Najśmieszniejsze komedie w historii - komedie TOP 10 202

 • Publikacja: 22-06-2022 Zmodyfikowany: 20-10-2022
 • Kategoria: filmy Liczba wyświetleń: 1203
product-img

RANKING TOP 10 komedii wszech czasów. Najlepsze filmy komediowe w historii. Uzyskaj informacją o najlepszych komediach na świecie, które bawią do łez. Topowe komedie polskie, jak i zagraniczne

Najlepsze filmy komediowe

Komedia od lat to jedna z najczęściej oglądanych kategorii filmów na świecie. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę, że nic tak nie poprawia humoru, jak dobry film komediowy. Co roku pojawia się kilkadziesiąt nowych produkcji kinowych, których głównym celem jest wywołanie u widza śmiechu i poprawienie jego nastroju. Tak duża liczba wideofilmów jest też pewną trudnością dla potencjalnego widza, ponieważ nie wie, na jaki śmieszny film ma się zdecydować. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi ranking TOP 10 śmiesznych komedii, ułatwiając odpowiedź na to pytanie.

Ranking TOP 10 komedii. Najśmieszniejsze filmy komediowe w historii

 1. Akademia policyjna, 1984, reż. Hugh Wilson
  Akademia policyjna to bardzo znana komedia kryminalna, która zapoczątkowała całą serię filmów o tym tytule. Niespodziewana decyzja pani burmistrz sprawia, że do tutejszej Akademii Policyjnej mogą zgłaszać się wszystkie chętne osoby,  które chcą zasilić szeregi policji. Decyzja ta, z wiadomych przyczyn nie podoba się dowództwu służb - do szkoły policyjnej trafia bardzo dużo osób, które z tą placówką nie powinny mieć nic wspólnego - między innymi Tackleberry, który jest miłośnikiem broni strzeleckiej, Mahoney - typowy, książkowy przykład cwaniaczka, czy silny i twardy Hightower. Pomimo ich wielkich chęci, na drodze do ukończenia nauki staje porucznik Harris, którego zadaniem jest zrobienie wszystkiego, co w jego mocy, aby uniemożliwić kadetom to zadanie i nie pozwolić na ukończenie szkółki. 
 1. Naga broń: Z akt wydziału specjalnego, 1988, reż. David Zucke
  Naga broń to legendarny film, który podobnie jak Akademia Policyjna, rozpoczął serię filmów o tym samym tytule. Ta komedia sensacyjna oraz czarna komedia opowiada o poruczniku Franku Drebinie (Leslie Nielsen), któremu zostało przydzielone bardzo ważne zadanie- musi zapewnić bezpieczeństwo królowej Elżbiecie II. Jest jednak pewien problem - porucznik Drebin, znany z uniemożliwiania działań terrorystycznych na konferencjach na Bliskim Wschodzie, słynny jest również z niewielkiej bystrości, braku taktu i olbrzymiej niezdarności. Czy pomimo tych wad, Frankowi uda się ocalić królową i udaremnić atak groźnych terrorystów? Film komediowy Naga broń to pozycja obowiązkowa dla fanów kina i komedii, prezentująca skrajną głupotę, a w niektórych momentach dochodzi do tego, że widz odruchowo odwraca głowę z zażenowania. Taki jednak jest jej urok Nagiej Broni, i to dzięki temu doczekała się takiego statusu, jakim jest kultowa komedia sensacyjna.
 2. Za jakie grzechy, dobry Boże?, 2014, reż. Philippe de Chauveron
