Najlepsze książki kryminalne

 • Publikacja: 28-07-2022 Zmodyfikowany: 22-12-2022
 • Kategoria: inne Liczba wyświetleń: 1632
product-img

Jeśli jesteś fanem książek kryminalnych, to bardzo dobrze trafiłeś- ten ranking jest stworzony dla Ciebie! Poznaj najlepsze kryminały dzięki poniższemu rankingowi TOP 10, i uzupełnij swoją biblioteczkę o ciekawe książkowe tytuły. Dowiedz się, jacy autorzy kryminałów są polecani i który z nich jest obecnie najpopularniejszym pisarzem kryminałów w Polsce.

Najlepsze książki kryminalne 2022

Jakie powinny być najlepsze książki kryminalne? Na pewno wciągające, trzymające w napięciu i posiadające wartką akcję. Jednak czy łatwo trafić na dobre kryminały? Książki kryminalne są bardzo popularnym obecnie gatunkiem, jednak ciekawy kryminał w wersji papierowej to dla jego autora bardzo duże wyzwanie. Stworzenie logicznego, wciągającego opowiadania jest szalenie trudnym zadaniem.  Jakie są więc dobre książki kryminalne? Jakie są polecane kryminały? Ranking top 10 najlepsze kryminały odpowie na to pytanie. 

Najlepsi autorzy książek kryminalnych

Obecnie na rynku autorów udziela się wielu interesujących i dobrych pisarzy książek kryminalnych. Wyróżnić można między innymi takiego autora jak Harlan Coben- kryminały tego pisarza od lat cieszą się na świecie olbrzymią popularnością, a kilka tytułów jego książek doczekało się nawet ekranizacji. A inni popularni pisarze kryminałów? Jednym z najlepszych i najbardziej polecanych twórców jest niekwestionowany król kryminałów Stephen King- książki tego autora do 2022 roku osiągają bardzo wysokie wyniki sprzedaży i znajdują się w takiej grupie, jak najlepsze kryminały na świecie

Inna bardzo poczytną autorką kryminałów jest Agatha Christie. Ile książek napisała Agatha Christe? Autorka jest twórcą aż 90 książek kryminalnych, co czyni ją niezwykle płodną pisarką. Historie, które przedstawia w swoich wydawnictwach, charakteryzują się niezwykłą wartością fabularną oraz dbałością o największe szczegóły. 

A jacy są polecani polscy autorzy powieści kryminalnych? Warto wspomnieć o takim pisarzu, jak Remigiusz Mróz- jest to bardzo popularny, polski autor, który stworzył między innymi serię książek Chyłka. Z kolei Katarzyna Bonda to polska królowa powieści kryminalnych- jej kryminały również cieszą się olbrzymim zainteresowaniem czytelników. 

Inni popularni pisarze kryminałów, których książki warte są przeczytania, to między innymi Jo Nesbo, Camilla Lackberg czy polski pisarz Wojciech Chmielarz

Kryminały, które trzeba przeczytać. Ranking top 10 najlepszych kryminałów.

