Ranking TOP 10 gier PC. Najlepsze gry komputerowe 2022

 • Publikacja: 03-06-2022 Zmodyfikowany: 08-12-2022
 • Kategoria: gry Liczba wyświetleń: 1594
product-img

Ranking TOP 10 gier komputerowych — najlepsze gry na pc | Lista bestsellerowych tytułów dla każdego fana gier | Najfajniejsze gry komputerowe na rynku 2022

Ranking TOP 10 gier PC. Najlepsze gry komputerowe 

Rynek gier komputerowych jest bardzo popularny zarówno w Polsce, jak i za granicą. Komputer oferuje bardzo wygodną formę sterowania w grze, ponieważ odbywa się ono za pomocą tradycyjnej myszki i klawiatury, podczas gdy gra na konsoli za pomocą kontrolera nie każdemu przypada do gustu. Skutek tego jest taki, że oferta gier komputerowych i ich gatunków jest bogata. Jakie rodzaje gier są najpopularniejsze? Jakie są wymagania sprzętowe gier? Jakie są najbardziej grywalne gry? Ranking TOP 10 najlepszych gier z pewnością odpowie na te pytania.

Gry komputerowe online

Gry online są bardzo popularną kategorią gier, ponieważ aby w nie zagrać, wystarczy jedynie komputer z szybkim, stabilnym internetem, oraz swobodny dostęp do komputera. Typowa gra online ma niewielkie wymagania sprzętowe, i będzie płynnie działać nawet na starszych modelach komputerów. Ciężko stwierdzić, która gra to najlepsza gra online, aczkolwiek jedną z nich jest słynny, tradycyjny pasjans pająk. Tą grę bez wątpienia można umieścić na liście popularne gry internetowe. Pasjans online polega na układaniu kart zgodnie z ustalonymi zasadami gry. Innym rodzajem pasjansa jest pasjans freecell. Za pomocą internetu można zagrać również w szachy online czy warcaby online. Wymienione gry to gry logiczne, ponieważ trzeba wykazać się myśleniem, aby ukończyć dane zadanie. Gry takie jak wspomniany pasjans, warcaby czy tysiąc online to w większości darmowe gry online, za które nie pobiera się dodatkowej opłaty.

Rodzaje gier komputerowych – w co można zagrać na komputerze?

Innym rodzajem gier, są gry RPG. Gra RPG to również zwykle gra online. A co oznacza gra rpg? To skrót od role playing games, a dosłowne tłumaczenie to „gry z odgrywaniem”. Co jest najważniejsze w grach RPG? Oczywiście taktyka. Każda postać w grze posiada swoje wyjątkowe zdolności, które w miarę upływu czasu są rozwijane. Podczas wspólnego grania uczestnicy gry online spotykają w jednym miejscu na mapie gry i na bieżąco mają wpływ na rozwój wydarzeń. Jednak, aby znajdować się na wysokim poziomie w grze RPG, na rozgrywkę należy poświęcić bardzo dużo czasu, co nie każdemu się udaje.

Gry zręcznościowe PC

Odchodząc od tematyki gier online, innym rodzajem gry na pc jest gra zręcznościowa. Gry zręcznościowe to bardzo popularne rodzaje gier. W grach zręcznościowych liczy się szybkość i częste pokonywanie różnych pułapek zastawionych na gracza. Gry zręcznościowe to też również gry samochodowe, a więc popularne gry wyścigowe. Inne nazwy gier zręcznościowych to tzw. gry platformówki, w których trzeba pokonać daną planszę zwykle w jak najszybszym czasie, oraz uważać, aby nie natrafić przy tym na wroga. Jedną z takich gier jest bardzo popularna gra Super Mario Bros, czy pinball gra.

Gry przygodowe na pc

Kolejny rodzaj gier na pc to gry przygodowe. Gry przygodowe to dobra propozycja dla osób, które lubią gry fabularne, ale nie mają możliwości poświęcić im tyle czasu, jak ma to miejsce w grach RPG. To, co łączy gry RPG i gry przygodowe, to rozwiązywanie zagadek, a także poznawanie świata w nich przedstawionego. W grze przygodowej gracz może emocjonalnie zaangażować się w rozgrywkę, przez co finalnie będzie mieć większą radość, gdy ją ukończy.  

