TOP 10 polskich potraw - tradycyjna kuchnia polska

 • Publikacja: 12-07-2022 Zmodyfikowany: 31-10-2022
 • Kategoria: produkty Liczba wyświetleń: 5018
product-img

Jeśli interesujesz się kuchnią, ten ranking jest dla Ciebie! Poznaj TOP 10 tradycyjnych polskich potraw, i przekonaj się, czy zgadzasz się z ich wyborem. Najlepsze polskie dania w jednym miejscu- top.info.pl

TOP 10 polskich potraw - tradycyjna kuchnia polska 2022

Nie da się ukryć, że zdaniem wielu osób kuchnia polska to najlepsza kuchnia na świecie. I nie jest w tym dziwnego - tradycyjne polskie dania są pyszne, sycące, a do ich wykonania nie potrzeba ani wymyślnych składników, ani trudnych przepisów. W poniższym rankingu TOP 10 polskich potraw zostały umieszczone tylko najlepsze polskie dania, które uwielbiają rodacy, ale również zagraniczni turyści i koneserzy różnych kuchni na świecie. Jakie są najlepsze polskie potrawy? Z jakich dań słynie Polska? Jak smakują polskie potrawy? Odpowiedź na te pytania znajdzie się poniżej. 

Jaka jest polska kuchnia? Cechy kuchni polskiej

Tradycyjna polska kuchnia, czyli jaka? Niegdyś klasyczne polskie dania to przede wszystkim były potrawy mączno - zbożowe- wynikało to z dość ograniczonego dostępu do mięsa. W przeszłości często jadało się więc pierogi, kasze czy kluski. Zazwyczaj zostawały one doprawiane tym, co można było znaleźć w lesie czy na łące- a więc na polskim talerzu gościły zioła, orzechy, czy popularne grzyby. Natomiast osoby z wyższym statusem materialnym, które mogły pozwolić sobie na posiłek mięsny, zajadały się dziczyzną, wieprzowiną i drobiem. Aby jednak nie marnować żadnego kawałka ubitych zwierząt, zaczęto przyrządzać potrawy na bazie ich podrobów- stąd między innymi popularność takiego dania jak flaczki, polska kaszanka, czy czernina, czyli zupa z krwi.

Dość kontrowersyjne polskie potrawy, chociaż być może lepszym określeniem byłoby nazwanie ich specyficznym i- to właśnie flaczki, kiszona kapusta, czy mleczne przetwory, takie jak maślanka czy kefir. Wynika to z tego, że ich smak jest dość specyficzny, i prosto ujmując, są to posiłki, które albo się kocha, albo nienawidzi. Jednak to wyjątki jeśli chodzi o polską kuchnię- ponieważ polskie dania w większości zaliczają się do klasycznych, ogólnie lubianych smacznych potraw. 

Jak smakuje kuchnia polska? 

Jak smakuje polska kuchnia? Na pewno słono, tłusto.. oraz jeszcze raz tłusto. Tłuszcz jest w tym przypadku wymieszany z dużą ilością ziół i przypraw, jakimi jest np. chrzan, cebula czy czosnek. Oprócz tego polska kuchnia jednoznacznie kojarzy się z mącznym smakiem- przez dużą ilość klusek. Dominuje w niej również smak kiszony- jak wiadomo po samej nazwie, przez słynną polska kiszoną kapustę. 

