Literatura faktu TOP 10. Najlepsze książki oparte na faktach

  • Publikacja: 09-08-2022 Zmodyfikowany: 17-11-2022
  • Kategoria: produkty Liczba wyświetleń: 4437
product-img

Ranking litera faktu TOP 10 przedstawia najlepsze książki ze swojego gatunku, które każdy fan reportażu powinien znać i przeczytać. Jeśli interesujesz się literaturą i kochasz czytać, to zestawienie jest dla Ciebie.

Literatura faktu TOP 10. Jakie są najlepsze książki oparte na faktach?

Nie ma chyba drugiego gatunku książki, który tak bardzo wciągałby czytelnika, jak właśnie literatura faktu. Co to właściwie za gatunek? - zapyta zupełny laik literacki. Otóż literatura faktu to piśmiennictwo dokumentalne, które opisuje zdarzenia autentyczne, mające miejsce w przeszłości lub teraźniejszości, w danej przestrzeni społecznej lub geograficznej. Literatura faktu to więc książka oparta na faktach, która nie może w sposób zakłamany przedstawiać opisywanych wydarzeń. Literatura faktu jako źródło wiedzy o przeszłości jest doskonałym wyborem dla każdego nastolatka oraz osoby pragnącej zagłębić swoją wiedzę historyczną w danym temacie. Jakie są więc najlepsze książki literatura faktu? Jakie reportaże warto przeczytać? 

Cechy dobrego reportażu

Aby można było stwierdzić, że ma się do czynienia z taką publikacją literacką, jak dobra książka literatura faktu, musi ona posiadać:

  • Zwykle pierwszoosobową narrację- najlepiej, jeśli narrator literatury faktu utożsamiany jest z postacią autora.
  • Podejmuje ważne społecznie tematy.
  • Nie posiada fikcji literackiej.
  • Opisuje prawdziwe wydarzenia - prawdziwe reportaże literackie, a więc reportaże na faktach nie mogą zawierać ubarwionych wydarzeń, podkręconych na potrzeby książki- a jedynie szczerą prawdę.
  • Autentyczne, realne postacie- a więc rzeczywiści bohaterowie opisywanych wydarzeń.
  • Opis realnych wydarzeń

Jakie gatunki wchodzą w skład literatury faktu?

Jako literaturę faktu można uznać takie gatunki jak między innymi wywiad, reportaż, biografia, dziennik czy autobiografia. Do literatury faktu zalicza się również taki rodzaj literacki jak pamiętnik i opowiadania pozbawione fikcji literackiej.

Jakie reportaże warto przeczytać? Literatura faktu przykłady

Odpowiedź na te pytania jest prosta- szczere i prawdziwie. Oprócz najlepszych książek literatury faktu przedstawionych w rankingu TOP 10 książek literatura faktu, warto również sięgnąć po takie książki, jak np. Medaliony Zofii Nałkowskiej, Inny Świat Gustawa Herlinga Grudzińskiego czy Pandrioszka Krystyny Kurczab - Redlich.

