TOP 10 książek dla dzieci - najlepsze książki dla dzieci i młodzieży

 • Publikacja: 20-06-2022 Zmodyfikowany: 14-12-2022
 • Kategoria: produkty Liczba wyświetleń: 1372
product-img

Ranking TOP 10 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży. Najlepsze książki zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci. Lista kultowych, edukacyjnych tytułów baśni i wierszy.

TOP 10 książek dla dzieci - najlepsze książki dla dzieci i młodzieży

Książki dla dzieci pełnią ważną funkcję edukacyjną w życiu każdego malucha - rozwijają jego zdolności czytania, słuchania, oraz wyobraźnię. Dzięki czytaniu zwiększa się kreatywność dziecka oraz jego zdolność  do wyciągania logicznych wniosków, znajdowania rozwiązań i porównywania faktów. Dobre książki dla dzieci uczą również najmłodszych poprawnego wyrażania emocji i pokazują praktyczne wskazówki wraz ze wzorcami postępowania w różnych sytuacjach. Aby książka dla dziecka spełniała należycie te zadania, jej wybór musi być przemyślany i dopasowany do wieku dziecka oraz jego rozwoju na danym etapie. Książka taka musi również posiadać wartościową treść, a co za tym idzie, odpowiednie walory edukacyjne. Jakie są najchętniej czytane książki dla dzieci? Jakie najlepsze książki dla dzieci dostępne są na rynku? 

Rodzaje książek dla dzieci - Jakie książki dla niemowlaka, a jakie książki dla 10- latka?

Myśląc o wyborze takiej rzeczy, jak najlepsza książka dla dziecka, lub ogólnie najlepsze książki dla dziecka, należy zastanowić się najpierw nad  jej rodzajem i tym, jaka powinna być jej fabuła. Ze względu na rodzaj, najlepsze książki dla dziecka można podzielić na:

 1. Książki przygodowe dla dzieci - świetne książki dla dzieci do czytania. Książki przygodowe dla dzieci i młodzieży zwykle są pełne emocji a akcja, która ma w nich miejsce, pełna jest zwrotów i niespodziewanych decyzji bohaterów. Dzięki takiej rzeczy, jak książka przygodowa dla dzieci dziecko uczy się, że możliwe jest wyjście z każdej sytuacji, pomimo różnych zawirowań i losowych wydarzeń. 
 2. Książki edukacyjne dla dzieci - książki edukacyjne dla dzieci to nie tylko książki, które uczą liczenia i czytania, ale również książki, z których dzieci mogą dowiedzieć się przeróżnych informacji o otaczającym ich świecie, jak np. o zwierzętach - książki o kotach dla dzieci, książki o psach dla dzieci czy książka o koniach dla dzieci często można spotkać w księgarniach stacjonarnych i internetowych. 
 3. Encyklopedie i albumy dla dzieci - bardzo mądre książki dla dzieci oraz wartościowe książki dla dzieci poprzez swoje walory edukacyjne. Encyklopedie książki zawierają wiele przydatnych informacji i otaczającym świecie, do tego wypełnione są angażującymi kolorowymi ilustracjami
 4. Komiksy dla dzieci - komiksy dziecięce to nie tylko typowe stare książki dla dzieci, jak wielu osobom mogą się kojarzyć. Komiksy to książki ilustrowane dla dzieci, które nie nudzą małego czytelnika i pomagają w dużej części skupić się na ilustracjach, nie koniecznie samej treści. 
 5. Opowiadania i bajki dla dzieci - najpiękniejsza książki dla dzieci, często uznawane jako najfajniejsze książki dla dzieci. Książki opowiadania dla dzieci uczą najmłodszych uważnego słuchania ze zrozumieniem oraz wyciągania logicznych wniosków z zaistniałych sytuacji
 6. Personalizowane książki dla dzieci - książka personalizowana dla dziecka to świetna książka na prezent dla dziecka. Książki na prezent dla dzieci personalizowane zawierają imię i nazwisko dziecka. Książki personalizowane robione są na zamówienie danej osoby, mogą również zawierać zdjęcia dziecka czy różne informacje o nim.
 7. Książki terapeutyczne dla dzieci - terapeutyczne książki dla dzieci czy terapeutyczne książki dla młodzieży pomagają uporać się z traumatycznymi wydarzeniami, które miały miejsce w życiu dziecka. Często są to książki tworzone pod okiem psychologa. 
 8. Książki historyczne - ten rodzaj książki to wydawnictwa dla starszych dzieci np. książki historyczne dla 12- latka w górę. Dobra książka historyczna pozwala w przystępny sposób poznać historię danego okresu i zwiększyć zainteresowanie dziecka daną epoką czy wydarzeniami

Oprócz tego, książki dla dzieci można podzielić na 4 główne rodzaje:

Bajki i baśnie dla dzieci

Bajki i baśnie to zdecydowanie najpiękniejsze bajki dla dzieci oraz często najpiękniej ilustrowane książki dla dzieci. Baśnie uczą dziecko właściwego postępowania oraz zachowania w trudnych sytuacjach, a także uczą, że bycie dobrym człowiekiem najbardziej popłaca i przynosi najlepsze korzyści w życiu. Bajki dla dzieci książki baśnie to mądre książki dla przedszkolaków, jak i dla starszych dzieci, ponieważ ich treści są uniwersalne i zrozumiałe dla dziecka w każdym przedziale wiekowym. Bajki to bardzo mądre książki dla dzieci, niosące za sobą morał.