  Komedia francuska Za Jakie grzechy dobry Boże to chyba najlepsza francuska komedia ostatnich lat. Opowiada o małżeństwie, Claude oraz Marie, których trzy z czterech córek są już po ślubie. Niestety ich wybrankowie serca nie do końca zostali zaakceptowani przez rodziców, a w szczególności przez Claude - ponieważ zięciowie są odmiennego pochodzenia i wyznają inną religię. Ostatnią nadzieję pokładają w najmłodszej córce, Laure. Okazuje się, że nowym partnerem dziewczyny jest katolik, Kofi. Jednak kolejne informacje o mężczyźnie niekoniecznie mogą spodobać się Claude.. Komedia francuska za Jakie grzechy dobry Boże, pomimo dość kontrowersyjnej obecnie treści, tak naprawdę pokazuje, że mimo początkowych uprzedzeń, wiele rzeczy daje się zaakceptować, a nawet co więcej - polubić.
 3. Seksmisja, 1983, reż. Juliusz Machulski
  Niewiele jest filmów, które można uznać jako kultowe komedie polskie. A dlaczego? Ponieważ polskie komedie od dłuższego czasu nie stoją na wysokim poziomie, zarówno pod względem poziomu scenariusza, jak i samej gry aktorskiej. Jednak z tak nielicznej grypy, jak kultowe polskie komedie da się wyodrębnić jedną perełkę - jest nią właśnie film Seksmisja. Jest to już dość stara polska komedia, a jej fabuła opowiada o Albercie i Maksie - dwóch mężczyznach, którzy zostali od hibernowani ze snu w 2044 roku. Największy problem leży jednak w tym, że są oni ostatnimi przedstawicielami płci męskiej, a światem steruje tzw. Liga Kobiet. Maks i Albert swoim pojawieniem się wprowadzają chaos do idealnego świata rządzonego przez kobiety, wprawiając przy tym widzów w osłupienie i bawiąc do łez. 
 4. Jabłka Adama, 2005, reż. Anders Thomas Jensen
  Jabłka Adama to czarna komedia, produkcji niemiecko - duńskiej. Opowiada o neonaziście Adamie, który w ramach resocjalizacji trafia do wiejskiej parafii. Gospodarzem w niej jest pastor Iwan, który delikatnie mówiąc, ma dość specyficzne podejście do swoich bliźnich. Iwan początkowo kompletnie nie rozumie zachowania pastora i traktuje go jako osobę chorą psychicznie, w miarę czasu jednak zmienia swoje podejście zarówno do niego, jak i do religii. Ta czarna komedia, przeplatana z dramatem, to zwariowana propozycja rozrywki dla każdej osoby, której nieobce jest pojęcie ironii i ogromny dystans. 
 5. Dzień Świra, 2002, reż. Marek Koterski
  Dzień Świra to kolejna już polska komedia w tym zestawieniu, a raczej dramat komediowy, ponieważ posiada w sobie silne elementy melancholii i dramatyzmu właśnie. Bohaterem komedii Dzień Świra jest Adaś Miauczyński (Marek Kondrat), 49-letni polonista, żyjący w kręgu swoich natręctw, dziwactw i nudy. Każdy jego dzień jest rutynowy, a wszystkie czynności dnia codziennego wykonuje w określonych schematach i liczbie powtórzeń. Adaś jest rozwiedziony, ma jednego syna, Sylwusia (Michał Koterski), z którym nie ma najlepszego kontaktu. Miauczyński ma żal do całego świata za to, jak wygląda jego życie, że nic tak naprawdę nie osiągnął, i nic dobrego już go nie czeka. Jest to tym bardziej uciążliwe i niebezpieczne, że mężczyzna stoi na skraju załamania nerwowego. 
 6. Super Zioło: How High, 2001, reż. Jesse Dylan
  Super zioło to szalona, śmieszna komedia, w której udział wzięli Method Man i Redman - dwoje artystów muzyki hip-hop. Wcielają się oni w rolę dwóch uczniów college’u, którzy całkiem przypadkowo wchodzą w posiadanie pewnej magicznej, nieznanej substancji do palenia. Dzięki niej uzyskują oni najlepszy wynik testu maturalnego w całej szkole, co skutkuje dostaniem się na świetną, prestiżową uczelnię- Harvard University. Dzięki posiadaniu sporego zapasu tej niesamowitej substancji dobrze sobie radzą podczas wszystkich egzaminów. Jednak wszystko, co dobre niestety kiedyś się kończy, i przychodzi pora na radzenie sobie bez cudownego wspomagacza.. co okazuje się bardzo dużym wyzwaniem dla chłopaków. Super Zioło to śmieszna komedia, bogata w gagi sytuacyjne i wiele zabawnych sytuacji.
