Muzyka filmowa TOP 10

  • Publikacja: 17-10-2022 Zmodyfikowany: 22-12-2022
  • Kategoria: inne Liczba wyświetleń: 6461
product-img

Muzyka filmowa to coś, czego wiele osób nie docenia, ale tak naprawdę ciężko wyobrazić sobie niektóre filmy i seriale bez muzyki, która im towarzyszy. Poniższy ranking Polska muzyka filmowa TOP 10 przedstawia 10 najlepszych polskich piosenek filmowych, które są znane i lubiane przez większość osób.

Muzyka filmowa – jaką pełni rolę?

Muzyka filmowa jest jedną z najważniejszych składowych filmu. Muzyka filmowa wraz ze słowem i treścią wizualną stanowi nierozerwalną całość i czyni dzieło filmowe „kompletnym”. Muzyka filmowa często komponowana jest specjalnie na potrzeby danego filmu, ale istnieją też sytuacje, w których to muzyka inspiruje cały film oraz jego fabułę. Jakie są więc najpopularniejsza muzyka filmowa? Jacy są najpopularniejsi kompozytorzy muzyki filmowej? Na pytania te odpowie poniższy ranking polska muzyka filmowa TOP 10

Polska muzyka filmowa kompozytorzy

Najlepsza polska muzyka filmowa musiała powstać z rąk najlepszych kompozytorów. Znani polscy kompozytorzy muzyki filmowej mają naprawdę pokaźny dorobek artystyczny, co sprawia, że ich dzieła są powszechnie znane w środowisku. Nie ma znaczenia, czy chodzi o krytyków filmowych, czy o zwykłych, postronnych słuchaczy – muzyka filmowa oraz motywy muzyczne pochodzące z filmów już na zawsze wpisały się w kanony znanych utworów. 

Polscy kompozytorzy, których można uznać jako najbardziej znani kompozytorzy, to między innymi Wojciech Kilar, kompozytor Zbigniew Preisner, Jan A.P. Kaczmarek czy kompozytor Krzesimir Dębski. Tworzyli oni muzykę filmową nie tylko do polskich produkcji filmowych, ale też zagranicznych. Są to więc najsłynniejsi kompozytorzy polscy na skalę światową. Inny polski kompozytor, który zyskał renomę na całym świecie, to Krzysztof Penderecki. Kompozytor ten stworzył wiele dzieł muzycznych, do bardzo znanych polskich filmów, a jego popularność sięga całego świata. 

Bardzo znany jest też Maciej Małecki. Kompozytor ten stworzył muzykę do filmów takich jak Godzina za godziną, Orzeł i Reszka oraz Znaki szczególne. Tak samo jak kompozytor Henryk Wars jest bardzo znaną i poważaną personą w świecie muzyki filmowej. 

 

Ranking Polska muzyka filmowa TOP 10. Piosenki z polskich filmów i seriali

10. Polska muzyka filmowa – Och Karol, kompozytor Seweryn Krajewski

Polska muzyka filmowa – Och Karol, kompozytor Seweryn Krajewski

Komedia „Och Karol” to polska komedia erotyczna, w której aż roi się od absurdów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Tytułowy bohater, Karol, w życiu zawodowym jest architektem, natomiast w prywatnym – niepoprawnym kobieciarzem. Muzykę do filmu „Och Karol” skomponował Seweryn Krajewski, a sam motyw filmowy znany jest chyba przez wszystkich fanów komedii lat

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że polska muzyka filmowa na zawsze wpisała się w kanon dzieł muzycznych, a wiele filmów i seriali nie byłoby tak popularnych, gdyby nie motywy muzyczne, które się w nich znajdują. Polska muzyka filmowa, podobnie zresztą jak najpopularniejsi kompozytorzy muzyki filmowej, jest bardzo znana i ciężko wyobrazić sobie niektóre filmy bez danej ścieżki dźwiękowej, która w nich się znajduje.