Książki interaktywne dla dzieci

Interaktywne książki to kolorowe książeczki dla dzieci, rozwijające ich wyobraźnie i spostrzegawczość. Są to ciekawe książki dla dzieci, dzięki którym poprzez zabawę rozwijane są zdolności wzrokowe i motoryczne dziecka. W szczególności dla tych najmłodszych - książeczki interaktywne dla 2- latka czy książka interaktywna dla rocznego dziecka będzie doskonale stymulować jego rozwój i wzmagać ciekawość otaczającego świata. Istnieją również książki interaktywne dla młodzieży, nie da się jednak ukryć, że rodzaj ten adresowany jest do najmłodszych. Książeczki interaktywne posiadają takie elementy, jak świecące przyciski, czy grające melodyjki, często są to również książki dla dzieci z ruchomymi elementami. 

Książki do wypełniania dla dzieci

Książki do wypełniania to świetne książki dla dzieci przedszkolnych - są to modne książki dla dzieci, ponieważ stały się popularne dość niedawno. Doskonale pobudzają i angażują dziecko do myślenia. Książki do wypełnienia są świetnym wyborem jako książki dla dzieci 2 lata. Książki tego typu to między innymi popularne kolorowanki dla dzieci, czy książeczki, których ilustracje wymagają połączenia kropek i pomalowania ich. 

Książeczki sensoryczne dla dzieci

Książki sensoryczne dla dzieci to często książeczki do dotykania dla najmłodszych. Sensoryczne książki to często również interaktywne książeczki, jednak różnica między nimi jest taka, że te drugie to idealne książki dla niemowlaków czy książki dla rocznego dziecka. Książeczki sensoryczne pozwalają na to, aby dziecko zajęło się dłużej zabawą. Książki sensoryczne dla dziecka często są wykonane z materiału, tak aby dziecko przez dotyk mogło poznać jej fakturę. 

Książki tematyczne dla dzieci 

Książki tematyczne dla dzieci to książki, których treść zwykle „obraca się” wokół danego tematu, jak np. wyżej wspomniane książki historyczne lub książki o zwierzętach, ale mogą też opowiadać o problemach i sposobie ich rozwiązywania, jak np. książki o problemach z rówieśnikami, czy książki dla nastolatka o nieszczęśliwej miłości, pomocne w przeżyciu trudnych chwil.

Oprócz wyżej wymienionych gatunków i rodzajów książek można wymienić też takie książki dla dzieci, jak np. książki z naklejkami, książki dla dzieci z krótkimi opisami, książki dla dzieci z obrazkami, książki z dziurami - czyli z okienkiem, w którym znajduje się albo ilustracja, albo np. przycisk wydający dźwięk, książki z zadaniami, książki dla dzieci z elementami dźwiękowymi, czy też książki do nauki języków. 

