TOP 10 najgroźniejszych zwierząt świata

  • Publikacja: 04-07-2022 Zmodyfikowany: 22-12-2022
  • Kategoria: inne Liczba wyświetleń: 1172
product-img

Poznaj ranking TOP 10 najgroźniejszych zwierząt na świecie! Lista TOP 10 najgroźniejszych zwierząt świata przybliża charakterystykę niebezpiecznych ssaków, owadów i ryb, które możesz spotkać na całej planecie.

TOP 10 najgroźniejszych zwierząt na świecie

Najgroźniejsze zwierzęta świata od zawsze budzą lęk i przerażenie ludzi i to niekoniecznie tych, którzy mieli z nimi styczność. Często wystarczy sam widok takiego osobnika lub przeczytanie artykułu o tym, jaki ból może sprawić „spotkanie” z takim zwierzęciem, aby na twarzy czytelnika pojawił się lęk i obrzydzenie. Na szczęście, większość zwierząt, które można uznać jako potencjalnie groźny gatunek, nie występuje ani w Polsce, ani w Europie (za wyjątkiem komarów). Można niestety zobaczyć je, będąc na zagranicznych wakacjach- jednak zachowując się ostrożnie i starając się nie prowokować danego zwierzęcia, jest szansa uchronienia się przed jego atakiem.

Jakie są najgroźniejsze zwierzęta na świecie 

Jak sama nazwa wskazuje, groźne zwierzęta charakteryzują się nieobliczalnością, agresją oraz niebezpieczeństwem, jakie może powoduje ich atak. Najgroźniejsze zwierzęta świata często atakują nawet nie sprowokowane- a kieruje nimi wrodzony instynkt. Jedynym skutecznym sposobem, aby nie stać się osoba poszkodowaną podczas kontaktu z groźnym zwierzęciem, jest unikanie jakiegokolwiek kontaktu z takim osobnikiem, oraz nieprzebywanie w miejscach, gdzie takowe się znajdują.

Biorąc pod uwagę umiarkowany klimat, większość osobników z listy TOP 10 najgroźniejszych zwierząt świata, w Polsce spotkanie potencjalnie niebezpiecznego gatunku jest wręcz zerowe. Natomiast osoby uczestniczące w zagranicznych wycieczkach, zajmujące się nurkowaniem w wodach oceanicznych czy znajdujące się na wybrzeżach tych wód są narażone na spotkanie groźnego gatunku. Również znajdowanie się w tropikalnym klimacie sprzyja niechcianemu spotkaniu z mrówkami, czy owadami, których ugryzienia są niezwykle bolesne.

Co robić po ugryzieniu owada?

Co robić w przypadku ukąszenia owada, które może być szczególnie bolesne? W pierwszej kolejności należy przyłożyć do bolącego miejsca kilka kostek lodu, najlepiej owiniętych w chusteczkę lub inny materiał- znieczuli to swędzące, bolące miejsce, a dodatkowo pomoże obkurczyć uszkodzone naczynie krwionośne. Spowoduje to, że toksyczne substancje z jadu będą słabiej przenikać do krwi. W następnej kolejności warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaoferuje odpowiednie środki przeciwbólowe lub w razie potrzeby zapewni opiekę i obserwację medyczną przez najbliższe godziny. 

Ranking najgroźniejsze zwierzęta świata TOP 10

Jakie jest najgroźniejsze zwierzę na świecie? Poniższy ranking TOP 10 z całą pewnością odpowie na to pytanie.