 7. Jedna ręka nie klaszcze, 2003, reż. David Ondricek
  Jedna ręka nie klaszcze to czeska komedia z 2003 roku. Co ciekawe, najlepsze czeskie komedie powstawały właśnie w okolicach lat 2000, co widoczne jest również w tym przypadku. Ta zabawna komedia opowiada o Standzie, wiecznym pechowcu, który właśnie wychodzi z więzienia. Znajduje się tam przez przemyt zagrożonych wyginięciem orłów. Niestety, trafił tam, ponieważ nie zdradził nazwiska osoby, która zleciła mu to zadanie - swojego szefa Zdenka. Za zachowanie milczenia mężczyzna proponuje Standzie znaczną sumę pieniędzy, jednak ostatecznie nie wywiązuje się z zadania. Próbując odzyskać pieniądze, spotyka Andrzeja, który na jego nieszczęście jest jeszcze większym nieudacznikiem niż on sam. Prowadzi to do wielu zabawnych sytuacji, a wszystko to, co wydawało się prawdą w otaczającym świecie, okazuje się niestety kłamstwem.
 8. Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej, 2006, reż. Larry Charles
  Borat to jeden z najbardziej znanych filmów komediowych ostatnich lat, a sama postać głównego bohatera w krótkim czasie stała się kultowa. Jest to czarna komedia, pełna ironii i satyry, podczas oglądania której osoby posiadające mało dystansu do otaczającego świata i nierozumiejący ogólnego przekazu filmu mogą poczuć się urażone. Bohaterem filmu jest tytułowy Borat, który jest dziennikarzem kazachskiej telewizji. Pewnego dnia wyjeżdża do USA, aby poznać tamtejszą kulturę, co ma na celu wzbogacenie swoje społeczeństwa i wyciągnięcia jak najlepszych wniosków. Przy okazji pobytu w Ameryce, zakochuje się w CJ, bohaterce filmu Słoneczny Patrol (Pamela Amderson) i postanawia ją poślubić, zgodnie ze zwyczajami panującymi w jego kraju. Borat to niesamowity popis aktorski i komediowy Sashy Baron Cohena, parodiujący między innymi formaty paradokumentalne oraz poprawność polityczną. 
 9. Żywot Briana, 1979, reż. Terry Jones - zwycięzca rankingu TOP 10 komedii wszech czasów.
  Żywot Briana jest drugim w kolejności kinowym filmem ekipy Monthy Pythona, który odniósł ogromny sukces międzynarodowy i na zawsze wpisał się do kanonu najlepszych komedii filmowych. Żywot Briana to satyryczne, wręcz obrazoburcze dzieło, uderzające zarówno w hollywoodzkie stereotypy, jak i przede wszystkim w religię. Opowiada o tytułowym Brianie, który jest rówieśnikiem Chrystusa. Przez to, że obaj są w takim samym wieku i urodzili się w Betlejem, Brian zostaje omyłkowo uznany za Chrystusa. Dzięki temu otacza go szerokie grono wyznawców, którzy traktują go jak świętość (co jest naturalne w tej sytuacji), i nie odstępują go na krok. Niestety, wszystkie próby pozbycia się niechcianej popularności sprawiają, że wpada w coraz większe kłopoty, a końcu zostając skazany na śmierć poprzez ukrzyżowanie. Żywot Briana to najlepszy film komediowy, świetna czarna komedia i prawdziwa perełka wśród komedii, będąca absolutną podstawową, pozycja obowiązkową dla każdej osoby, która uważa się za fana gatunku komediowego. Z całą pewnością najśmieszniejsza komedia w rankingu.

