TOP 10 ciekawostek o Krakowie

  • Publikacja: 19-10-2022 Zmodyfikowany: 22-12-2022
  • Kategoria: inne Liczba wyświetleń: 5221
product-img

Kraków to piękne polskie miasto, które swoją architekturą i historią zachwyca każdego turystę. Znając już historię miasta, warto również poznać ranking TOP 10 ciekawostek o Krakowie, które doskonale uzupełnią zdobytą już wiedzę o tym mieście.

Kraków – miasto to znane jest obecnie z kilku powodów. Oprócz tego, że Kraków to dawna stolica Polski, to zalicza się też do tej grupy miast, którą są największe polskie miasta – zajmuje tam drugie miejsce. Kraków to też typowe miasto studenckie – znajduje się tam słynny uniwersytet Jagielloński czy też Akademia Górniczo Hutnicza. Studia w tych miejscach są marzeniem wielu osób i co roku przyciągają rzesze nowych żaków. A jakie są znane ciekawostki o Krakowie? Najlepsze ciekawostki o Krakowie dla dzieci i nie tylko jedynie w rankingu TOP 10 ciekawostek o Krakowie. 

Historia Krakowa

Historia Krakowa jest bardzo ciekawa. Dzieje Krakowa to coś, co powinien znać praktycznie każdy Polak – ponieważ to właśnie Kraków jest dawną stolicą Polski. 

Położenie Krakowa. Miasto Kraków położone jest nad Wisłą – jest to główna rzeka Polski. Miasto otacza Wyżyna Małopolska i Pogórze Karpackie. Dawne legendy Krakowa dla dzieci głoszą, że miasto Kraków założył król Krak, któremu to udało się pokonać strasznego smoka, który żył w wielkiej jaskini w zrębie Wzgórza Wawelskiego. Nie wiadomo, czy jest to prawda – jednak pewne jest, że ludzie chętnie osiedlali się na terenach dawnego Krakowa. Dzięki temu, że na terenie Krakowa prowadzono zaawansowane badania archeologiczne, wiadome, że już około 200 tysięcy lat temu pojawił się tam człowiek. Były to czasy prehistoryczne. Nic w tym dziwnego. Kraków był, i jest pełen żyznych gleb, a do tego dobrze umiejscowiona rzeka Wisła i bogata roślinność tylko sprzyjały osiedleniu się. 

Król Polski, Mieszko I, niejako ofiarował Kraków Bolesławowi Chrobremu – swojemu synowi. Po objęciu przez niego panowania, Kraków rozkwitł i stał się ważnym polskim miastem. Jednak dopiero w 1257 roku, gdy panował król Bolesław Wstydliwy, Kraków otrzymał tzw. przywilej lokacyjny. Był to średniowieczny zbiór statutów i przywilejów, czyli po prostu prawo miejskie. Zwieńczeniem tych wydarzeń stała się koronacja Władysława Łokietka na Króla Polski w 1320, dzięki której Kraków stał się miastem stołecznym Polski aż do XVIII wieku. Jednak w latach wcześniejszych miały wydarzenia, które zahamowały rozwój Krakowa.

Mianowicie, już w 1596 roku, król Zygmunt III Waza zapoczątkował przeniesienie królewskiego dworu z Krakowa do Warszawy. Znacznie spowolniło to rozwój gospodarczy i kulturowy miasta oraz ograniczyło jego znaczenie na arenie ogólnopolskiej. Przysłowiowym „gwoździem do trumny” okazał się najazd Szwedów na Kraków w 1655 roku, podczas którego miasto zostało okradzione z zabytków kultury i cennych dzieł sztuki, a sama inwazja spowodowała liczne zniszczenia aglomeracji. 

Późniejsze lata również nie były łaskawe dla Krakowa. W 1809 roku, po zakończonej wojnie z Austrią, Kraków został przyłączony do Księstwa Warszawskiego, a w 1815 roku, Kraków mianowano stolicą Rzeczpospolitej Krakowskiej. Niestety już w 1846 roku po upadku powstania krakowskiego, Krakowską Rzeczpospolitą włączono do Austrii, jako Wielkie Księstwo Krakowskie. W XIX wieku, pomimo austriackich zaborów, nastąpił bardzo silny rozkwit intelektualny i społeczny miasta. Sztuka krakowska stała się bardzo znana i poważana, a sami jej twórcy - popularni krakowscy artyści, jak Adam Asnyk czy Stanisław Wyspiański na stałe wpisali się do dorobku kulturalnego Polski.

Kraków w okresie międzywojennym

Po I wojnie światowej Kraków nadal był kolebka polskiej kultury artystycznej, ale również pod względem społecznym i politycznym miasto przeżywało rozkwit. Wszystko to zostało jednak zahamowane podczas wybuchu II wojny światowej. Kraków został zajęty już 6 września 1939 roku, i stał się stolicą Generalnego Gubernatorstwa Niemieckiego. Sytuacja ta odwróciła się kilka lat później – bowiem w 1945 roku wojska Armii Czerwonej znalazły się na terenie Polski i Krakowa właśnie, niejako przejmując całościową władzę na tym terytorium.

Historia współczesna – Kraków

Obecnie, jeśli chodzi o największe miasta Polski, Kraków plasuje się w ścisłej czołówce pod względem ludności. Sytuacja ma się podobnie, jeśli chodzi o najpiękniejsze polskie miasta – tutaj również Kraków wyprzedza większość rywali. Nie da się ukryć, że Kraków to kulturalna stolica Polski, posiadająca niezwykle zaplecze naukowe i społeczne. Nawiązanie do przeszłości i tradycję definiują miasto Kraków jako prawdziwą historyczną stolicę Polski. 

TOP 10 ciekawostek o Krakowie. Ciekawostki o Krakowie dla dzieci i nie tylko

10. Muzeum Narodowe w Krakowie to największe muzeum w mieście

Muzeum Narodowe w Krakowie to największe muzeum w mieście

Muzeum Narodowe w Krakowie zostało utworzone w 1879 roku. Największym sprzymierzeńcem i entuzjasta powstania muzeum był ówczesny prezydent Krakowa Józef Dietl. Najcenniejsze dzieło w Muzeum Narodowym w Krakowie to Dama z Gronostajem Da Vinci. Obraz słynnego Leonarda znany jest na całym świecie, jednak tylko w Krakowie można podziwiać go na żywo. Muzeum w 1998 rok zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.

Podsumowanie

Lista TOP 10 ciekawostek o Krakowie opisuje najciekawsze fakty i legendy o Krakowie, zarówno te powstałe w zamierzchłych czasach, jak i w obecnych. Warto poznać TOP 10 ciekawostek o Krakowie, ponieważ miasto to jest jednym z piękniejszych znajdujących się w Polsce, a znajomość jego historii to wręcz elementarna wiedza, którą powinien znać każdy Polak.