TOP 10 antywirusów - najlepsze programy antywirusowe za darmo

  • Publikacja: 08-09-2022 Zmodyfikowany: 17-11-2022
  • Kategoria: produkty Liczba wyświetleń: 2620
product-img

Najlepsze darmowe antywirusy tylko w poniższym rankingu TOP 10. Dowiedz się, który program antywirusowy jest najlepszy w 2022 i już dziś zabezpiecz swój komputer przed niechcianymi wirusami i i niebezpiecznymi aplikacjami szpiegowskimi.

TOP 10 antywirusów- najlepsze programy antywirusowe za darmo 2022

Dobry darmowy antywirus na komputer to program, którego nie może zabraknąć w żadnym sprzęcie elektronicznym w 2022 roku. Bezpłatny antywirus może niemal stanowić taką samą ochronę, jak jego płatne odpowiedniki. Jaki jest najlepszy darmowy antywirus 2022?

Co to jest antywirus?

Antywirus to po prostu oprogramowanie antywirusowe, instalowane w komputerze lub w smartfonie/ tablecie, mające za zadanie ochronę sprzętu przed atakami hakerskimi, wirusami komputerowymi i innymi niebezpieczeństwami internetowymi. Instalując oprogramowanie antywirusowe, użytkownik daje mu bardzo duże uprawnienia systemowe, dzięki którym bez problemu może on skanować i wyłapywać próby zainfekowania komputera. Bardzo ważne jest, aby oprogramowanie antywirusowe było aktualne, a więc aby ochrona antywirusowa była aktywna w czasie rzeczywistym, a także aktualizowana na bieżąco. 

W 2022 roku antywirusy często mają wbudowany VPN. Co to jest VPN? Sieć VPN, a raczej dostęp do niej daje użytkownikowi nielimitowany transfer danych, a do tego zapewnia doskonały poziom zabezpieczeń oraz ukrywa aktywność przeglądania.

Przed czym chroni antywirus? Zagrożenia dla komputera 2022

W 2022 roku istnieje naprawdę wiele zagrożeń dla komputerów, a także różnych programów i metod, dzięki którym dane złośliwe oprogramowanie zainfekuje system. Są to między innymi:

Wirusy komputerowe 2022

Do takiej grupy, jak wirusy komputerowe zaliczają się między innymi robaki, trojany, oprogramowania szpiegujące spyware oraz adware. Wirusy te infekują komputer poprzez kliknięcie czy wejście na daną stronę internetową. Niektóre z nich są bardzo podstępne i niszczą system operacyjny wraz z danymi - takim wirusem jest wirus trojan, najbardziej niebezpieczny wirus, jeśli chodzi o wpływ na system operacyjny. Trojan, gdy dostanie się do komputera użytkownika, powoduje szereg strat. Dostaje on dostęp do całego komputera wraz z jego zawartością - może usuwać, dublować lub wchodzić w różne pliki, a nawet jak zostało już wspomniane, uszkodzić system operacyjny. 

Robaki to złośliwe oprogramowanie, spowalniające pracę komputera. Robaki internetowe mogą spowalniać działanie stron internetowych oraz dublować nowo otwarte strony czy samoistnie je zamykać. 

Spyware - to po prostu oprogramowanie szpiegujące, zbierające dane na temat użytkownika zainfekowanego komputera. Spyware niejako wykrada hasła z komputera czy telefonu, a także wrażliwe dane takie jak karty kredytowe, czy dostęp do kont społecznościowych. Spyware w 2022 roku to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, jeśli chodzi o bezpieczne poruszanie się w internecie.

Adware natomiast to po prostu reklamy, które wyświetlają się użytkownikowi bez jego zgody. Często ich częstotliwość uniemożliwia użytkownikowi korzystanie ze sprzętu. Złośliwe oprogramowanie Adware jest bardzo niebezpieczne - ponieważ chcąc wyłączyć daną reklamę, przypadkowo można dać hakerowi dostęp do wrażliwych danych za pomocą jednego kliknięcia myszki. 

Najniebezpieczniejszy wirus 2022. Phishing - co to jest?

Phishing to najniebezpieczniejszy wirus komputerowy 2022, a raczej to metoda oszustwa internetowego, która w bardzo łatwy sposób może pozbawić użytkownika zarówno pieniędzy, jak i udostępnić jego dane osobiste. Oszustwa za pomocą phishingu odbywają się najczęściej drogą e-mailową, gdzie haker podszywa się pod daną instytucję jak np. bank, i wysyła maila z prośbą o zalogowanie się do danego konta. Po wykonaniu tej czynności dostaje on pełny dostęp zarówno do konta bankowego i pieniędzy osoby oszukanej, jak i do jej wrażliwych danych osobowych. Phishing dzieli się na trzy rodzaje: whaling, spear phising oraz clone phising.

Jak chronić się przed phishingiem?

  • Należy nie otwierać bezpośrednio żadnego linku z otrzymanego wcześniej e-maila.
  • Powinno się zwracać uwagę, czy dana strona internetowa ma poprawną nazwę e-mail, i czy sam jej wygląd na pewno przypomina stronę banku, z którego się korzysta lub innej instytucji czy portalu.
  • Należy regularnie uaktualniać zarówno system operacyjny, jak i oprogramowanie antywirusowe zainstalowane w komputerze.
  • Zaleca się używanie dobrych programów antywirusowych oraz aktualizowanych na bieżąco, bezpiecznych przeglądarek internetowych jak Chrome, Mozilla Firefox bądź Opera. 

Zagrożenia dla komputera. Jaki program antywirusowy wybrać? 

Popularne antywirusy chronią przed większością zagrożeń opisanych powyżej, jednak tylko te najlepsze programy antywirusowe zapewniają pełną ochronę przed niechcianym oprogramowaniem. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę, czy dany antywirus posiada VPN, czy zabezpiecza przed phishingiem oraz, czy działa w czasie rzeczywistym, Dobry antywirus 2022 powinien również zawierać częste aktualizacje oraz posiadać swoje wersje zarówno na smartfon, jak i na tablet. 

 

Najlepszy darmowy antywirus - TOP 10 antywirusów

10. Antywirus McAfee Total Protection

Antywirus McAfee Total Protection

McAfee Total Protection to 30 dniowy darmowy program antywirusowy. McAfee to popularny antywirus, który między innymi dobrze filtruje spam, szyfruje prywatne pliki, oraz usuwa wszelkie pozostałości po danych zgłoszonych do usunięcia. Antywirus McAfee chroni też przed różnymi wirusami oraz złośliwym oprogramowaniem, również tym szpiegującym. McAfee program antywirusowy z całą pewnością godny jest polecenia.

Podsumowanie

Dobry antywirus na komputer? Na pewno każdy w wyżej wymienionej licie TOP 10 darmowych antywirusów. Ranking opisuje jedynie najlepsze programy antywirusowe 2022, a także darmowe antywirusy, które zapewniają bardzo dobrą ochronę. Najlepszy antywirus 2022 to zdecydowanie antywirus Eset Nod 32 - przez zapewnienie świetnej ochrony.