Gry symulacyjne na pc

Popularnym gatunkiem gier są gry symulatory. Gry symulacyjne to rodzaj gier komputerowych, który ma na celu jak najbardziej realne odtworzenie rzeczywistości. Dzięki temu, osoba grająca może wirtualnie doświadczyć rzeczy, które nie byłyby wykonalne w rzeczywistym świecie. Gracz może zagrać między innymi w symulator ciężarówki, symulator jazdy samochodem czy w symulator gry na giełdzie. Niektóre najlepsze symulatory wyścigowe osiągają bardzo wysoki poziom realizmu. Gry symulatory na pc nastawione są na określony cel – zwykle jest to np. symulacja lotu samolotem, gdzie gracz wciela się w jego pilota bądź symulacja życia rodzinnego

Gry symulacyjne łączą się często z elementami ekonomicznymi – mowa wtedy o takim gatunku, jak gra ekonomiczna lub gra strategiczna. Rozgrywka w takiej grze toczy się zazwyczaj wokół biznesu bądź polega na rozbudowywaniu danej społeczności czy miasta. Najlepsze gry ekonomiczne i najlepsze gry strategiczne charakteryzują się realistyczną grafiką i rozbudowanym trybem gry. 

Gry strzelanki/ FPS na pc

Popularne gry strzelanki na pc to tzw. gry FPS. Gry strzelanki polegają na tym, aby pokonać przeciwnika podczas wykonywanej misji, a żeby to osiągnąć, gracz ma do dyspozycji przeróżne rodzaje broni palnej oraz białej. Dużą rolę odgrywa tu też zręczność osoby grającej oraz jej refleks. Najlepsze gry strzelanki charakteryzują się bardzo wysoką grafiką i dobrym poziomem grywalności, czyli satysfakcji z rozgrywki. 

Gatunki gier komputerowych różnią się od siebie, a wybór odpowiedniego rodzaju gry zależy od preferencji potencjalnego gracza oraz posiadanego przez niego sprzętu. Niestety, większość nowych gier potrzebuje mocnego komputera, ponieważ większość obecnych wydawnictw działa płynnie dopiero na bardzo wydajnym sprzęcie. 

Wymagania sprzętowe gier -  dlaczego gra się zacina? 

Najnowsze gry komputerowe, poprzez swój rozmiar, a przede wszystkim bardzo dobrą grafikę, potrzebują bardzo wydajnych komputerów, które niejako „udźwigną” wielkość gry. Jakie gry mają największe wymagania? Takie, których grafika wyświetlana jest w 4K, czyli w tzw. ultra HD. Tak wysokie ustawienia wizualne powodują, że słaby procesor oraz kiepska karta graficzna nie działają na tyle płynnie, by gra umożliwiała komfortową rozgrywkę. Słabe parametry jednostki komputerowej powodują, że gra się zacina, bądź gra się zawiesza. A co zrobić, gdy gra się zacina? Sposobów jest kilka, jednak nie rozwiązują one głównego problemu. Jednym z nich, jest ustawienie gry pod minimalne wymagania sprzętowe jakie dana gra obsługuje, co może pomóc w upłynnieniu przebiegu gry i zapobiegnie klatkowaniu i zacinaniu się obrazu. Jeśli to nie pomaga, niestety może się okazać, że potrzebna będzie wymiana sprzętu komputerowego na nowszy, co przyniesie również korzyść podczas instalacji innych, równie wymagających gier. Warto jednak przed zakupem danej gry sprawdzić jej minimalne wymagania systemowe, aby uniknąć zbędnych rozczarowań i problemów. W internecie znaleźć można również strony, które porównają parametry komputera użytkownika z wymaganiami sprzętowymi danej gry i od razu go poinformują, czy zakup gry okaże się słuszny,

Jakie są najciekawsze gry na pc?

Odpowiedz jest prosta - najciekawsze gry na pc to takie gry, które podobają się użytkownikowi. Przede wszystkim gracz ma być osobą zadowolona z rozgrywki. Przyjmuje się jednak, że ciekawe gry to takie, które posiadają w fabule dużo zagadek i wątków, a przez to są wciągające i angażują użytkownika na długie godziny. Ciekawe gry na pc  to również gry z bardzo dobrą grafiką, która oddaje dużo szczegółów, dzięki czemu zwiększa się realizm rozgrywki. Realistyczne gry posiadają też zazwyczaj bogatą warstwę fabularną, co sprawia, że gracz z chęcią uczestniczy w rozgrywce. Również trudna gra komputerowa jest wciągająca- gracz stara się przejść kolejny poziom bądź poprawić swój wynik, a gdy mu się to uda, satysfakcja z osiągnięcia celu jest jeszcze większa. 

