Ranking - TOP 10 ekspresów do kawy. Najlepsze ekspresy do kawy

 • Publikacja: 01-06-2022 Zmodyfikowany: 20-10-2022
 • Kategoria: produkty Liczba wyświetleń: 778
product-img

TOP 10 ekspresów do kawy. Ranking najlepszych ekspresów, który ułatwi wybór najlepszego modelu dla siebie.

Ranking TOP 10 ekspresów do kawy

Czym powinien charakteryzować się dobry ekspres do kawy? Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy wybrać?  Ile kosztuje dobry ekspres do kawy? Jakie są najlepsze ekspresy do kawy? Poniższy tekst oraz ranking TOP 10 ekspresów z całą pewnością odpowie na te pytania.

Ekspress do kawy do niewątpliwe niezbędna rzecz dla każdego miłośnika tego napoju. W ciągu ostatnich dwóch lat zaczęto coraz bardziej doceniać ten sprzęt, w związku z częstym przebywaniem w domu ze względu na sytuację epidemiczną w kraju. W związku z tym praca zdalna towarzyszyła wielu osobom, zwykle korzystającym z ekspresu w pracy i przyzwyczajonym do tego sposobu parzenia kawy. Kawa z ekspresu często ma lepszy, głębszy smak, a jej przyrządzenie jest banalnie proste. Ekspres umożliwia również przyrządzenie kilku rodzajów tego napoju, między innymi pyszne caffe latte, cappuccino czy latte macchiato, których prawidłowe wykonanie jest bardzo trudne bez odpowiedniego sprzętu. 

Ekspres ciśnieniowy czy automatyczny? Rodzaje ekspresów do kawy 

Czy wybrać ekspres automatyczny czy ekspres ciśnieniowy? To pytanie stawia sobie większość osób stojących przy dylemacie wybrania odpowiedniego ekspresu. Przyjmuje się, że osoby, które lubią delikatniejsze, mleczne kawy, powinny wybrać ekspres ciśnieniowy, natomiast te, które wolą, gdy kawa jest mocna i aromatyczna, mogą rozglądnąć się za ekspresem przelewowym - jest bardziej zaawansowany w działaniu niż typowy ekspres ciśnieniowy. Główna różnica w działaniu jest taka, że woda znajdująca się w nim podawana jest pod bardzo wysokim ciśnieniem do zbiornika, w którym znajduje się kawa. Woda przenika przez ziarna, co skutkuje utworzeniem pysznej, aromatycznej kawy

Ekspres ciśnieniowy do kawy dzieli się na dwa rodzaje:

 • automatyczny ekspres ciśnieniowy – proces przygotowania kawy jest zautomatyzowany, wystarczy jedynie nacisnąć przycisk odpowiadający przyrządzeniu danego rodzaju napoju, do tego urządzenie ma wbudowany młynek, dzięki czemu nie ma potrzeby dbania o dobre zmielenie ziaren
 • kolbowy ekspres ciśnieniowy- osoba przygotowująca kawę ma wpływ na proces jej przygotowania, czyli mniej więcej to, w jakim stopniu ziarna kawy są zmielone, ponieważ ekspres taki nie ma wbudowanego młynka

Natomiast ekspres przelewowy to ekspres łatwy w obsłudze. Sprzęt ten podgrzewa wodę do wrzątku, a następnie wrzątek ten trafia do pojemnika, w którym są zmielone ziarna. Napar uzyskany w ten sposób jest bardzo esencjonalny i aromatyczny. Czy ekspres przelewowy jest dobry? Z całą pewnością, jeśli mocna kawa jest w upodobaniu danej osoby. Mała czarna z takiego ekspresu smakuje wręcz wyśmienicie. Na plus jest również to, że można przygotować większą ilość kawy. Ekspres przelewowy z młynkiem jest więc świetną propozycją zakupową.

