Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu? Ranking grzejników elektrycznych 2022

  • Publikacja: 08-12-2022 Zmodyfikowany: 08-12-2022
  • Kategoria: produkty Liczba wyświetleń: 5325
product-img

Uzyskaj informację na temat tego, jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu i jaki grzejnik elektryczny wybrać, aby być najbardziej zadowolonym z zakupu.

Grzejniki elektryczne energooszczędne ranking 

Grzejnik elektryczny to sprzęt szczególnie poszukiwany i potrzebny zimą, gdy temperatura często przekracza ujemne wartości. Dzięki takiemu sprzętowi, jak dobry grzejnik elektryczny możliwe jest szybkie i efektowne ogrzanie pomieszczenia, w którym nie jest dostatecznie ciepło. Poniższy ranking grzejników elektrycznych TOP 10 wskaże najlepsze grzejniki elektryczne. Jaki grzejnik elektryczny wybrać i czym kierować się przy jego zakupie?

Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Zanim dokona się zakupu odpowiedniego grzejnika elektrycznego, warto znać poziom izolacji zewnętrznej pomieszczenia, w którym to grzejnik będzie się znajdował. Biorąc pod uwagę poziom izolacji pomieszczeń, przyjmuje się następującą moc grzejnika:

  • pomieszczenia ze słabą izolacją – od około 150 do 200 W/m2
  • pomieszczenia ze średnią izolacją – od około 100 do 150 W/m2
  • pomieszczenia z dobrą izolacją – od około 70 do 100 W/m2

Podane poziomy izolacji pomieszczeń to wartości potrzebne do określenia szacunkowej mocy dobrego grzejnika elektrycznego. Powinno się nimi kierować również, dlatego że wskazują one optymalną moc grzejnika w zależności od potrzeby ogrzania czy też dogrzania pomieszczenia. Należy pamiętać, że poziom ciepła w łazience powinien być wyższy niż w innych pomieszczeniach, dlatego mając w niej nawet dobrą izolację termiczną, powinno się wybrać mocny grzejnik elektryczny

Czym więc powinno kierować się przy zakupie grzejnika elektrycznego?

Oprócz wyżej wspomnianej mocy grzejnika i dopasowaniu jej do wielkości ogrzewanego pomieszczenia warto wybrać taki sprzęt jak grzejnik z termostatem. Grzejnik elektryczny z termostatem, który automatycznie reguluje temperaturę i włącza się, gdy ta w otoczeniu spada do granicznej wartości. Warto w grzejniku elektrycznym szukać też takich udogodnień jak funkcja zabezpieczenia przed przegrzaniem, funkcja wyłączenia grzejnika po czasie czy możliwość zamontowania go w różnych miejscach. Ciekawym wyborem jest również grzejnik elektryczny z wentylatorem, który potrafi „rozdmuchać” powietrze, dzięki czemu pomieszczenie ogrzewa się znacznie szybciej. Osoby patrzące na walory estetyczne powinny kierować się również designem urządzenia. Tak więc grzejnik elektryczny dekoracyjny to idealny produkt dla osób chcących połączyć nowoczesny wygląd z funkcjonalnością. Może mieć finezyjny lub geometryczny kształt, który zaciekawi każdego fana nietypowych rozwiązań.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Rynek grzejników elektrycznych oferuje kilka ich rodzajów. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • Grzejnik elektryczny na podczerwień

Dobrym wyborem zakupowym jest grzejnik elektryczny na podczerwień – sprawia on, że odczuwalna temperatura może być nawet o 3 stopnie wyższa od tej faktycznej. Co najlepsze, grzejnik elektryczny na podczerwień nie podgrzewa powietrza, a ujemnie je jonizuje. Sprawia to, że jego ruch jest ograniczony, przez co w otoczeniu nie unosi się kurz i drobnoustroje. Ogrzewanie na podczerwień również znacznie zmniejsza powstawanie wilgoci i pleśni. Grzejniki na podczerwień mogą pełnić funkcję dekoracyjną, z racji tego, że można je umiejętnie wbudować w pokoju w otoczenie, jednak niestety są dość drogie. Inna nazwa grzejników na podczerwień to promienniki

  •  Grzejnik elektryczny konwektorowy

Konwektorowy grzejnik elektryczny to chyba najpopularniejszy grzejnik elektryczny na rynku, a do tego najprostszy w działaniu. Jest to też zazwyczaj mały grzejnik elektryczny i stosunkowo mało niskiej wagi, przez co jest łatwy w przenoszeniu. Grzejnik konwektorowy działa na zasadzie konwekcji – a więc chłodne powietrze najpierw zostaje zassane do spodu, następnie ogrzewa się, po czym jest wydalone na zewnątrz. Zjawisko to sprzyja cyrkulacji powietrza. Grzejnik elektryczny konwektorowy jest dość tanim sprzętem, jednak może pobierać większa ilość mocy, co przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną. 

