Ranking TOP 10 bajek – najlepsze bajki dla dzieci

  • Publikacja: 02-06-2022 Zmodyfikowany: 28-11-2022
  • Kategoria: produkty Liczba wyświetleń: 6959
product-img

Ranking TOP 10 bajek dla dzieci. Najlepsze filmy animowane dla malucha. TOP 10 pozycji filmów animowanych, które każde dziecko musi obejrzeć.

Ranking TOP 10 bajek – najlepsze bajki dla dzieci 2022

Bajki dla dzieci - jaka powinna być bajka dla dzieci? Ranking najlepszych bajek 2022

Bajki pełnią bardzo ważną funkcję w życiu każdego dziecka. Jaki jest wpływ bajek na rozwój dziecka? Czym są bajki dla dzieci? Co daje dziecku bajka? Otóż bajki pozwalają maluchom rozwijać wyobraźnię, pomagają im utrzymać równowagę emocjonalną; bajki chronią również dzieci przed negatywnymi emocjami takimi jak smutek czy lęk, a także pomagają kształtować właściwe wzorce postępowania i to, jak prawidłowo postrzegać świat i swoje miejsce w nim. Dzięki działaniom bohaterów animacji dziecko przyswaja, co jest „dobre”, a co „złe”, biorąc tu pod uwagę przede wszystkim zachowania głównych postaci, motywy ich postępowania i sposób, w jak radzą sobie w trudnych sytuacjach. Wartości w bajkach dla dzieci są uniwersalne i ponadczasowe - pokazują, że dobro i miłość to największe cnoty w życiu człowieka i tylko postępowanie w zgodzie z sumieniem i własnym sercem jest prawidłowe. Baśń i bajka w życiu dziecka przedszkolnego są naprawdę istotną kwestią, i zaniedbanie tego elementu może przyczynić się do zaburzeń emocjonalnych wśród najmłodszych. Najpopularniejsze bajki dla dzieci spełniają wszystkie te założenia.

Rodzaje bajek dla dzieci, dobre bajki dla dzieci

Wśród bajek dla dzieci wyróżniamy między innymi kreskówki, czyli bajki, których postaci zostały narysowane, a ich poruszanie się jest możliwe dzięki utrwaleniu serii rysunków obraz po obrazie. Najlepsze kreskówki to takie, które w nie ukazują agresji, a konflikty w nich ukazywane rozwiązywane są w zabawny sposób. Najśmieszniejsze bajki to właśnie po prostu kreskówki, ponieważ mają często krótką formę, mającą za zadanie rozśmieszyć małego widza.  

Drugą kategorią bajek są filmy animowane, bądź też inaczej bajki animowane. Najlepsze bajki animowane podobnie jak kreskówki, pokazują świat, w którym dobro zawsze zwycięża, a bohater, znajdujący się często w sytuacji prawie bez wyjścia, znajduje rozwiązanie swoich problemów dzięki właściwemu postępowaniu oraz miłości. Najpiękniejsze bajki przedstawiają zwykle księżniczki żyjące w pięknych zamkach, lub wręcz przeciwnie -  bohaterowie bajek pokrzywdzeni są przez los, lecz dzięki wytrwałości i dobrym sercu zmieniają swoją sytuację raz na dobre.

Dobre bajki dla dzieci, występują również w formie tradycyjnej, czyli książkowej. Dobre książki dla dzieci i czytanie książek dla dzieci również świetnie wpływa na rozwój dziecka, tym bardziej kształtując jego wyobraźnię. Najlepsze filmy animowane zazwyczaj powstają na podstawie książki, która była ich pierwowzorem.  

Gdzie obejrzeć bajki? Gdzie obejrzeć filmy animowane?

Popularne filmy animowane często oprócz kin wyświetlane są na kanałach tematycznych jak np. Cartoon Network, czy Disney Channel. Jednymi z najbardziej znanych emitowanych w telewizji bajek są bajki Disneya. Najpopularniejsze bajki Disneya często można obejrzeć na tradycyjnych kanałach, jako bajki dla całej rodziny. Najlepsze bajki Disneya uznawane są też jako najlepsze stare bajki. Należy również dodać, że wśród animacji jako najlepsze polskie bajki uznaje się właśnie te starsze, produkowane jeszcze w latach 70 i 80, jak chociażby bajka Miś Uszatek

Bajki dla najmłodszych dzieci

Szukając bajek dla maluchów, należy pamiętać, że nie mogą one posiadać skomplikowanej fabuły, oraz przenośni, których ze względu na wiek mogą nie zrozumieć. Najlepsze bajki dla dzieci w wieku przedszkolnym to głównie bajki o zwierzętach, jak np. bajki o dinozaurach, lub bajki o pokonywaniu trudności, w których bohaterami również są najmłodsi, a więc dziecko może się z nimi utożsamiać. 