  1. Rozdymka tygrysia - Rozdymka tygrysia, a inaczej Fugu, jest powolną rybą, niepotrafiącą szybko pływać oraz uciekać przed drapieżnikami. Jest to również ryba bardzo popularna w Japonii pod względem spożywczym. Jednak niech nikogo nie zdziwi ten spokojny opis- Rozdymka tygrysia jest jednym z najgroźniejszych zwierząt świata. Ryba Fugu uwalnia truciznę zwaną tetrodotoksyną. Substancja ta, trafiając do organizmu człowieka, wywołuje u niego paraliż i porażenie nerwów oraz towarzyszące mu nudności, problemy z oddychaniem i zawroty głowy. Biorąc pod uwagę najgorszy scenariusz- zatrucie skończy się uduszeniem. Niestety nie ma odtrutki na działanie tetrodotoksyny choremu podaje się jedynie aktywny węgiel mający na celu związanie toksyny. Tetrodotoksyna jest aż 1200 razy silniejsza w działaniu od cyjanku
  2. Komar - wiele osób pewnie zdziwi się, widząc na liście top 10 najgroźniejszych zwierząt świata zwykłego, pospolitego komara. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że komary, występujące na świecie w ogromnych ilościach, są doskonałym organizmem mogącym przenosić przeróżne choroby na człowieka i inne żywe organizmy. Komar, który osiada na człowieku i wgryza się w jego skórę, uwalnia toksyny, a co za tym idzie, do krwi przedostają się różnorakie patogeny i zarazki. A jakie choroby przenosi komar? Wśród chorób, jakie może przenosić komar, są między innymi: malaria, żółta febra, leiszmanioza, denga i gorączka zachodniego Nilu. O choroby te jest szczególnie łatwo, będąc na wakacjach w krajach z klimatem tropikalnym.
  3. Żarłacz biały - żarłacz biały (inaczej rekin ludojad) spotykany jest w większości ciepłych i tropikalnych wód oceanicznych. Jest to rekin powszechnie spotykany wśród rzek i wybrzeży. Żarłacz znany jest ze swojej agresywnej, nieprzewidywalnej natury. Przez to, że przebywa w strefie wybrzeżnej stanowi ogromne zagrożenie dla osób kąpiących się i przebywających na plażach. Powszechnie sądzi się, że żarłacz biały odpowiedzialny jest za większość ataków przypisywanych wszystkim rekinom, jak i innym zwierzętom żyjącym w wodzie. 
  4. Kobra królewska -  kobra królewska jest gatunkiem bardzo jadowitego węża, osiągającego nawet do 6 m długości, co czyni go jednych z największych jadowitych węży. Jad wytwarzany przez kobrę jest wydzielany proporcjonalnie do jej wagi- a więc są to bardzo duże ilości. Wydziela się on z parzystych gruczołów, które znajdują się po bokach głowy kobry. Wstrzyknięcie jadu odbywa się przez skurcz mięśni otaczających dookoła gruczoły. Jednak kobra, kąsając ofiarę, nie zawsze wstrzykuje jej jad- jest on bowiem dla węża niezwykle cenny. Zdarzenia takie nazywane są suchymi ukąszeniami. Jedno ukąszenie kobry królewskiej może zabić nawet dorosłego słonia. Natomiast człowiek, bez pomocy personelu medycznego, umiera zazwyczaj w ciągu 15 minut. Zgon następuje poprzez porażenia mięśni oddechowych. 
  5. Krokodyl nilowy - krokodyl nilowy jest jednym z trzech gatunków krokodyli, które występują w Afryce. Zwierzę to może dożyć nawet 100 lat w sprzyjających mu warunkach, a jego długość to czasem aż 6 m. Poluje na przeróżne zwierzęta, jednak są to głównie antylopy, młode słonie czy bawoły. Niestety, zdarzają się również ataki krokodyla nilowego na człowieka. Często, gdy nadarzy się taka okazja, czyha w wodzie znajdującej się blisko brzegu, a w odpowiednim momencie atakuje ofiarę, chwytając ją za głowę i nogi, i topi. Tak „ogłuszona” ofiara następnie jest rozrywana i połykana w kawałkach, chyba że jest niewielkich rozmiarów- wtedy krokodyl połyka ją w całości. 