Bardzo popularną kategorią ekspresów jest też ekspres ciśnieniowy na kapsułki. Ekspres kapsułkowy również cechuje się wygoda i prostotą użytkowania. Wystarczy tylko zakupić opakowanie kapsułek kawy, która odpowiada preferencjom smakowym, umieścić kapsułkę w ekspresie - gotowe. Czy ekspres kapsułkowy jest dobry? Tak, o ile nie ma się wygórowanych wymagań co do kawy. Ekspres na kapsułki zwykle obsługuje kapsułki do ekspresu dostosowane i pasujące jedynie do danego modelu sprzętu. Kapsułki do kawy poprzez swoje opakowanie generują też niepotrzebny w środowisku plastik, ponieważ z tego tworzywa są wykonane.

Warto zwrócić również uwagę na spieniacz do mleka. Jest to bardzo ważna opcja w ekspresie, ponieważ dzięki niemu można cieszyć się pyszną, aksamitną pianką, która doskonale pasuje do wielu kaw, jak np. wyżej wymienionych caffe latte, czy cappuccino. 

Ekspresy do kawy z młynkiem są często wybierane przez prostotę użytkowania, ponieważ nie trzeba tracić czasu na zmielenie ziaren kawy. 

Dobry ekspres do kawy – czyli jaki?

Dobry ekspres do kawy powinien charakteryzować się kilkoma rzeczami, a są to między innymi takie cechy jak:

 • moc ekspresumocny ekspres do kawy zwiększa wygodę jego użytkowania, ponieważ im większa moc ekspresu, tym woda znajdująca się w nim szybciej się nagrzewa, a co za tym idzie, przygotowanie kawy staje się szybsze
 • funkcje dodatkowe ekspresu – bardzo pożądane, w szczególności w drogim ekspresie. Jakie są dodatkowe funkcje ekspresu? Może to być np. możliwość sparowania ekspresu z telefonem albo np. podgrzewanie filiżanek do kawy, czy też ustawienie profilu użytkownika w automacie kawowym
 • rozmiar ekspresu – ekspress do kawy nie powinien zajmować dużego miejsca w kuchni. Mały ekspres może być równie dobrym sprzętem co duży ekspres do kawy. Warto również zwrócić uwagę, ile w danym ekspresie jest miejsca na szklanki – czy posiada podwójne miejsce na filiżanki, czy jedynie pojedyncze? Albo czy mieści jedynie małą filiżankę? Jest to dość praktyczny aspekt wyboru dobrego ekspresu
 • obsługa ekspresuekspres do kawy łatwy w obsłudze to obecnie standard, powinno się jednak zwrócić uwagę, aby był to ekspres do kawy intuicyjny, a przyciski znajdujące się nim znajdowały się w dobrym dla użytkownika miejscu.
 • rodzaje kaw – warto wybrać ekspres, który posiada możliwość wyboru jak największej ilości różnych rodzajów kaw, ponieważ preferencje smakowe mogą zmienić się w czasie

Do cech dobrego ekspresu można również zaliczyć jego łatwą konserwację oraz posiadanie długiej gwarancji. Ekspresy z długą gwarancją zabezpieczają ich posiadaczy w razie ewentualnej usterki na kilka lat, dzięki czemu nie należy obawiać się, że ewentualna awaria pociągnie za sobą dodatkowe koszty.

Ile kosztuje ekspres do kawy? Ile kosztuje dobry ekspres?

Cena ekspresu do kawy jest kwestią dość zróżnicowaną i wpływa na nią kilka czynników, między innymi te, które zostały wymienione wyżej. Mocny ekspress do kawy, posiadający dodatkowe funkcje będzie kosztować więcej niż prosty ekspres przelewowy. Różne maszyny do kawy mają tez różne specyfikacje – mogą robić kilkanaście rodzajów kaw zamiast kilku, mogą przygotować kawę w różnej temperaturze itp. Ekspres do kawy na kapsułki jest dość tanim urządzeniem – można go kupić już w cenie około 300 zł, należy jednak mieć na uwadze dodatkowy stały koszt zakupu właśnie kapsułek do niego. Tanie kapsułki do ekspresu nie zawsze są dobre – mowa tu o kapsułkach z dyskontów - zarówno w smaku, jak i w zapachu, do tego nigdy nie ma się też pewności, czy takie kapsułki będą pasować do posiadanego rodzaju ekspresu. Natomiast ekspresy przelewowe można dostać już w cenie 100 – 150 zł, co sprawia, że są to tanie ekspresy do kawy. Ich utrzymanie również niewiele kosztuje, ponieważ nie generują one dużo prądu – mają zazwyczaj około 750 W mocy. 

