Ranking TOP 10 komedii romantycznych. Najlepsze komedie romantyczne w historii

 • Publikacja: 21-06-2022 Zmodyfikowany: 28-11-2022
 • Kategoria: filmy Liczba wyświetleń: 1373
product-img

Zestawienie najlepszych komedii romantycznych w historii. Top 10 komedii romantycznych wszech czasów, które warto poznać. Poznaj najfajniejsze komedie romantyczne dla nasytolatków jak i dla dorosłych

Ranking TOP 10 komedii romantycznych. Najlepsze komedie romantyczne wszechczasów

Komedie romantyczne są jednym z najbardziej lubianych gatunków filmowych w Polsce i na świecie. Od lat bawią, wzruszają, oraz powodują zainteresowanie widzów w każdym wieku. Corocznie powstaje ich ogromna ilość, ciężko więc wybrać tytuły warte obejrzenia tak, aby nie zmarnować czasu podczas kolejnego seansu. Warto przyjrzeć się również starszym filmom - a nie jedynie szukać w wyszukiwarce takich haseł jak dobre komedie romantyczne 2020, najlepsze komedie romantyczne 2021, czy polecane filmy romantyczne 2022. Czasem to, co już było, może być najlepszą odpowiedzią na tego typu pytania, jakie są najlepsze komedie romantyczne. Czym jest komedia romantyczna? Jakie więc są najlepsze komedie romantyczne? Odpowiedzi na te pytania udzieli poniższy artykuł oraz ranking TOP 10 komedii romantycznych wszech czasów. 

Komedia romantyczna - co to za gatunek. Historia komedii romantycznych

Komedia romantyczna jest podgatunkiem filmowym, charakteryzującym się połączeniem flagowych cech melodramatu i komedii - jednakowo bawi i wzrusza widza. Najważniejszą cechą wyróżniającą komedie romantyczną jest wątek miłosny, przeplatający się perypetiami dwójki osób, mających się ku sobie. Okres największego zainteresowania tym gatunkiem filmowym przypadł na lata 30 XX wieku i trwał przez kolejne 20 lat. W czasie tym, nazywanym złotym okresem komedii romantycznej, pojawiły się takie gwiazdy kina światowego, jak Spencer Tracy, Audrey Hepburn, czy niekwestionowana legenda szklanego ekranu, Marilyn Monroe. Po kilkunastoletniej przerwie, podczas której świetnością cieszyło się kino gangsterskie i tzw. filmy noirponowny rozkwit komedii romantycznych przypadł na lata 90 XX wieku, w których to latach powstało najwięcej znanych, wartościowych komedii romantycznych, a głównymi gwiazdami tego gatunku był między innymi Tom Hanks, Hugh Grant czy Meg Ryan. Oprócz nich, w kinach często pojawiała się Julia Roberts czy Cameron Diaz. 

Akcja komedii romantycznych lat 90 toczyła się nie gdzie indziej, jak w Ameryce - zazwyczaj umiejscowienie fabuły znajdowało się w Nowym Jorku, gdzie bohaterowie, najczęściej zupełnie przypadkowo, znajdywali wielką miłość. Droga do związku nie była jednak łatwa - często po drodze główne postacie natrafiały na ogromną ilość przeszkód, który uniemożliwiały szczęśliwe zakończenie. Można było zauważyć również pewien schemat - często głównych bohaterów dzieliło praktycznie wszystko, a w szczególności status społeczny - jedna z osób posiadała ogromną fortunę, druga zaś - wręcz przeciwnie. Do tego dochodziła kwestia nieakceptowania wybranka/wybranki przez rodzinę i konflikt interesów był gotowy. 

W późniejszych czasach komedie romantyczne niejako dorobiły się niechcianej łatki obciachowego, pastiszowego gatunku filmowego, co do którego oglądania i lubienia wstyd było się przyznawać. Miało to miejsce głównie dzięki irracjonalnemu zachowywaniu się głównych bohaterów,  których niektóre decyzje i nielogiczne zachowanie wprawiały widzów w zażenowanie i zdziwienie, a ich ekranowy sposób bycia był po prostu głupi. Komedie romantyczne przedstawiały cukierkowy obraz miłości oraz sytuacje, które w normalnym życiu bardzo rzadko mogłyby mieć miejsce. Również poczucie humoru bohaterów romantycznych historii pozostawiało wiele do życzenia. Mimo wszystko do tej pory nie brakuje osób, które komedie romantyczne wprost uwielbiają, i nie wyobrażają sobie jesiennego, zimnego wieczoru bez kubka herbaty, koca i oglądania komedii romantycznej właśnie.

