TOP 10 disco polo - najlepsi wykonawcy disco polo w Polsce

  • Publikacja: 25-08-2022 Zmodyfikowany: 30-11-2022
  • Kategoria: ludzie Liczba wyświetleń: 11650
product-img

Poniższy ranking TOP 10 disco polo powstał po to, aby przybliżyć Ci najlepsze zespoły disco polo w Polsce, a także ogólną historię tego gatunku. Obojętnie, czy lubisz muzykę disco, czy chcesz jedynie poznać najpopularniejsze zespoły disco polo w Polsce - przeczytaj ranking i dowiedz się, który zespół uznawany jest za najlepszy zespół disco Polo w historii.

TOP 10 disco polo - najlepsi wykonawcy disco polo w Polsce

Muzyka disco polo od kilkunastu lat cieszy się w Polsce olbrzymim zainteresowaniem, i od zawsze wzbudzała kontrowersje na rodzimym rynki muzycznym. Jeszcze kilka lat temu piosenki disco polo kojarzyły się z kiczem i złym gustem, a przyznanie się do lubienia tego gatunku było dla wielu osób powodem do wstydu. Dzisiaj znacząco zmieniło się postrzeganie muzyki disco polo - radio czasem emituje piosenki zespołów discopolowych, a sami wykonawcy disco polo pojawiają się na przeróżnych festiwalach i koncertach poświęconym gwiazdom polskiej muzyki. Ranking TOP 10 disco polo przedstawia najlepszych wykonawców muzyki disco polo w Polsce, a także nowości disco polo, które wywołały furorę w 2022 roku.

Historia muzyki disco polo w Polsce

Muzyka disco polo wywodzi się z muzyki tanecznej, i jako osobny podgatunek muzyczny powstała w Polsce w latach 80 XX wieku. Szczyt popularności disco polo przypadł jednak w latach 90, a dokładniej między 1995 a 1997 rokiem. Wtedy to triumfy w polskich dyskotekach święcił zespół Boys z hitem „Jesteś szalona” oraz Shazza czy zespół Akcent. Dużą oglądalnością i popularnością cieszyły się wtedy telewizyjne programy emitowane na Polsacie prezentujące muzykę disco polo - Disco Relax oraz Disco Polo Live. Program Disco Polo Live, nadawany co tydzień w niedzielę prezentował piosenki zespołów disco polo takich jak Toples, Skaner, czy wyżej wspomniani Boys i Akcent, a oglądanie go było dla Polaków tak oczywiste, jak coniedzielny obiad.

Popularność muzyki disco polo zaczęła spadać wraz z nowym tysiącleciem. Już w 2001 roku muzyka disco polo zaczęła kojarzyć się z obciachem i tandetą, a sam program Disco Polo Live, który rekordowo gromadził około 5,5 miliona widzów, przyciągał ich przed telewizor zaledwie w liczbie 400 tysięcy. Tak niska oglądalność sprawiła, że program został ściągnięty z anteny i przeniesiony do innej stacji telewizyjnej, a sama muzyka disco i piosenki disco polo sukcesywnie zaczęły znikać z dyskotek i domowych głośników. Rozpoczęła się era zupełnie innej muzyki tanecznej - trance i techno.

Po kilku latach przerwy i ogólnej niechęci do słuchania oraz prezentowania muzyki disco polo w mediach, sytuacja zaczynała powoli się zmieniać około 2007 roku. W dużej mierze przyczyniła się do tego stacja iTV, która zaczęła emitować codziennie program Discostacja. Również stacja Viva Polska rozpoczęła emisję programu „Disco ponad wszystko”, przez co młodzi odbiorcy zaczęli coraz bardziej przekonywać się do takiej muzyki, jak disco polo. Pojawił się również nowy kanał Polo TV, prezentujący całodobowo muzykę disco i programy o tematyce disco polo.

Muzyka Disco Polo obecnie

W 2022 roku disco polo to muzyka obecna wszędzie, a artyści disco polo, jak zostało już wspomniane, regularnie uczestniczą w polskich festiwalach i konkursach piosenek, przyciągając do siebie wielomilionową widownię. Gwiazdy disco takie jak Zenek Martyniuk czy Marcin Miller, znane i kojarzone są w popkulturze i niejako otrzymały już status „kultowych” gwiazd polskiej muzyki w ogóle. Po raz kolejny udowadnia to, że powiedzenie „nikt nie słucha, a każdy zna” jest prawdziwe, i stuprocentowo opisuje obecność muzyki disco polo w kulturze masowej. 

TOP 10 disco polo. Największe gwiazdy disco polo ranking

10. Zespół disco polo Top One

Zespół disco polo Top One

Ostatnie miejsce na liście TOP 10 disco polo zajmuje zespół Top One. Grupa ta powstała w 1986 roku i oprócz stworzenia kilku hitów muzyki disco polo, to jest też jednym z prekursorów muzyki disco polo w ogóle. Jako ciekawostkę należy nadmienić, że to właśnie zespół Top One stworzył piosenkę „Ole Olek”, którą wsparli kandydaturę Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach prezydenckich w 1995 roku. Utwór ten bez wątpienia zwiększył szansę Kwaśniewskiego na wygraną w wyborach, jednak sam zespół nie otrzymał żadnego wynagrodzenia za jej wykonanie.

Podsumowanie

Wykonawców disco polojest tak wielu, że naprawdę nie sposób zmieścić ich wszystkich w jednym artykule i rankingu. Przez to znajdują się w nim tylko najpopularniejsi wykonawcy disco polo, którzy uwielbiani są przez słuchaczy w każdym wieku. W obecnych czasach można bez wątpienia stwierdzić, że muzyka disco polo łączy pokolenia, a hity, przy których bawili się rodzice obecnych nastolatków, podobają się także ich dzieciom.