Ranking - TOP 10 książek dla dzieci

 1. Dzieci z Bullerbyn, Astrid Lindgren
  Dzieci z Bullerbyn to starsza, bardzo lubiana przez dzieci książka. Dzieci z Bullerbyn pierwsze wydanie miało miejsce w 1947 roku i od tej pory książka ta cieszy się olbrzymim zainteresowaniem w Polsce i na świecie. Książka Astrid Lindgren opowiada o przygodach dzieci z osady Bullerbyn, a narratorem książki jest mała Lisa. Czas akcji obejmuje kolejne 3 lata z życia najmłodszych, ukazując przeróżne perypetie i historie związane z dorastaniem i codziennym funkcjonowaniem. W Polsce książka Dzieci z Bullerbyn to lektura obowiązkowa w 3 klasie szkoły podstawowej. 
 1. Pucio uczy się mówić, Marta Galewska Kustra
  Książeczki Pucio to doskonała propozycja książek edukacyjnych dla dzieci. Pucio książka opowiada o chłopcu imieniem Pucio. Seria książeczek Pucio jest idealna nie tylko dla dzieci, które uczą się poprawnej mowy. Są to doskonałe książki edukacyjne dla najmłodszych, rozwijające również wyobraźnię i spostrzegawczość dziecka. Książka Pucio jest pięknie ilustrowana i przyciąga tym uwagę najmłodszych. 
 2. Co robi Pucio? Marta Galewska Kustra, Joanna Kłos
  Kolejna książka z serii książek edukacyjnych o wesołym chłopcu imieniem Pucio. To doskonała książka dla dzieci do nauki mówienia - pozwala dziecku na zapoznanie się z podstawowymi czasownikami i rzeczownikami. Autorka książek „Pucio”, Marta Galewska - Kustra jest logopedą oraz pedagogiem dziecięcym, doskonale więc zna potrzeby edukacyjne dziecka oraz to, z jakimi trudnościami zmaga się, ucząc się mowy i poprawnego nazewnictwa przedmiotów. Natomiast druga z autorek, Joanna Kłos, odpowiada za przepiękne ilustracje, wzmagające zainteresowanie maluchów 
 3. „Proszę państwa, oto Miś..” Najpiękniejsze wiersze dla dzieci. Jan Brzechwa, Julian Tuwim i inni
  Ta propozycja książkowa zawiera kultowe już od wielu lat wiersze autorstwa Jana Brzechwy, wiersze Juliana Tuwima oraz innych autorów, na których wychowały się całe pokolenia w Polsce. Wiersze znajdujące się w książeczce spodobają się najmłodszym, ponieważ ich przekaz na przestrzeni lat jest tak samo interesujący i wartościowy. Oprócz wyżej wymienionych autorów pozycja ta zawiera również wiersze Marii Konopnickiej, wiersze Aleksandra Fredry czy Stanisława Jachowicza. 
 4. Martynka Księga opowieści, Gilbert Delahaye
  Książeczki Martynka to również klasyka literatury dziecięcej. Książka dla dzieci Martynka o czym jest? Martynka książka dla dzieci to zarówno zabawna książka dla dzieci, jak i wzruszająca książka dla najmłodszych- opowiada o przygodach małej dziewczynki, Martynki, oraz jej przygodach typowych dla jej wieku. Bohaterowie „Martynki” wspólnie radzą sobie z przeciwnościami losu, a wszystkie problemy zawsze znajdują pozytywne zakończenie. Martynka książka to idealna propozycja książki dla dziewczynki, ale również dla chłopaka. 
 5. Janina Porazińska Pamiętnik Czarnego Noska
  Książka Janiny Porazińskiej Pamiętnik Czarnego Noska opowiada historię małego, niesfornego misia, który przezywa mnóstwo przygód, zarówno tych zabawnych, jak i niebezpiecznych. Pamiętnik Czarnego noska to wspaniałe, przyjazne książki dla każdego dziecka, wzmagające jego ciekawość. Janina Porazińska książki dla dzieci to nie tylko fabularne wydania - autorka znana jest również z doskonałych, ciepłych wierszy dla najmłodszych. 
 6. Franklin – seria książek, Paulette Bourgeois
  Franklin książeczki to zbiór kilkunastu opowiadań o uroczym żółwie imieniem Franklin, zmagającym się z problemami dnia codziennego oraz różnym przeciwnościami losu. Książki dla dzieci Franklin przedstawiają również innych bohaterów, jakimi jest między innymi Ślimak, Wydra, Gąska, Bóbr, Królik i inni. 
 7. Harry Potter i kamień filozoficzny, J.K. Rowling
  Książki Harry Potter to kultowa seria książek J.K Rowling opowiadająca o przygodach małego Czarodzieja Harry’ego Pottera. Harry Potter książka dla dzieci to świetna propozycja do czytania dla starszych dzieci, które rozumieją już to, czym jest świat wymyślony i potrafią odróżnić fantastykę od realnych wydarzeń. O czym jest Harry Potter? Książka Harry Potter dla dzieci pokazuje starania głównego bohatera w walce czarodziejów, w szczególności tytułowego Harry’ego z czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem, który dąży do uzyskania nieśmiertelności, a przez to przejęcia władzy w świecie magii. 
 8. „Która to Malala”? Renata Piątkowska
  Książka Renaty Piątkowskiej to dość kontrowersyjna książka dla starszych dzieci, ale z ogromnym walorem edukacyjnym. Opowiada o nastolatce imieniem Malala, która zostaje postrzelona w głowę tylko dlatego, że jest blogerką, która opisuje życie dziewcząt mieszkających w Pakistanie - kraju jej zamieszkania. Po postrzale zostaje ona przetransportowana do szpitala w Londynie, ponieważ tylko tam będzie mieć umożliwiony powrót do zdrowia. Czytając książkę Piątkowskiej, nastolatek, czy też starsze dziecko przyswaja sobie, że należy doceniać to, co się mam, gdyż niektórzy nie mogą posiadać nawet części z tego.  
 9. Baśnie, Hans Christian Anderesen 
  Pierwsze miejsce w rankingu TOP książki dla dzieci zajmuje książka zawierająca najpiękniejsze baśnie dla dzieci o tym samym tytule. Baśnie Andersena to kultowa, bajkowa podróż przez odległe, fantastyczne krainy, gdzie wszystkie problemy kończą się dobrze. Baśnie Andersena bawią i wzruszają całe pokolenia, rozwijają również we wspaniały sposób wyobraźnię zarówno młodszych, jak i starszych dzieci. „Baśnie” Andersena to najlepsza książka dla dzieci.

Podsumowanie

Powyższy ranking TOP 10 książek przedstawia najlepsze wybrane książki dla dzieci, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Książki przedstawione w rankingu pełnią niewątpliwą funkcję edukacyjną, a do tego bawią i wzruszają. Warto poznać większość, jeśli nie wszystkie propozycje znajdujące się na liście TOP 10 książek.