Najdroższe ekspresy do kawy to ekspresy ciśnieniowe i można dostać je w cenie zarówno 500 zł, jak i 5000 tysięcy. Co wpływa na cenę ekspresu ciśnieniowego? Między innymi jego marka oraz jakość wykonania takiego sprzętu. 

Jakie są najlepsze marki ekspresów do kawy?

Marek zajmujących się produkcją ekspresów do kawy jest sporo. Wiele z nich to czołowi producenci sprzętu AGD, a co za tym idzie, ekspresy do kawy, które tworzą również są bardzo dobrym sprzętem, zarówno jeśli chodzi o jakość działania i ich wykonania. Dobre marki ekspresów do kawy to między innymi takie firmy jak Bosch, DeLonghi, Jura, Krups, czy Saeco. Firmy takie jak Zelmer, Amica oraz Miele, również posiadają w swojej ofercie profesjonalne ekspresy do kawy. Wyróżnić można również ekspresy do kawy Nivona czy ekspresy Siemens. Również ekspresy do kawy Graef cieszą się popularnością. Każda z tych marek posiada w swojej ofercie modele warte uwagi, ze względu na swoja specyfikację i dobry sposób działania. 

RANKING TOP 10 ekspresów do kawy

 1. Ekspres KRUPS Dolce Gusto Mini Me KP123B
  Ten ekspres Kapsułkowy Krups jest jednym z najpopularniejszych ekspresów kapsułkowych. W cenie około 260 zł można dostać sprzęt o wysokiej mocy – ekspres Krups posiada moc 1500 W. Posiada funkcję regulacji ilości zaparzonej kawy. Ekspres Krups obsługuje kapsułki Dolce Gusto, które są do dostania w większości sklepów. Cena kapsułek Dolce Gusto jest dość zróżnicowana, jednak pełne ich opakowanie można dostać już w cenie około 30zł.
 1. Ekspres Siemens TE651319RW EQ plus s.100
  Ekspres Siemens można kupić za 2899 zł – co jest ceną wysoką, jednak ekspress Siemens jest sprzętem dobrej jakości, z bardzo dobrymi parametrami. Ten automatyczny ekspres posiada ceramiczny młynek, który równomiernie rozdrabnia ziarna kawy, a jego moc to 1500W. Pozwala na przygotowanie kaw takich jak caffe macchiato, caffe latte, i wielu innych, oraz posiada wbudowany spieniacz do mleka. 
 2. Ekspres DeLongji Magnifica S ECAM 22.110.SB
  Ten stosunkowo tani, jak na automatyczny ekspres ciśnieniowy sprzęt, bo kosztujący około 1600 zł wyróżnia się wysoką mocą (1450W), oraz posiada żarnowy, stalowy młynek. Ma ręczny system spieniania mleka, więc należy robić to samodzielnie za pomocą pary, jednak dzięki temu zajmuje miej miejsca a stopień spienienia mleka można dostosować do własnych upodobań. Ekspres De Longhi jest również bardzo łatwy w czyszczeniu.
 3. Ekspres Philips LatteGo EP5444/90
  Ekspres Philips Latte Go posiada spory, kolorowy wyświetlacz, który zapewnia użytkownikowi intuicyjna obsługę, a za jego pomocą można przygotować 12 rodzajów różnych kaw. Model ten znany jest oczywiście z popularnego systemu Latte Go, dzięki któremu można z łatwością stworzyć puszystą piankę, odpowiednią dla danej kawy. Jest to dość droga propozycja, ponieważ ekspres Philips kosztuje prawie 3600 zł, jednak inwestycja ta na pewno zwróci się w przyszłości.
 4. Ekspres Melitta Latticia F30/0-100
  Ekspres Melitta posiada system podwójnego spieniania mleka oraz duże pojemniki na kawę i wodę. Młynek ekspresu posiada również regulację stopnia zmielenia ziaren kawy oraz temperatury jej parzenia. Moc sprzętu wynosi 1450 W. Automat do kawy Melitta jest do kupienia w cenie 1999 zł.