Komedie romantyczne - gdzie obejrzeć

Rozwój internetu oraz cyfryzacja pozwoliły na naprawdę szeroki dostęp do przeróżnych gatunków filmowym, które można oglądać praktycznie bez ograniczeń. Na pytanie komedie romantyczne gdzie obejrzeć jest kilka odpowiedzi- z czego główna z nich to serwisy streamingowe. Komedie romantyczne na Netflix czy komedie romantyczne na HBO Go mają osobną zakładkę, zawierająca ogromną ilość tytułów filmowych. Filmy te można obejrzeć również na innych platformach - komedie romantyczne cda też stanowią dużą ilość tytułów. A czy można obejrzeć komedie romantyczne za darmo? Oczywiście. Komedie romantyczne na YouTube są dostępne, jednak jakość oglądanego filmu może być niższa na takim serwisie, oraz w przypadku posiadania nieopłaconej wersji, przerywane reklamami.  

Jakie są komedie romantyczne? Rodzaje komedii romantycznych

Komedie romantyczne tak naprawdę dzielą się na kilka rodzajów, pomimo swojego dość ogólnego tytułu. Wyróżnić można:

 • Komedie romantyczne młodzieżowe - gdzie akcja komedii romantycznej rozgrywa się najczęściej  w szkole lub na wakacjach. Bohaterem takiego filmu romantycznego zazwyczaj jest bardzo popularny chłopak, pochodzący z dobrej rodziny, który zakochuje się w biednej, nieznanej większości dziewczynie. Na drodze ich uczuciu stoją zawistne koleżanki nastolatka lub jego obecna dziewczyna, próbująca za wszelką cenę przeszkodzić rodzącemu się uczuciu. Filmy te, z samej swojej nazwy, to komedie romantyczne dla nastolatków, którzy to często swoja pierwsza wielką miłość mają jeszcze przed sobą
 • Wzruszające filmy romantyczne - wzruszające filmy romantyczne, wbrew swojej nazwie, posiadają najczęściej elementy komediowe. Komedie romantyczne do płakania, bo tak też można je nazwać, zwykle przez większość ich trwania są typowymi filmami komediowymi, ich zakończenie jednak wzrusza i czasem prowadzi od refleksji. Wzruszające komedie romantyczne często kończą się nieuchronnym rozstaniem lub nawet śmiercią głównego bohatera, co z wiadomych przyczyn raz na zawsze przekreśla wspólne życie. Filmy takie to też często wzruszające komedie romantyczne dla młodzieży.
 • Filmy komediowe z elementami romansu - teoretycznie może się wydawać, że jest to to samo, co typowa komedia romantyczna. Jednak oś fabularna całej komedii romantycznej kręci się dookoła głównych bohaterów i ich perypetii, natomiast film komediowy z elementami romansu posiada jedynie pobocznie taki wątek, bądź bohaterowie stanowią tło głównej akcji.
 • Musical romantyczny - filmy romantyczne musicale również są dość popularną formą filmową. Fabuła takiego filmu, jak musical z elementem romantycznym opiera się na przezywaniu rozterek wewnętrznych głównych bohaterów oraz ich przygód w formie śpiewania połączonego z tańcem. Musicale romantyczne powstają z myślą zarówno o dorosłych widzach, jak i tych nastoletnich.

TOP 10 komedii romantycznych - ranking. Najlepsze komedie romantyczne wszechczasów

