TOP 10 polskich filmów - najlepsze polskie filmy

  • Publikacja: 25-07-2022 Zmodyfikowany: 27-10-2022
  • Kategoria: filmy Liczba wyświetleń: 1894
product-img

Chcesz obejrzeć dobry polski film? A może lubisz starsze kino i chcesz dowiedzieć się, które stare polskie filmy są polecane? Jeśli tak, to przeczytaj poniższy RANKING TOP 10 polskich filmów i zdecyduj, jakie najlepsze polskie produkcje wszech czasów warto zobaczyć.

Najlepsze polskie filmy - wstęp

Często można spotkać się z opinią, że kino polskie jest złe, a wręcz beznadziejne, i jedyne co w nim powstaje, to kolejne bezsensowne komedie romantyczne, lub filmy ukazujące patologiczne zachowania. W filmach takich często występują również tak samo kiepscy aktorzy, a sam scenariusz i reżyseria są, delikatnie mówiąc, mocno dyskusyjne. Jednak poniższy ranking TOP 10 polskich filmów pokazuje, że polskie kino miało i ma się dobrze, a żeby obejrzeć dobry polski film, wystarczy jedynie zgłębić wiedze o polskiej kinematografii i poszukać dobrych filmowych produkcji. Jaki jest więc najlepszy polski film? Jakie są dobre filmy polskie? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli poniższy ranking najlepsze polskie filmy TOP 10.

Cechy dobrego filmu

Aby można było stwierdzić, że dany film to po prostu dobry film, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak między innymi:

  • Scenariusz — dobry scenariusz filmu to jego „rama”, scenariusz filmowy musi być logiczny, oraz przede wszystkim ciekawy, aby przyciągnął widzów, oraz skłonił aktorów do zagrania w danej produkcji.
  • Montaż oraz zdjęcia — montaż filmu, oraz zdjęcia w nim wykonane mogą bardzo zwiększyć atrakcyjność oglądanego obrazu, wzmagać napięcie związane z seansem oraz zwracać uwagę na dane aspekty.
  • Muzyka — muzyka w filmie pełni rolę uzupełniającą; dobrze dobrana  charakterystyczna muzyka staje się też poniekąd znakiem rozpoznawczym filmu.
  • Gra aktorska — gra aktorska to jedna z najważniejszych rzeczy w filmie. Nawet najlepszy film, ze świetną reżyserią oraz scenariuszem nie będzie udany, jeśli będzie słaby pod względem aktorskim. W szczególności mowa tutaj o głównej roli filmowej- aktor, który gra „pierwsze skrzypce”, musi umieć dobrze zagrać dana postać, wczuć się w nią i to wszystko przedstawić na ekranie. Wszakże będzie na nim występował przez większość czasu.
  • Scenografia — scenografia filmowa, a co za tym idzie również kostiumy, wpływają bardzo mocno na to, czy widz niejako „poczuje” klimat danego filmu. W szczególności jest to ważne, jeśli ma się na myśli kino historyczne, czy kino typowo kostiumowe. 
  • Oraz oczywiście reżyseria — reżyser to osoba, która cały film spaja w całość. To właśnie od reżysera zależy, jaką wizję powinien przyjąć aktor przy odgrywaniu danej postaci, oraz to, jak zinterpretuje scenariusz. 

Najlepsi polscy reżyserzy. Polska szkoła filmowa

Polscy reżyserzy są bardzo znani za granicą, i nic w tym dziwnego- filmy, na których czele stoją czołowi polscy reżyserzy, to zwykle filmy znane są w Europie i na świecie. Jednymi z najbardziej znanych polskich reżyserów są między innymi Roman Polański, Krzysztof Kieślowski oraz oczywiście Andrzej Wajda, który został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Oprócz nich, wśród najlepszych nazwisk polskiej reżyserii można wyróżnić między innymi takie imiona i nazwiska, jak Krzysztof Krauze, Wojciech Smarzowski, Paweł Pawlikowski, czy Władysław Pasikowski. Jeśli chodzi o polskie kobiety- reżyserki, popularnością i uznaniem cieszą się Agnieszka Holland i Małgorzata Szumowska.