 1. „Wielka Czwórka”, Agatha Christie
  „Wielka czwórka” otwiera zestawienie top 10 książek kryminalnych. Jej autorką jest nie kto inny, jak Agatha Christie. Najpopularniejsze książki tej pisarki do dzisiaj mają wierne grono fanów, które stale się powiększa. Bohaterem „Wielkiej Czwórki” jest znany z innych wydawnictw Christie detektyw Herkules Poirot. Fabuła kryminału opowiada o czwórce przestępców, których celem jest przejęcie władzy nad całym światem. Każdy, kto przeciwstawi się ich wizji, ginie. Główni bohaterowie nie cofną się przed niczym, by osiągnąć swój cel- tworzą zasadzki, zmieniają tożsamość i posuwają się do wielu innych oszustw. Wspomniany wyżej detektyw Poirot stara się rozpracować grupę przestępczą i uniemożliwić jej działanie. Nie będzie to jednak proste..
 1. „Głębia osobliwości”, Remigiusz Mróz
  Jaki jest najlepszy polski autor książek kryminalnych? Oczywiście Remigiusz Mróz. Najlepsze książki tego pisarza sprzedają się w Polsce w ogromnych nakładach, i z powodzeniem są ekranizowane na srebrnym ekranie. Książka „Głębia Osobliwości” pochodzi z trzeciego tomu sagi historycznej autora. Akcja powieści kryminalnej rozgrywa się w 1940 roku, a jej bohaterami są bracia Zaniewscy, którzy zamierzają udać się w długą i wyczerpującą podróż na zachód. Jednak nie wszystko podczas podróży idzie zgodnie z planem. 
 2. „Misery”, Stephen King
  „Misery” zdecydowanie można umieścić w grupie książek pod nazwą „Stephen King- najpopularniejsze książki". Do tego „Misery” to po prostu bardzo dobry kryminał. Książka ta opowiada o autorze lubianych, lecz tandetnych powieści romantycznych, który uległ wypadkowi podczas śnieżnej zamieci. Nieprzytomnym mężczyzną zaopiekowała się była pielęgniarka. Jednak słowo „zaopiekowała się” jest zupełnie na wyrost- koszmar, jaki spotkał mężczyznę, jest nie do opisania. 
 3. „Pet Sematary” - Smętarz dla zwierzaków (Cmętarz zwierząt), Stephen King
  Książka „Smętarz dla zwierzaków” przez wiele osób uznawana jest jako najlepsza książka Stephena Kinga. I nie można temu zaprzeczyć- „Pet Semetary” wciąga od pierwszej do ostatniej strony. O czym jest „Smętarz dla zwierzaków”? Książka ta skupia się wokół rodziny Creedów, która postanawia przeprowadzić się do nowego miasteczka. Niestety, staje się to dla nich przekleństwem- dosłownie i w przenośni, a wydarzenia, które mają tam miejsce, wprawią w strach i osłupienie niejednego czytelnika. 
 4. „Werdykt”, John Grisham
  Dobry autor kryminałów prawniczych? Oczywiście John Grisham. Najlepsze książki tego autora niosą dużą wartość zarówno fabularną, jak i informacyjną. O czym jest książka „Werdykt”? Książka opowiada o trwającym wiele lat procesie sądowym, który kończy się w końcu szokującą decyzją ławników. Tytułowy werdykt nie podoba się stronie skazanej, która składa apelację. Rozpoczyna to prawdziwą sądową walkę, w której wszystkie chwyty są dozwolone. 
 5. „Nie mów nikomu”, Harlan Coben
  Najpopularniejsza książka Harlana Cobena? Oczywiście „Nie mów Nikomu”! Ta powieść kryminalna pełna jest zagadek oraz przeróżnych zwrotów akcji. „Nie mów nikomu” opowiada o doktorze, którego śmierć żony na zawsze zmieniła całe życie. Jednak czy aby na pewno kobieta zmarła wtedy, gdy wskoczyła do jeziora? A może los skrywa zupełnie inną, dużo bardziej przerażającą tajemnicę?
 6. „Zemsta”, Jo Nesbo
  Najpopularniejsza książka Jo Nesbo? Oczywiście „Zemsta”. Jest to dobra książka- kryminał, a dokładniej zbiór kryminalnych opowiadań, gdzie fabuła kręci się wokół głównego motywu- czyli tytułowej zemsty. Czy jednak zemsta zawsze ma sens? Książka pokazuje, że wybaczenie czasem jest najlepszym odwetem. Zdecydowanie jest to książka Jo Nesbo, która warta jest polecenia.
 7. „Morderstwo w Orient Expresie”, Agatha Chrisie
  Kolejna w zestawieniu książka Agathy Christie. Nic w tym dziwnego, w końcu Christie uznawana jest za królową kryminałów. „Morderstwo w Orient Expresie” również toczy się wokół głównego bohatera większości książek autorki- a więc jest nim Herkules Poirot. Ów detektyw zostaje wezwany, by rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa na pokładzie statku. Co tak naprawdę się tam wydarzyło? I kto jest mordercą- a może sprawców było więcej? „Morderstwo w Orient Expresie” to kryminał, którego zakończeniu nie zapomni się długo po skończeniu lektury.
 8. „Zły”, Leopold Tyrmand
  Kryminał „Zły” Leopolda Tyrmarda to polska kultowa powieść kryminalna. Jest to też chyba najpopularniejszy kryminał w Polsce, napisany jeszcze w czasach PRL-u. „Zły” opowiada o cyklicznych napadach, których ofiarami są- tu zaskoczenie- jedynie najgorsi bandyci. Milicja robi wszystko, co może, aby schwytać sprawcę, jednak mała liczba poszlak i informacji skutecznie to uniemożliwia. „Zły” to tak naprawdę powieść kryminalna, która jest wielowątkowa, a wydarzenia, które mają w niej miejsce, nie są takimi, jakimi się wydają.
 9. „Chyłka- Kasacja”, Remigiusz Mróz
  Pierwsze miejsce w rankingu top 10 najlepszych kryminałów zdecydowanie należy do polskiego pisarza, Remigiusza Mroza. „Chyłka” bardzo dokładnie przedstawia prawniczy świat oraz reguły w nim panujące. Jest to też wciągająca opowieścią o dobru i złu. Fabuły książki „Chyłka- Kasacja” opowiada o synu bogatego i wpływowego biznesmena, który zostaje oskarżony o zabójstwo dwóch osób. Jego wina zdaje się być przesądzona- spędza bowiem z ofiarami w jednym pomieszczeniu aż 10 dni. Czy jednak na pewno to chłopak jest sprawcą? A może sprawa ma całkowicie inne, drugie dno? „Chyłka- Kasacja” to wciągający kryminał- thriller, który każdy fan powieści kryminalnych powinien przeczytać i znać. 

 

Podsumowanie

Książki kryminalne, które znalazły się w powyższym rankingu TOP 10, to z całą pewnością książki, które warto przeczytać. Na liście top 10 znajdują same książkowe hity, które zadowolą każdego fana książek kryminalnych, a do tego charakteryzują się doskonałą fabułą i wciągają na długie godziny.