 1. Bezsenność w Seattle, 1993, reż. Nora Ephron- wzruszająca komedia romantyczna
  Bezsenność w Seattle to ciepła, wzruszająca opowieść o mężczyźnie (Tom Hanks), wychowującym samotnie swojego synka. I to właśnie dzięki niemu poznaje miłość swojego życia Annie (w tej roli Meg Ryan). Chłopiec, wierząc w przeznaczenie i kierując się swoją dziecinną wiarą, wpada na niecodzienny pomysł- postanawia opowiedzieć w radio historię swojego samotnego ojca i znaleźć dla niego odpowiednią kobietę. Annie, słuchając tej opowieści podczas kolejnej bezsennej nocy, postanawia wyjechać do Seattle, by poznać osobiście tę dwójkę - i być może zostać osobą, o której mówił maluch. Akcja filmu Bezsenność w Seattle toczy się w Nowym Jorku, a podczas seansu można zobaczyć kultowe miejsca, które się w nim znajdują, takie jak np. Empire State Bulding - notabene właśnie tam następuje pierwsze spotkanie głównych bohaterów.
 1. Czego pragną kobiety, 2000. reż. Nancy Meyers
  Film Czego pragną kobiety to doskonała komedia romantyczna, za rolę, w której Mel Gibson (ekranowy Nick) został nominowany do Złotego Globu. Fabuła opiera się na historii tej właśnie postaci- Nick jest kobieciarzem, który nie potrafi zagrzać dłużej miejsca przy boku jednej kobiety. Niestety, mężczyzna ulega wypadkowi - zostaje porażony prądem, w wyniku czego zaczyna słyszeć myśli, i to nie byle kogo- bo właśnie kobiet. Zmienia to całkowicie jego pogląd na sprawy damsko - męskie oraz daje odpowiedź na tytułowe pytanie - czego tak naprawdę pragną kobiety. Bezsprzecznie film romantyczny warty obejrzenia.
 2. Kogel- Mogel. 1988, reż. Roman Załuski
  Kogel Mogel to polska komedia romantyczna, bardzo znana i chętnie oglądana już od ponad 30 lat. Kogel Mogel polski film opowiada historię młodziutkiej Kasi Solskiej, która w przeddzień swojego ślubu, ucieka z domu i zrywa zaręczyny. Powód jest prosty - dziewczyna dostaje się na wymarzone studia pedagogiczne w stolicy, a do tego nie darzy zbyt wielkim uczuciem niedoszłego męża. Kasia, napędzana myślą o wyrwaniu się z małej wsi i osiągnięciu w życiu sukcesu wyjeżdża do Warszawy, gdzie w całkowicie przypadkowy sposób zostaje opiekunką małego Piotrusia - niesfornego dziecka państwa Wolańskich. Zdarzenie to rozpoczyna szereg niespodziewanych zdarzeń i zwrotów akcji.
 3. Masz wiadomość, 1998, reż. Nora Ephron
  Akcja komedii romantycznej Masz wiadomość po raz kolejny rozgrywa się w Nowym Jorku. Bohaterką filmu jest Kathleen, właścicielka małej, podupadającej już księgarni. Sytuację kobiety jeszcze bardziej pogarsza fakt otwarcia w okolicy oddziału popularnej sieci sklepów z książkami. Jednocześnie, Kathleen poznaje w internecie nieznajomego mężczyznę (postać grana przez Toma Hanksa), a jego prawdziwa tożsamość jest dla kobiety ogromnym zaskoczeniem - zmienia bowiem wszystko.
 4. Dziennik Bridget Jones, 2001, reż. Sharon Maguire
  Dziennik Bridget Jones to jedna z najbardziej znanych i lubianych komedii romantycznych wszech czasów. Oparta jest na książce autorstwa Helen Fielding. Opowiada o młodej, tytułowej dziennikarce, przeżywającej różne miłosne rozterki. Pomimo różnych rozczarowań wciąż ma jednak nadzieję na odnalezienie tego jedynego. Bridget prowadzi przy tym sekretny dziennik, w którym opisuje swoje przeżycia - mając nadzieję, na wydanie go w przyszłości i odniesienie przy tym spektakularnego sukcesu
 5. Pretty Woman, 1990, reż. Garry Marshall
  Pretty Woman to kultowa komedia romantyczna, znana zarówno ze swojej ciekawej ścieżki dźwiękowej, jak i fabuły. Film ten przetarł również szlak Julii Roberts, której kariera po wystąpieniu w tej produkcji nabrała niesamowitego rozpędu. Pretty woman film opowiada o prostytutce imieniem Vivian - w tej roli właśnie J. Roberts - która nawiązuje romans z zamożnym i eleganckim biznesmenem, Edwardem. Pretty Woman to klasyczna, wręcz książkowa opowieść o miłości, która przełamuje wszelkie granice. Ta komedia romantyczna, z racji swojej tematyki i profesji, jaką zajmowała się główna bohaterka, nie zbierała pochlebnych opinii i była uznawana za kontrowersyjny oraz promujący materializm obraz. Jednak reakcja widzów oraz ogromna ich ilość w kinach pokazała, że opinie te nie są ważne - ludzie wprost pokochali Pretty Woman i jej historię.
 6. Rzymskie wakacje, 1953, reż. William Wyler
  Świetna komedia romantyczna ze wspaniałą rola Audrey Hepburn. Wciela się ona w księżniczkę Annę, która w celu odbycia miłego wyjazdu i spędzenia wakacyjnego dnia przyjeżdża do Rzymu. Podczas pobytu poznaje przystojnego Amerykanina, Joe, z którym nawiązuje romans. Nie wie jednak, że jest on dziennikarzem, a jego zamiary wobec niej nie są tak czyste, jak mogłoby się to wydawać. Audrey Hepburn za rolę księżniczki Anny zdobyła Oscara, a jej rola na zawsze zapisała się w kanonie najlepszych postaci romantycznych w historii. 
 7. Mężczyźni wolą blondynki, 1953, reż. Howard Hawks
  Następna legendarna komedia romantyczna w rankingu - nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę, że przedstawia on same najlepsze komedie romantyczne. Mężczyźni wolą blondynki to komediowy musical, uwielbiany do tej pory na całym świecie. Główną rolę zagrała zjawiskowa Marilyn Monroe - ikona komedii i symbol seksapilu. Marilyn wciela się w rolę piosenkarki Lorelei odbywającej podróż do Paryża wraz ze swoją koleżanką, Dorothy. W Paryżu bowiem ma odbyć się ślub Lorelei, a przy okazji chciałaby ona znaleźć odpowiedniego, bogatego kandydata dla swojej przyjaciółki. Kobiety nie wiedzą jednak, że są śledzone przez prywatnego detektywa, którego zadaniem jest znaleźć dowody zdrady pięknej blondynki. 
 8. Uwierz w ducha, (Ghost) 1990, reż. Jerry Zucker
  Na początku należy powiedzieć, że film Uwierz w Ducha absolutnie nie może być uznany tak, jak typowa komedia romantyczna. Jest to raczej wzruszający melodramat z elementami komedii, ale nie sposób, aby nie znalazł się w rankingu TOP 10 komedii romantycznych. Uwierz w ducha film, doskonale podkreśla połączenie melodramatu z komedią, a przy tym jest wyciskającym łzy, pięknym filmem o uczuciu, które jest silniejsze od śmierci. Film Uwierz w ducha, opowiada o Samie (Patrick Swayze), który ginie w wypadku w wyniku postrzału, burząc przy tym życie swojej ukochanej kobiety Molly (Demi Moore). Mężczyzna powraca jednak na ziemię, aby chronić swoją ukochaną przed niebezpieczeństwem, które jej grozi. Nie jest to jednak łatwe, zważywszy na fakt, że jako duch jest niewidoczny, a w tej sytuacji kontakt z Molly jest praktycznie niemożliwy
 9. To właśnie miłość, (Love Actually) 2003, reż. Richard Curtis- zwycięzca rankingu top 10 najlepszych komedii romantycznych w historii
  Pierwsze miejsce na liście TOP 10 komedii wszechczasów zajmuje To właśnie miłość komedia romantyczna. To właśnie miłość film opowiada historię kilkunastu osób, które nie mają nic z sobą wspólnego- jest to jednak jedynie pozorne wrażenie. Tak naprawdę ich losy ciągle się przeplatają, ponieważ łączy ich miłość do innych osób, powiązanych ze sobą. Miłość i życie mieszkańców Londynu łączy się nierozerwalnie w Boże Narodzenie, co ma konsekwencje dla wszystkich bohaterów - nie zawsze są one niestety pozytywne. To właśnie miłość Love Actually jest idealnym filmem romantycznym, posiadającym wszystkie cechy dobrej komedii, oraz wiele interesujących, wzruszających wątków miłosnych. 