Filmy komediowe - pozostałe informacje. Filmy komediowe gdzie obejrzeć?

Gdzie obejrzeć fajne komedie? Filmy komediowe dobre można obejrzeć praktycznie wszędzie, jednakowo na platformach streamingach, czy za darmo. Jednym z serwisów streamingowych jest Netlix- Netflix komedie polecane są bardzo szeroką kategorią, znajdująca się w serwisie. Są tam również bardzo popularne komedie Netflix produkcji własnej. Jakie komedie na Netflix obejrzeć? Dobre komedie na Netflix to między innymi Kluseczka, Jaki ojciec taka córka, czy Nic do ukrycia. Również taka platforma jak CDA oferuje wiele filmów, jakimi są najlepsze polskie komedie czy komedie zagraniczne. Inna popularną platformą jest HBO GO. Jakie komedie obejrzeć na HBO GO? Fajne komedie HBO to między innymi Na Noże, Niech gadają, czy Zakochana Złośnica. Oprócz HBO, filmy komediowe CDA stanowią ogromną grupę śmiesznych filmów, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz tych dwóch serwisów, komedie śmieszne można obejrzeć również na yt. Youtube oferuje dobre komedie za darmo, zarówno zagraniczne, jak i polskie Można tam również obejrzeć zarówno komedie z polskim lektorem, jak i komedie z napisami. 

Komedie, które warto obejrzeć - czyli jakie?

Szukając odpowiedniego filmu komediowego, należy kierować się własnym poczuciem humoru. Po czym poznać dobrą komedię? Oczywiście po tym, że bawi oglądającego ją widza. Każda osoba odbiera żarty sytuacyjne i tzw. gagi inaczej - jedne osoby bawi prosty humor, inne wolą brytyjskie poczucie humoru w stylu Monty Pythona, a jeszcze inne nie rozumieją, jak można się śmiać z żartów w którymkolwiek z tych stylów. Jedno jest pewne- dobra komedia nie obraża widza, nie powoduje w nim zawstydzenia czy zniesmaczenia. Chyba że jest to zamierzony efekt - niektóre filmy komediowe są przepełnione tak dużą dawką zamierzonego absurdu, że nie sposób obejrzeć je bez odwracania wzroku.

Rodzaje filmów komediowych

 • Slapstick

Co to jest slapstick? Slapstick to jeden z podgatunków komediowych, posiadający bardzo długą tradycję. Pojawiła się ona praktycznie razem z pierwszymi filmami, jakie początkowo zostały nakręcone. Czym charakteryzuje się komedia slapstickowa? Slapstick jest w gruncie rzeczy metodą bardzo podobną do typowej kreskówki- a raczej fabuła slapstickowego filmu. Bohaterowie komedii zwykle są odrealnieni, zachowują się nielogicznie i groteskowo. Humor, który dominuje w takim filmie to humor sytuacyjny, absurdalny. Częstymi powodami do śmiechu jest też brutalność i przemoc, chociaż nie bestialska- postaciom uderzonym ciężkim narzędziem zazwyczaj nic nie jest, a ból manifestują pod przykrywką głupkowatych min. Przykładowymi filmami slapstickowymi jest między innymi Kevin Sam w domu, Naga broń, Kosmiczne jaja, czy Głupi i głupszy

 • Czarna komedia

Czarna komedia co to? Czarne komedie to taki rodzaj komedii, który samo życie i wydarzenia mające w nim miejsce przedstawiają w krzywym zwierciadle. Czarna komedia wyśmiewa kwestie, które uznane są za główny temat filmu, często w sposób politycznie czy społecznie niepoprawny. Komedie czarne są popularną grupą filmów komediowych, chętnie oglądaną przez widzów na całym świecie. Jakie są czarna komedia filmy? Przedstawicielami tego podgatunku są między innymi filmy takiego reżysera jak Quentin Tarantino. Stworzył on chyba najlepsze czarne komedie w historii. Inne tytuły czarnych komedii, które są warte uwagi, to między innymi np. Przekręt, polski film Kołysanka, czy Ze Śmiercią jej do twarzy.