Ranking TOP 10 gier komputerowych - najlepsze gry 2022

Aby ułatwić wybór odpowiedniej gry komputerowej powstał poniższy ranking TOP 10 gier na PC, zawierający najlepsze propozycje ostatnich lat, charakteryzujące się wysoką grywalnością oraz oceną graczy. 

 1. Colin Mcrae Rally 2.0 gra komputerowa
  Gra Colin Mcrae Rally 2 została wydana w 2000 roku przez firmę Codemasters. Jest to wciąż jedna z najpopularniejszych gier na komputer pc, ciesząca się dużym uznaniem zarówno kiedyś, jak i dzisiaj.  Colin Mcrae 2 to gra wyścigowa, w której gracz wciela się w kierowcę rajdowego i może rywalizować w mistrzostwach World Rally Championship. Gra posiada duży wybór samochodów wyścigowych oraz zróżnicowane trasy, mające różnią nawierzchnię. W 2022 roku gra być może nie zachwyca grafiką, ale jest warta uwagi ze względu na swój niewątpliwy klimat i mechanikę gry. Z tego powodu gra Colin Mcrae Rally została sklasyfikowana na 10 miejscu w rankingu TOP 10 gier na PC.
 1. Townscaper gra komputerowa
  Townscaper gra to symulacja na PC wydana w 2021, a więc całkiem niedawno. Ta gra komputerowa nie posiada wyraźnej fabuły ani celu, a służy jedynie do zabawy i relaksu przy tworzeniu uroczych miasteczek i budynków. Gracz decyduje tutaj o wszystkich aspektach rozgrywki i wyglądzie danych budowli, które powstają na nieregularnej siatce. Każde miasteczko może posiadać różnego typu zabudowania- od mostów, domów jednorodzinnych, po kościoły i wiadukty. 
 2. Gra Age of Empires IV gra komputerowa
  Age of empires IV, jak sam tytuł wskazuje, jest czwartą odsłoną znanej, kultowej już serii Age of Empires. Wydana została w 2021r. Seria Age of Empires gra została bardzo dobrze przyjęta przez graczy oraz krytyków, stąd też powstało kilka uzupełniających ją tytułów. Fabuła gry Age of Empires polega na rozwoju wybranej cywilizacji przez zdobywanie surowców oraz wznoszenie budynków i rozwój miasta. Gdy gracz zadba o dobry rozwój swojej osady, może starać się podbić inne cywilizacje, aż ostatecznie osiągnie pełnie władzy. W Age of Empires IV rozgrywka przebiega dokładnie tak samo- główne różnice polegają na udoskonalonej grafice oraz czasie akcji, która toczy się w średniowieczu. 
 3. Diablo II: Resurrected gra komputerowa
  Ta gra RPG wydana została w 2021r i od tego czasu zdobyła sporo zwolenników. Gra Diablo II nie różni się szczególnie od swojej pierwotnej wersji- Diablo, a zmiany widoczne są głównie w grafice, która jest odświeżona względem oryginału. Sam tryb fabularny i sposób rozgrywki jest wręcz identyczny jak poprzednia część. Celem gry Diablo II w dalszym ciągu jest to samo – zniszczenie tytułowego Diablo, czyli Pana grozy. Diablo gra jest świetną propozycją dla zwolenników pierwszej części, którzy chcą sobie przypomnieć jej historię, ale w jeszcze lepszym wydaniu.
 4. GTA San Andreas gra komputerowa
  GTA San Andreas to jedna z najpopularniejszych części gry o tym samym tytule, wydana w 2004r.  Gta gry są serią gier komputerowych wyprodukowanych przez Rockstar Games i wszystkie jej części odniosły niebagatelny sukces na świecie. Gra GTA San Andreas wprowadziła kilka nowości w porównaniu do jej poprzedników – między innymi gracz posiada możliwość zmiany wyglądu bohatera oraz znacząco wpływa na jego zachowanie w rozgrywce. Zwiększyła się również liczba pojazdów, którymi bohater może się poruszać, a także rozwinęła się fabuła gry i grafika. Gta gra San Andreas z całą pewnością wciąż jest świetnym wydaniem, stąd nie mogło zabraknąć jej w rankingu gry TOP 10 na PC.
 5. Mafia: The City of Lost Heaven gra komputerowa