 5. Ekspres Nivona CafeRomantica 821
  Ekspres Nivona to profesjonalny ekspres do kawy, który posiada dotykowy wyświetlacz, dzięki któremu używanie go jest łatwiejsze. Ekspres Nivona posiada również funkcję podgrzania tacki, co jest rzadkością w ekspresach innych marek. Ten automatyczny ekspres ciśnieniowy posiada moc 1465 W oraz zintegrowany system spieniania mleka. Jego cena oscyluje w granicach 3999 zł. 
 6. Ekspres Saeco GranAroma SM6580/00
  Ekspres Saeco kosztuje 3399 zł, więc być może nie jest propozycją tanią, ale za to jest to ekspres dobrej jakości, który został wykonany z solidnego materiału. Ekspres Saeco oferuje możliwość przygotowania aż 14 różnych rodzajów kaw, posiada również kolorowy wyświetlacz. Za jego pomocą można przygotować 2 duże mleczne kawy jednocześnie. Ta maszyna do kawy zajmuje wysoką pozycję w rankingu również dlatego, ponieważ posiada innowacyjny system HygieSteam, dzięki któremu można automatycznie wyczyścić obieg mleka użyciem strumienia pary o wysokiej temperaturze.
 7. Ekspres Ekspres Graef Baronessa ES 902
  Najdroższy ekspres w tym zestawieniu. Ekspres Graef posiada również najwyższą moc- 2151W, a jego ciśnienie wynosi 16 barów. Za spienianie mleka odpowiada dysza spieniająca. Jest to ekspres kolbowy, nie posiada jednak młynka. Gwarancja produktu obejmuje 24 miesiące. 
 8. Ekspres Krups Evidence One EA8958
  Ekspress Krups posiada kolorowy wyświetlacz OLED, a za jego pomocą można przygotować 14 różnych rodzajów kaw. Krups ma ważną zaletę- to ekspres umożliwiający zrobienie dwóch kaw jednocześnie, co jest świetną opcją rano, czy podczas przyjmowania gości. Automat do kawy ma również dużą możliwość regulacji dyszy. Cena ekspresu to 2800 zł – a więc optymalna, patrząc na koszt poprzednich ekspresów.
 9. Ekspres Krups Intuition Preference EA875U10 - zwycięzca RANKINGU TOP 10 EKSPRESÓW DO KAWY 2022
  Pierwsze, najbardziej zasłużone miejsce w rankingu top 10 ekspresów do kawy zajmuje ekspres Krups Intuition Preference. Ekspres Krups posiada moc 1450W, a jego ciśnienie wynosi 15b. Można zrobić w nim aż 15 różnych napojów, co jest całkowitą rzadkością wśród innych modeli ekspresów. Ekspress Krups posiada również świetny, ogromny wyświetlacz, który jest bardzo intuicyjny, a korzystanie z niego to prawdziwa przyjemność. Ekspres ma również funkcję spieniania mleka oraz stalowy młynek. Cena ekspresu Krups wynosi 4200, jednak warto je zainwestować właśnie w ten ekspress, ponieważ sam w sobie jest gwarancją zadowolenia z jego używania. 
   

Podsumowanie

Dobry ekspres do kawy będzie służył jego użytkownikowi przez lata, dlatego warto poświęcić swój czas, aby znaleźć ten właściwy. Najlepsze ekspresy do kawy, przedstawione w rankingu TOP 10 ekspresów, są do kupienia w większości sklepów AGD, a nabywając któryś z nich ma się gwarancję właściwego wyboru. Obojętnie, czy weźmie się pod uwagę ekspres do kawy De Longhi, ekspresy Phillips, Nivona czy Saeco, na pewno będzie to dobra decyzja, dająca satysfakcję na długie lata.