  • Grzejnik elektryczny olejowy

Elektryczny grzejnik olejowy działa w zupełnie odwrotny sposób niż grzejnik elektryczny konwektorowy. Występuje tu zjawisko pod nazwą radiacja – w którym to nie zachodzi zjawisko cyrkulacji, a ciepłe powietrze oddawane jest od razu na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą grzejników olejowych jest fakt, że są tańsze w użytkowaniu niż chociażby grzejniki konwektorowe. Termostat umiejscowiony w grzejniku działa jedynie podczas nagrzewania zawartego w nim oleju. Później wyłącza się, nie generując dodatkowych kosztów. 

  •  Termowentylator 

Grzejniki termowentylatory to nic innego jak potocznie znane farelki. Działają one na podobnej zasadzie jak grzejniki elektryczne konwektorowe. Dzięki farelce powietrze rozchodzi się szybko, jednak samo urządzenie nie jest tak wydajne, jak chociażby grzejniki elektryczne olejowe. Farelki jednak są bardzo przydatne podczas szybkiego i miejscowego ogrzania pomieszczenia. Generują jednak większe rachunki za prąd, a samo ich nagrzewanie działa raczej w sposób miejscowy.

  •  Grzejnik elektryczny z wkładem ceramicznym

Grzejnik elektryczny ceramiczny z wyglądu przypomina tradycyjny kaloryfer, jednak zasada jego działania jest inna. W grzejniku ceramicznym zostaje nagrzany ceramiczny panel, który znajduje się we wnętrzu obudowy. Przez to, że ceramika jest materiałem, który nagrzewa się szybko i wolno oddaje ciepło, jest to dość oszczędny sposób ogrzania pomieszczenia. Grzejnik ceramiczny pobiera najwięcej mocy podczas uruchomienia i nagrzewania się. Później poziom pobierania energii elektrycznej stabilizuje się i trwa na jednakowym poziomie.  

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

Jako że grzejnik elektryczny jest urządzeniem bardzo popularnym w wielu domach, warto kierować się wiedzą i rozsądkiem podczas jego zakupu. Obecnie, w 2022 ceny energii elektrycznej nie należą do najniższych, przez co pożądane jest znalezienie takiego sprzętu, jak energooszczędny grzejnik elektryczny do pokoju czy grzejnik elektryczny do łazienki. Jaki powinien być ekonomiczny grzejnik elektryczny i który rodzaj grzejnika elektrycznego jest najtańszy w eksploatacji?

Z całą pewnością najmniej prądu pobiera grzejnik elektryczny olejowy i grzejnik elektryczny ceramiczny. Dlaczego? Ponieważ ogrzewają one pomieszczenie nawet po wyłączeniu ich z prądu. Jednak aby być zadowolonym zarówno z poziomu ogrzania pomieszczenia, jak i mocy danego grzejnika, należy najpierw obliczyć moc grzejnika i powierzchnię, która docelowo ma zostać przez niego ogrzana. Nie ma sensu kupowanie grzejnika elektrycznego o dużej mocy i dostosowanego do ogrzania dużej powierzchni, jeśli ma zostać wykorzystany w małym pokoju. 

Ranking grzejników elektrycznych. Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

10. Grzejnik elektryczny Atlantic F120 1000 W

Grzejnik elektryczny Atlantic F120 1000 W

Grzejnik elektryczny Atlantic to bardzo popularny sprzęt elektryczny. W cenie około 400 zł otrzymuje się grzejnik, który ma możliwość zamontowania na ścianie i podłączenia do centralnego ogrzewania. Atlantic grzejnik elektryczny wyposażony jest w aluminiowy dyfuzor oraz energooszczędną płytę czołową, co sprawia, że urządzenie szybko się nagrzewa. Grzejnik daje użytkownikowi również 7 różnych programów grzania do wyboru, a zaimplementowany termostat umożliwia sprawne regulowanie temperatury. Nie da się więc zaprzeczyć, że energooszczędność i możliwość indywidualnych ustawień wpływają niewątpliwie na znalezieniu się w zestawieniu Ranking grzejników elektrycznych TOP 10.

Podsumowanie

Energooszczędne grzejniki elektryczne ranking to zestawienie przedstawiające prawdziwe TOP 10 grzejników elektrycznych. Produkty opisane powyżej to grzejniki elektryczne energooszczędne, posiadające termostat oraz szybko się nagrzewające. Do tego, urządzenia grzewcze prezentowane w zestawieniu to produkty renomowanych producentów, które charakteryzują się wysoką jakością zarówno wykonania, jak i funkcji, do których zostały stworzone.