  Mafia gra została wydana w 2002 roku. Jest to typowa gra akcji oraz gra gangsterska, często porównywana pod pewnymi względami z wyżej wspomnianą serią gier GTA. Zasadnicza różnica polega na innym czasie akcji – akcja gry Mafia toczy się w latach 30 XX wieku w Ameryce. Podczas rozgrywki gracz wciela się w rolę młodego taksówkarza, który wykonuje różne, czasem bardzo niebezpieczne kursy. Podczas jednego z nich zostaje zaatakowany przez grupę przestępców. Udaje mu się jednak uciec i ukryć w pobliskim barze, gdzie poznaje lokalnego szefa gangu – Dona Salieri, który proponuje mu pracę. W ten sposób taksówkarz trafia pod skrzydła lokalnej mafii, by regularnie działać w jej strukturach.
 6. Counter – Strike: Global Offensive gra komputerowa
  Global Offensive to odsłona legendarnej strzelaniny, wydana w 2012 roku. Fabuła CS gra opiera się na walce grupy antyterrorystycznej z terrorystami, w której jedna ze stron musi uwolnić zakładników lub chronić miejsce, gdzie ustawiany jest ładunek wybuchowy, zaś druga pilnuje pojmanych lub podkłada bombę. CS Go gra oferuje kilka różnych trybów rozgrywki. Poza opcjami podstawowymi gra CSGo umożliwia tworzenie map, w których można realizować inne scenariusze rozgrywki.
 7. The Sims 4 gra komputerowa
  Gra The Sims 4, jak sama nazwa wskazuje, jest 4 odsłoną popularnej serii gier symulacyjnych The Sims. Gra Sims 4 została wydana w 2014 roku przez firmę Electronic Arts i wnosi wiele ulepszeń, w porównaniu do poprzednich części, jak The Sims 3 czy The Sims 2. Gra Simsy polega na sterowaniu wirtualnym życiem stworzonej przez siebie rodziny bądź pojedynczej osoby. Sims 4 oferuje ulepszony tryb emocji oraz bardziej dopracowaną grafikę. Gra The Sims 4 oferuje również wiele dodatków, które można zainstalować wraz z podstawową częścią, między innymi The Sims 4 wiejska sielanka, the sims 4 psy i koty, the Sims 4 wyspiarskie życie, the Sims 4 zostań gwiazdą czy the Sims 4 śnieżna eskapada, z czego wiejska sielanka the Sims 4, psy i koty the Sims 4 oraz Sims 4 śnieżna eskapada cieszą się największą popularnością. 
 8. Forza Horizon 4 gra komputerowa
  Forza horizon 4 to kolejna odsłona popularnej serii gier wyścigowych. Pojawiła się na rynku w 2018 roku. Akcja gry Forza Horizon 4 toczy się tym razem w Wielkiej Brytanii. Gracz otrzymuje do dyspozycji rozległy świat otwarty oraz ponad 450 aut do wyboru. Gra Forza Horizon 4 oferuje ponadto kilka zmian w porównaniu do poprzednich części, w szczególności Gry Forza Horizon 3 – największą z nich jest zmiana pory roku, która następuje co tydzień. 
 9. Wiedźmin 3: Dziki Gon gra komputerowa - zwycięzca rankingu TOP 10 GIER NA PC
  Pierwsze miejsce w rankingu 10 TOP gry zajmuje gra polskiego wydawcy CD projekt RED, czyli Wiedźmin Dziki Gon, która pojawiła się na rynku w 2015 roku. Wiedźmin 3 odniósł ogromny sukces i zdobył uznanie graczy zarówno w Polsce, jaki i na świecie, a wiele osób uważa grę Wiedźmin za jedną z najlepszych wydań ostatnich lat. Wiedźmin gra opowiada o tytułowym wiedźminie – Geraldzie, który zajmuje się zabijaniem potworów, zagrażających ludziom żyjącym w ich otoczeniu. Gra Wiedźmin powstała na podstawie książki Andrzeja Sapkowskiego o tej samej nazwie. Gra Wiedzmin 3 PC charakteryzuje się również niesamowitą grafiką, a wygląd świata przedstawionego w niej jest naprawdę realistyczny. Wszystko to sprawiło, że Wiedźmin 3 to najlepsza gra w rankingu TOP 10 gier na PC.

Podsumowanie

Wszystkie gry przedstawione w rankingu gry TOP 10 charakteryzują się wysoką grywalnością, świetną grafiką oraz doskonałą fabułą. Znajdują się tu zarówno gry przygodowe, symulacje, jak i gry FPP, czyli po prostu gry strzelanki. Każda z osób stojąca przed wyborem zakupu kolejnej gry komputerowej znajdzie w rankingu TOP 10 gier na PC coś dla siebie.