Najfajniejsze bajki dla dziewczynek i najfajniejsze bajki dla chłopców

Najfajniejsze bajki animowane dla dziewczynek zwykle opowiadają o przygodach wyżej wymienionych księżniczek, które muszą stawić czoła przeciwnościom losu, którymi często są złe wróżki lub nawet bliska rodzina. Natomiast najfajniejsze bajki animowane dla chłopców to najczęściej bajki o samochodach, bajki o potworach, czy też bajki o dinozaurach. W bardzo młodym wieku agresywne bajki, w których pokazywana jest przemoc i brutalność, powinny być unikane, aby nie zaburzać rozwoju emocjonalnego dziecka. Dostępne są też tzw. bajki negatywne, które nie hołdują zwycięstwu dobra nad złem,  przez co wśród dzieci zaburza się postrzeganie właściwych wartości.

Klasyka filmów animowanych. Najlepsze filmy animowane

Do klasyki bajek animowanych bez wątpienia można zaliczyć wspomniane wcześniej bajki Disneya. Najpiękniejsze bajki Disneya to bajki dla dzieci i dorosłych, ponieważ są to bajki uniwersalne w przekazie. To piękne bajki, zarówno wizualnie, jak i fabularnie, a historie w nich przedstawione zawsze pokazują dobroć bohatera oraz ich odwagę i upór w działaniu. Postacie są pomocne, miłe, a przy tym walczą o siebie nawet w obliczu sytuacji bez wyjścia i różnych problemów. Okazują serce nawet dla swoich oprawców, co uczy wybaczania innym.

Bajki edukacyjne dla dzieci

Teoretycznie wszystkie animacje to bajki o działaniu terapeutycznym, oprócz bajek, gdzie przejawia się agresja. Taki problem, jak bajki a zachowanie dziecka, które np. staje się niegrzeczne, jest częsty, jeśli ich treść jest niedostosowana do wieku malucha. W innych przypadkach, wartości społeczno - moralne bajek są nieocenione w procesie wychowawczym, zarówno w domu, jak i w przedszkolu czy szkole. Wpływ bajek terapeutycznych na rozwój dziecka jest ogromy – nie ma wątpliwości, że działają na ich układ nerwowy. Bajki edukacyjne często pokazują życie człowieka, funkcjonowanie jego organizmu, oraz przeróżne choroby, jakie go spotykają. Są to jednak bajki dla starszych dzieci, które nie mają już problemu ze zrozumieniem ich fabuły. 

Wybór bajki dla małych dzieci nie jest łatwą rzeczą, patrząc na wszystkie wyżej opisane warunki, jakie dana bajka musi spełnić. W poniższym rankingu TOP 10 bajek zostaną przedstawione najlepsze bajki dla dzieci w każdym wieku.

TOP 10 bajek - Ranking najlepsze bajki dla dzieci TOP 10

10. Bajka Pocahontas

Bajka Pocahontas

Bajka Pocahontaz opowiada o dziewczynie mieszkającej w indiańskiej wiosce, do której przybywają osadnicy – niestety nie są oni przyjaźnie nastawieni do miejscowej ludności. Pocahontas to bajka Walta Disneya - bardzo wzruszająca, pokazująca walkę o to, co najważniejsze w życiu, oraz głębokie uczucie dwojga bohaterów, które przetrwało wbrew wszelkim przeciwnościom. Na duży plus zasługuje też muzyka – utwór przewodni to piosenka „Kolorowy wiatr”, wykonywana przez Edytę Górniak.

Podsumowanie

Każda z wyżej przedstawionych bajek uczy, bawi i wychowuje. Każda z nich może zostać uznana jako najfajniejsza bajka. Polecane bajki w rankingu TOP 10 bajek to najlepsze animowane bajki 2022, które obecnie można zobaczyć. Na pewno dostarczą wielu wzruszeń najmłodszym. W rankingu TOP 10 bajek znalazło się kilka pozycji, które można określić jako najlepsze bajki Disneya, i z całą pewnością nimi są, ponieważ ich treść jest aktualna do dzisiejszego dnia.