  6. Mrówka paraponera clavatabullet ant-mrówka pociskowa to gatunek mrówek występujący w Ameryce Południowej. Jej druga potoczna nazwa, bullet ant wywodzi się od okropnego bólu po jej użądleniu, przypominającego trafienie pociskiem. Inna jej nazwa to mrówka 24-godzinna- gdyż ból po jej ukąszeniu może trwać nawet przez 24 godziny.  W znanej skali bólu, opracowanej przez Schimdta (skala bólu Schmidta) zajmuje pierwsze miejsce- a więc jest on po prostu niewyobrażalny. Ugryzienie mrówki pociskowej nie jest na szczęście śmiertelne. 
  7. Patelnica niebieskoplama - jest to gatunek ryby z rodziny ogończowatych. Występuje u wybrzeży Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Nazwa tej ryby wywodzi się od jej okrągłego kształtu. Jad patelnicy nie jest na szczęście śmiertelny dla ludzi- powoduje jednak silny ból, nieporównywalny z niczym innym. 
  8. Niedźwiedź polarny - niedźwiedź polarny jest jednym z największych drapieżników, które zamieszkują ziemię. Może ważyć nawet do 700 kg i osiągać do 3 m wzrostu, co sprawia, że człowiek mający do czynienia z nim jest praktycznie bez szans. Niedźwiedź polarny potrafi dotkliwie zaatakować, jeśli tylko poczuje jakiekolwiek zagrożenie- a stosunkowo łatwo jest go sprowokować. Atakuje przy pomocy ostrych pazurów a powalona na ziemię ofiara gryziona jest przez kły, i niezwykle silne zęby.
  9. Waran z Komodo - waran z Komodo jest największą żyjącą jaszczurką na świecie. Może ważyć nawet do 100 kg. Jaszczurka ta może powalić i zabić nawet jelenia- siła jego uderzenia wynosi bowiem aż do 2 ton. Waran z Komodo jest również jadowitą jaszczurką, a jego jad zbliżony jest siłą działania do jadu większości węży- powoduje rozrzedzanie krwi, uszkadza tkanki, wywołuje paraliż i powoduje ogromny ból. 
  10. Szerszeń azjatycki - szerszeń azjatycki jest gatunkiem owada z rodziny osowatych, a do tego jest to największy szerszeń świata. Może występować w Azji Południowej, Południowo Wschodniej oraz w Rosji. Szerszenie Azjatyckie spotykane są również  w Chinach, Japonii i Tajwanie. Rozpiętość skrzydeł szerszeni sięga aż 8 cm, a ich długość do 5 cm. Szerszeń azjatycki jest  znacznie bardziej groźnym osobnikiem niż inne osowate- jego jad zabija co roku około 40 osób, a śmierć następuje w wyniku reakcji alergicznej lub poprzez działanie toksyny zwanej mandarotoksyna. Użądlenie szerszenia azjatyckiego porównywane jest do „gorącego gwoździa wbijanego w nogę” (cytat Masato Ono). Ludzi odstrasza też i wzbudza ogromny strach dźwięk powodowany przez szerszenia azjatyckiego- szerszeń ten jest on bardzo głośny, a dźwięki wydawane przez niego są dużo silniejsze i bardziej intensywne niż odgłosy pozostałych szerszeni. 

Podsumowanie

Ranking TOP 10 najgroźniejszych zwierząt świata jest subiektywną listą najgroźniejszych zwierząt występujących na Ziemi. Zwierzęta występujące w rankingu odznaczają się niesamowitą agresją, nieobliczalnością, a ukąszenie lub atak wielu z nich jest dla człowieka śmiertelny i niesamowicie bolesny. Najgroźniejsze zwierzę świata według listy TOP 10 to szerszeń azjatycki- i nie sposób się z tym nie zgodzić, zważywszy na to, jaki ból strach towarzyszy pojawieniu się zwykłego szerszenia pospolitego.