Najlepsze polskie filmy TOP 10 - ranking. Kultowe polskie filmy

  1. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, reż. J. Holoubek, 2020
    Polski film 25 lat niewinności opowiada po prostu o chłopaku imieniem Tomasz Komenda — który został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za brutalny gwałt i zabójstwo nastolatki w noc sylwestrową. Mężczyzna, chociaż posiadał wiarygodne alibi oraz świadków, którzy mu je zapewniali, przebywał w więzieniu aż przez 18 lat. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to dramat zawierający elementy filmu sensacyjnego, który skłania odbiorcę do myślenia oraz refleksji nad otaczającym światem.
  2. „Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski, 2018
    „Zimna wojna” to polski film, który został mocno doceniony na świecie, a co za tym idzie, zdobył między innymi taką nagrodę, jak złota palma orz nominację do Oscara. „Zimna wojna” opowiada o parze młodych ludzi- kompozytorze imieniem Wiktor oraz Zuli — młodej wokalistce miejscowego zespołu ludowego, którzy zakochują się w sobie, jednak przeciwności losu sprawiają, że ich związek skazany jest na niepowodzenie. Zimna wojna to polski film czarno biały, dość oszczędny w przekazie, i nastawiony na wrażliwego widza.
  3. „Kler”, reż. Wojciech Smarzowski, 2018
    „Kler” to polski film, który można uznać jako najbardziej kontrowersyjny polski film ostatnich lat. Od czasu swojej premiery wzbudzał ogromne emocje, był równie szeroko komentowany w mediach ogólnopolskich. O czym jest film Kler? Film Kler opowiada o trójce księży, których życie ulega ogromnej zmianie, gdy ich losy ponownie się krzyżują. Wydarzenia pokazane w tym filmie są również tragiczne, i mają na celu ukazanie hipokryzji kościoła, co wiele osób otwarcie krytykowało. Z całą pewnością film wart obejrzenia. 
  4. „Bogowie”, reż. Łukasz Pałkowski, 2014
    Polski film „Bogowie” to dramat obyczajowy, oparty na faktach. Opowiada o polski kardiochirurgu Zbigniewie Relidze, oraz jego życiu i pracy. Młody profesor Religa wierzy, że uda mu się w przyszłości dokonać takiej operacji, jaką jest przeszczep serca pacjenta. Pomimo wielu nieudanych prób, nie poddaje się. Polski film Bogowie został obsypany nagrodami oraz jest bardzo dobrze recenzowany przez krytyków zarówno w Polsce jak i na świecie. 
  5. „Chce się żyć”, reż. Maciej Pieprzyca, 2013
    Na liście TOP 10 polskich filmów nie mogło zabraknąć takiego obrazu, jak „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Film chce się żyć to oparta na faktach opowieść o chorym na porażenie mózgowe chłopaku imieniem Mateusz, który pomimo przeciwności losu stara się żyć godnie oraz w normalnych warunkach. Jedną z największych zalet filmu Chce się żyć jest brawurowa rola Dawida Ogrodnika, grającego główną postać.
  6. „Drogówka”, reż. Wojciech Smarzowski, 2013
    Drogówka to kolejny kontrowersyjny film na liście TOP 10 polskich filmów. Film ten opowiada o policjantach, których oprócz wspólnej pracy łączą imprezy, samochody oraz przede wszystkim przyjaźń. Niestety, wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach nagle ginie jeden z nich.
  7. „Dług”, reż. Krzysztof Krauze, 1999
    „Dług” to polski film z 1999 roku, opowiadający prawdziwą historię opowiada bowiem o dwójce przyjaciół, którzy szukając pieniędzy na otwarcie własnego biznesu, trafiają na bezwzględnego lichwiarza, Gerarda. Ów Gerard szantażuje ich, wymusza oddanie wyimaginowanej sumy pieniędzy, przez co wykończeni i zastraszeni mężczyźni posuwają się do ostateczności. Film „Dług” to szokująca, dająca do myślenia opowieść, doceniona przez krytyków za swój realizm oraz znakomitą grę aktorską.
  8. „Nóż w Wodzie”, reż. Roman Polański, 1962
    „Nóż w wodzie” to jeden z pierwszych filmów Romana Polańskiego, który zdobył popularność i zachwyt krytyków na całym świecie. Nóż w wodzie to polski psychologiczny film, opowiadający o małżeństwie, które zabiera z sobą w podróż napotkanego autostopowicza. Prowadzi to do szeregu nieoczekiwanych wydarzeń. 
  9. „Kanał”, reż. Andrzej Wajda, 1957
    Polski film „Kanał” zajmuje drugie miejsce na liście TOP 10 najlepszych polskich filmów. Jest to również jeden z najlepszych filmów Andrzeja Wajdy. O czym jest film Kanał? Opowiada on o ostatnich godzinach życia żołnierzy AK, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Dobitnie pokazuje klęskę powstania, oraz to, jakie uczucia towarzyszyły jego bohaterom. 
  10. „Ziemia Obiecana”, reż. Andrzej Wajda, 1975
    Pierwsze miejsce na liście top 10 polskich filmów zajmuje bezapelacyjnie film „Ziemia Obiecana”. Opowiada on o trójce przyjaciół — Maksie, Karolu i Morysie, którzy chcąc dorobić się jak największej fortuny, postanawiają wybudować fabrykę. Polski film „Ziemia Obiecana” posiada niesamowitą jak na tamte czasy (1975) scenografię, oraz jest niesamowicie dobrze zagrana aktorsko.

Podsumowanie

Wbrew temu, co można powszechnie usłyszeć, polskie kino posiada bardzo dobre filmy, które zapadają w pamięć i są doskonale zagrane. W rankingu TOP 10 uwzględniono kultowe polskie filmy, które można uznać jako typowo dobre stare filmy polskie. Wyróżnić można w nich dobry scenariusz, świetną scenografię oraz znakomitą reżyserię. Z całą pewnością są to polskie filmy, które warto obejrzeć.