Specjalne wyróżnienie: Szkoła uczuć, 2002, reż. Adam Shankman

To zestawienie najlepszych filmów nie mogło nie zawrzeć w sobie obrazu Szkoła Uczuć. Pomimo że nie znalazł się on w rankingu, z całą pewnością warto o nim wspomnieć, ponieważ jest doskonałą propozycją komedii romantycznej dla młodzieży. Szkoła uczuć film opowiada historię dwójki nastolatków, których połączyło ogromne uczucie, przerwane niestety śmiercią jednego z nich. Landon (Shane West) jest popularnym nastolatkiem, prawdziwą gwiazdą w swojej szkole. Podoba się każdej dziewczynie. Uczestnicząc w zajęciach resocjalizacyjnych, poznaje uroczą Jamie (Mandy Moore), nastolatkę, która ma dobre serce i nie zależy jej na opinii innych osób. Pomimo różnych przeciwności para zakochuje się w sobie, jednak historia ta nie ma niestety szczęśliwego finału. Film Szkoła uczuć zarysem swojej fabuły przypomina banalną historię jakich wiele - przekazuje jednak wartości, którymi warto się kierować w życiu, a obejrzany w młodym wieku naprawdę rzutuje na postrzeganie związków i miłości w przyszłości. 

 

Podsumowanie

Powyższy ranking TOP 10 komedii romantycznych w historii zawiera tytuły, które powinien znać każdy fan komedii romantycznych. Jeśli tak nie jest, jak najszybciej powinien to nadrobić. Te komedie romantyczne dostępne są na Netlix, HBO Go, czy Apple TV, można również wykupić dostęp do ich obejrzenia w popularnych serwisach. Wszystkie wspomniane filmy to klasyka gatunku, gwarantująca zadowolenie z seansu oraz wyśmienitą rozrywkę przez kilkadziesiąt minut.