 • Komedia sytuacyjna, ang., situation comedy

Co to jest komedia sytuacyjna? Sytuacyjna komedia to rodzaj filmu komediowego, (często również serial komediowy), której sposób rozśmieszania to tzw. humor sytuacyjny. Seriale, w których dominuje humor sytuacyjny, to tzw. sitcomy, powstające masowo w Stanach Zjednoczonych  latach 1980-2010. Często w komediach sytuacyjnych występuje podstawiony śmiech. Po co śmiech w serialach? Po to, aby jeszcze bardziej uwidocznić dany aspekt komediowy oraz śmieszne gagi tak, aby widz bez skrępowania mógł się zaśmiać - w końcu w tłumie łatwiej wybuchnąć niekontrolowanym.

 • Dramat komediowy

Dramat komediowy to po prostu komedia połączona z dramatem. Jest to bardzo popularny gatunek komediowy, ponieważ oprócz śmiechu wzbudza u widza refleksję i powoduje większe zaangażowanie w fabułę, Dramat komedia film również znajdzie się w rankingu 10 najlepszych komedii w historii, ponieważ również są to komedie. z których można się pośmiać w stu procentach. 

Czy nowe komedie są dobre?

Odpowiedź na to pytanie jest ciężka. Ranking TOP 10 komedii zawiera komedię z 2014 roku, jednak większość komedii to najlepsze komedie lat 90. Oczywiście można obejrzeć najlepsze komedie 2019, dobre filmy komediowe 2015, najlepsze komedie 2020, czy najnowsze, najlepsze komedie 2022, jednak tak naprawdę to starsze filmy komediowe cieszą się uzasadnionym, największym uznaniem. 

Dobre komedie dla kobiet, dobre komedie dla mężczyzn

Czy istnieje podział na dobre komedie dla danej płci? Niekoniecznie, chociaż są pewne kwestie, które bardziej bawią kobiety, i takie, które śmieszą mężczyzn. Najlepsze komedie dla kobiet zwykle opowiadają o sprawach damsko- męskich i różnych perypetiach z tym związanych. Często są to po prostu komedie romantyczne. Natomiast dobre komedie dla mężczyzn to komedie sensacyjne, czy też polskie komedie sensacyjne. Komedia sensacyjna charakteryzuje się zróżnicowaną akcją oraz szybkim rozwojem wydarzeń. Zawiera w sobie tez elementy pościgów, czy walk, wybuchów, stąd jest to szczególnie atrakcyjny rodzaj komedii dla chłopaków. Jakie komedie dla dzieci wybrać? Dobre komedie dla dzieci powinny być pozbawione wulgaryzmów oraz wulgarnych sytuacji. Często są to filmy animowane dla dzieci, lub animowane filmy komediowe. Najlepsze komedie dla dziecka to po prostu komedie familijne, a więc są to komedie dla całej rodziny, jak np. Shrek, czy Epoka Lodowcowa. 

Filmy przestawione w rankingu TOP 10 są subiektywną listą przedstawiającą najlepsze komedie na świecie, jakie kiedykolwiek pojawiły się na ekranie. Pośród 10 pozycji komediowych, zawartych w liście, każda osoba zainteresowana obejrzeniem dobrej komedii, z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. Lista ta zawiera bowiem jednakowo dobre czarne komedie, najlepsze polskie komedie, typowe stare komedie filmowe, oraz komedie młodzieżowe, znajdujące odbiorców  wśród młodszych widzów. Znajdują się w nim zarówno TOP komedie polskie, jak i najlepiej oceniane komedie zagraniczne. 

Podsumowanie

Filmy przestawione w rankingu TOP 10 są subiektywną listą przedstawiającą najlepsze komedie na świecie, jakie kiedykolwiek pojawiły się na ekranie. Pośród 10 pozycji komediowych, zawartych w liście, każda osoba zainteresowana obejrzeniem dobrej komedii, z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. Lista ta zawiera bowiem jednakowo dobre czarne komedie, najlepsze polskie komedie, typowe stare komedie filmowe, oraz komedie młodzieżowe, znajdujące odbiorców  wśród młodszych widzów. Znajdują się w nim zarówno TOP komedie polskie, jak i najlepiej oceniane komedie zagraniczne.