Literatura faktu TOP 10. Najlepsze książki oparte na faktach

  1. Ryszard Kapuściński, „Heban”
    „Heban” to reportaż autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego, zajmujący pierwsze miejsce na liście literatura faktu TOP 10. Jest to wielowątkowa, wciągająca książka, opisująca przeżycia towarzyszące podróży autora w głąb czarnego lądu - Afryki. Czytelnik dostaje tutaj szczegółowy, prawdziwy opis tego, jak wyglądał ten kontynent u progu XXI wieku, który to na zawsze został naznaczony piętnem głodu, wojen, korupcji, epidemii i oczywiście niewolnictwa. 
  2. Justyna Kopińska, „Polska odwraca oczy”
    Reportaż „Polska odwraca oczy” to poruszający reportaż o wykorzystywanych i poniżanych młodocianych pacjentach szpitala psychiatrycznego mieszczącego się w Starogardzie Gdańskim. Autorka opisuje wstrząsające szczegóły w tuszowaniu zbrodni przez policję oraz dręczenie bezbronnych pacjentów dzięki niewydolnemu systemowi sprawiedliwości.
  3. Wojciech Tochman, „Dzisiaj narysujemy śmierć”
    „Dzisiaj narysujemy śmierć” Tochmana to bardzo dobry reportaż, wstrząsający, oraz pozostawiający czytelnika w olbrzymim smutku i poczuciu bezsilności. O czym jest książka „Dzisiaj narysujemy śmierć”? Opowiada ona o ludobójstwie w Rwandzie w 1994 roku, walkach, które rozgrywały się między plemionami Hutu i Tutsi, a także o bierności Kościoła Katolickiego, który był silnie obecny na tych terenach. 
  4. Ryszard Kapuściński, „Cesarz”
    Jednym z najlepszych pisarzy literatury faktu oraz twórcą reportażu, jest Ryszard Kapuściński. Książki tego autora cieszą się olbrzymim zainteresowaniem w Polsce i na świecie i na stałe weszły do kanonu takich dzieł jak najlepsze książki literatury faktu. I tak jest i tym razem - książka „Cesarz” jest tego dowodem. Opowiada ona o ludziach z dworu cesarza Etiopii - Hajle Sellasje, który zmarł w 1975 roku. Kapuściński doskonale przedstawia skrajne zachowania ludzi, którzy nie cofną się przed niczym, aby przypodobać się panującej władzy, obnażając przy tym swoje zakłamanie i brak jakichkolwiek zasad. 
  5. Anna Bikont, „My z Jedwabnego”
    „My z Jedwabnego” to wstrząsająca książka, a raczej reportaż, który opisuje brutalne wydarzenia, które wydarzyły się podczas II wojny światowej w Jedwabnej. Powstanie książki „My z Jedwabnego” zostało przypłacone ogromną ilością czasu spędzonego przez autorkę w archiwum, setkom minut rozmów oraz wysłuchiwania przerażających w swej prawdziwości opowieści świadków tragicznych wydarzeń z 1941 roku.
  6. Stephen Hawking, „Krótka historia czasu”
    Książka Stephena Hawkinga to porywająca opowieść o powstaniu wszechświata, prawach, jakie w nim rządzą, oraz oczywiście o czasie - bo kto wie, kiedy rozpoczął się czas? Stephen Hawking był brytyjskim wybitnym astrofizykiem i kosmologiem, a nieuleczalna i postępująca choroba nie przeszkodziła mu w pracy naukowej i stworzeniu tak dobrej książki, jak „Krótka historia czasu”. 
  7. Joanna Gierak- Onoszko, „27 śmierci Toby’ego Obeda”
    Reportaż „27 śmieci Toby’ego Obeda” opowiada o tragicznych wydarzeniach w Kanadzie, które na zawsze zmieniły tam postrzeganie religii i samego kościoła katolickiego. Autorka podczas dwuletniego pobytu w tym kraju dokładnie poznała rodowitych Kanadyjczyków, a godziny szczerych rozmów z nimi zaowocowały powstaniem tej jakże szczerej i szokującej w odbiorze książki. 
  8. Witold Jurasz, „Demony Rosji”
    Książka Jurasza „Demony Rosji” to opis nie tylko codzienności życia w Rosji, bezsensu egzystencji oraz ogólnego marazmu panującego tam, ale też przeróżnych układów politycznych i zła samego w sobie- które niestety tkwi też w Rosjanach. Autor był dyplomatą w polskiej ambasadzie w Rosji i dogłębnie poznał panujące tam realia oraz to, z czym zmagają się jej mieszkańcy, oraz jak polityka i powszechna władza Putina wpływa na ich życie.
  9. Anne Frank, „Dziennik”
    „Dziennik” autorstwa Annie Frank to jedna z najważniejszych i najbardziej wstrząsających reportaży, jakie powstały w XX wieku. Jest to powieść - pamiętnik, a raczej dziennik myśli i przeżyć spisanych przez nastolatkę. „Dziennik” opowiada o żydowskiej dziewczynie (jest nią sama autorka), która podczas II wojny światowej ukrywa się w małym mieszkaniu w Amsterdamie. Anne wszystkie swoje lęki i obawy opowiada Kitty- swojej wymyślonej przyjaciółce. 
  10. Anthony Summers, „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe”
    Książka „Bogini” to bardzo dobra biografia Marilyn Monroe. Przedstawia ona barwne życie Marilyn, nie szczędząc przy tym smutku oraz słów gorzkiej prawdy. Anthony Summers, doskonały dziennikarz śledczy oraz biograf gwiazd opisuje brutalną prawdę o życiu i śmierci bogini seksu i prawdziwej ikony XX wieku. 

Podsumowanie

Najlepsze reportaże 2022 ukazane w powyższym rankingu TOP 10 to książki, które pozostawią czytelnika w głębokim zastanowieniu oraz zaspokoją jego ciekawość zarówno pod kątem historycznym, jak i podróżniczym. Do tego skłonią do refleksji i pozwolą dowiedzieć się prawdy o wstrząsających wydarzeniach, które w danej lekturze zostały opisane.