TOP 10 polskich potraw - 10 najlepszych polskich dań

 1. Kopytka
  10 miejsce na liście top 10 potraw polskich zajmuje bardzo popularna polska potrawa- kopytka. Kopytka, a inaczej kluski leniwe są rodzajem klusek, które tworzy się ugotowanych ziemniaków wymieszanych z jajkami i mąką pszenną. Jest to uwielbiana potrawa w szczególności przez dzieci, i nic w tym dziwnego- palce lizać!
 1. Golonka
  Golonka to kolejna polska potrawa, znajdująca się na 9 miejscu listy TOP 10 potraw polskich. To klasyczne polskie danie jest sycące, pyszne, a przede wszystkim bardzo tłuste. Golonka doskonale smakuje z piwem, dlatego często jest też wybierana przez biesiadników jako jedna z głównych potraw na wszelkiego rodzaju uroczystościach. Popularne warianty tej potrawy to między innymi golonka z czerwoną kapustą, golonka z czosnkiem, czy golonka z kapustą i grzybami.
 2. Kaszanka z grilla
  Grillowana kaszanka, czy też „kaszanka z grilla" to kultowa już potrawa polska, serwowana właśnie na ruszcie. Z czego jest kaszanka? Jest to niejako "polska kiełbasa", powstała z krwi wieprzowej, podrobów oraz mieszanki kasz. Opis być może brzmi strasznie, jednak sam smak dania wręcz przeciwnie. Kaszanka jest idealnym dopełnieniem każdego letniego świętowania, i ciężko wyobrazić sobie wyżej wspomnianego grilla bez kiełbasy, piwa i właśnie kaszanki na talerzu. Z czym najlepiej smakuje kaszanka? Oczywiście z cebulką. I koniecznie  z grilla - pomimo tego, że smażona kaszanka jest pyszna, to grillowana kaszanka z cebulą to idealne wręcz połączenie. 
 3. Flaki
  Flaki, lub flaczki, to kolejna smaczna polska potrawa w rankingu TOP 10. Czym są flaki? Flaki to po prostu gęsta, treściwa zupa, składająca się z podrobów wołowych, a dokładniej z żołądka wołowego. Flaki znajdują się w takiej grupie, jak kontrowersyjne polskie potrawy- ponieważ ich smak, a przede wszystkim zapach, nie każdemu przypada do gustu, a u niektórych wręcz powoduje mdłości. Jednak osoby, którym flaczki raz posmakują, już zawsze będą do nich wracać. Z czym jeść flaki? Odpowiedź jest jedna- najlepiej z pieczywem pszennym. Prosto i smacznie.
 4. Gołąbki
  Gołąbki są potrawą składającą się z kapusty i farszu. W zależności od rodzaju „smakowego wypełnienia” można wyróżnić gołąbki z ziemniakami, gołąbki z kaszą, gołąbki z grzybami, czy gołąbki z mięsem- wariantów jest naprawdę sporo. Gołąbki smakują pysznie zarówno gotowane, jak i przysmażone na patelni. Zdecydowanie gołąbki to polska specjalność, która bardzo smakuje obcokrajowcom. 
 5. Bigos
  Bigos to chyba najbardziej tradycyjne polskie danie. Bigos to danie jednogarnkowe, przepis na nie jest prosty, jednak to wykonanie go i dobre doprawienie stanowi kropkę nad i. W składzie takiego dania, jakim jest bigos, można znaleźć kiszoną kapustę, grzyby, boczek, czy cebulę. Bigos to idealna potrawa do biesiadowania.
 6. Rosół
  Czy ktoś wyobraża sobie tradycyjny niedzielny obiad bez rosołu? Zdecydowanie nie. I chociaż być może nie w każdym polskim domu rosół gości co tydzień na stole, to chyba każdy Polak chociaż raz w życiu go próbował. Rosół to potrawa znana również za granicą- pod słowem bulion kryje się właściwie to samo. Jednak to właśnie w Polsce rosół jest traktowany jako danie na uroczystości, czy jako ewentualna podstawa innych zup, czy sosów. Zdecydowanie zasłużone wysokie miejsce w rankingu TOP 10 polskich potraw.
 7. Kotlety mielone
  Kolejną smaczną i lubianą potrawa w rankingu TOP 10 polskich potraw jest tradycyjny kotlet mielony. Kotlet mielony powstaje w wyniku połączenia mielonego mięsa wieprzowego z jajkiem i bułką, który następnie po obtoczeniu w panierce smaży się na głęboki kolor. Kotlet mielony najlepiej smakuje z ziemniakami i surówką. 
 8. Kotlety schabowe
  Tradycyjny kotlet schabowy to polski król kotletów;), o ile można oczywiście tak go nazwać. Klasyczny polski kotlet schabowy to kawałek roztłuczonej wieprzowiny, smażony na dużej ilości smalcu na złoty kolor. Kotlet schabowy również doskonale smakuje z ziemniakami i surówką- bardzo często jest podawany podczas tradycyjnych niedzielnych obiadów.
 9. Pierogi ruskie
  Pierwsze miejsce w rankingu TOP 10 polskich potraw zajmują oczywiście pierogi ruskie. I nie jest to zaskoczeniem- nie da się bowiem ukryć, że pierogi to potrawa uwielbiana chyba przez wszystkich. Pierogi cieszą się tez olbrzymim zainteresowaniem za granicą, jest to wręcz kultowa polska potrawa, która zazwyczaj zamawiana jest przez turystów przebywających w Polsce. Pierogi smakują wybornie ze skwarkami ze słoniny i masłem, ale tez z dodatkiem mięty, sera białego, czy też smażone. Zdecydowanie pierogi to numer 1 w rankingu top 10 potraw- najbardziej tradycyjne polskie potrawy. 

Podsumowanie - ranking TOP 10 polskich potraw. Najlepsze polskie poprawy

Kuchnia polska jest jedną z najbardziej lubianych kuchni świata, ale przy jej wszystkich zaletach mocno niedocenioną. W rankingu TOP 10 znalazło się tak naprawdę tylko 10 dań, które można uznać jako te najlepsze, najpopularniejsze polskie potrawy. Należy jednak otwarcie stwierdzić, że praktycznie każde polskie danie jest znakomite, a jego konsumpcja jest prawdziwą przyjemnością. 
 

Podsumowanie