia. W Łodzi działa jedno lotnisko- Post Lotniczy im. Władysława Reymonta. Znajduje się tu również jedna z najlepszych szkół filmowych w kraju- Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa i Telewizyjna (PWSFiT) oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi. 
 8. Miasto Kraków, 780796 mieszkańców/327 km kw. 
  Kraków, drugie największe miasto w Polsce, jest stolicą Małopolski. Kraków posiada piękną, niską, zabytkową zabudowę, i podzielony jest na 18 dzielnic, które oznaczone są nazwami i cyframi rzymskimi. Kraków jest miastem bardzo często wybieranym przez studentów, znajduje się tu między innymi Uniwersytet Jagielloński wraz z Collegium Medicum, Szkoła Filmowa oraz Akademia Górniczo- Hutnicza (AGH). Miasto Kraków często znajduje się na szczycie rankingów pod nazwą najlepsze miasto do mieszkania i najlepsze miasta do zamieszkania w Polsce. 
 9. Miasto Warszawa, 1792718 mieszkańców/ 517, 2 km kw. 
  Miasta Warszawa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To stolica Polski oraz największe polskie miasto. Warszawa jest jedynym Polski miastem, którego ludność wynosi niespełna 1,8 miliona osób i wciąż się zwiększa. W Warszawie znajduje się 11 mostów łączących oba brzegi Wisły oraz znajdują się tu 2 lotniska- Port Lotniczy Warszawa- Modlin oraz Lotnisko Chopina. Warszawskie uczelnie wyższe to między innymi Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Popularnością cieszy się też Uniwersytet SWPS oraz Szkoła Główna Handlowa (SGH). Rzeczywista liczba mieszkańców Warszawy może być nieco wyższa- należy wziąć pod uwagę, że w oficjalnym spisie ludności widnieją osoby zameldowane w danym mieście, natomiast liczba osób w nim studiujących i pracujących może być dużo wyższa. 

Charakterystyka miast Polski

Miasta ukazane w powyższym rankingu największych polskich miast top 10 to miasta zarządzane przez prezydenta lub burmistrza, są to również miasta posiadające swoje odrębne jednostki administracyjne oraz rządowe. Największe polskie miasta to miasta typowo studenckie, głównie przez znajdujące się  w nich dobre uniwersytety i szkoły wyższe. Duża liczba studentów umożliwia też utworzenie większej ilości miejsc pracy, a co za tym idzie, miasta te są atrakcyjne, jeśli chodzi o najlepsze miasta do życia po studiach. 

Podsumowanie

Wszystkie miasta ukazane w zestawieniu mają również bardzo ciekawą historię oraz zabytki. Wiele ciekawostek o historii danego miasta często jest nieznanych nawet dla „rdzennych” ich mieszkańców, dlatego wybierając się na wycieczkę do któregoś z wymienionych miast, warto uprzednio zainteresować się tym, co nietypowego można w nim zobaczyć, i sprawdzić informacje w internecie.