Uzyskaj informację, które produkty są najbogatsze w błonnik dzięki rankingowi TOP 10 produktów bogatych w błonnik. Najlepsze produkty bogate w błonnik są smaczne i zdrowe, a ich cena jest bardzo korzystna. Dzięki rankingowi TOP 10 poznasz je wszystkie i z powodzeniem włączysz do codziennej diety.
Błonnik co to? Co to jest błonnik pokarmowy i jaka jest jego rola w organizmie
Błonnik jest włóknem pokarmowym, które znacznie usprawnia i przyśpiesza pracę jelit. Produkty bogate w błonnik znacząco poprawiają perystaltykę jelit, usprawniają trawienie i przyczyniają się do długotrwałego uczucia sytości. Jakie produkty są najbogatsze w błonnik? Czy istnieją owoce bogate w błonnik?
Błonnik pokarmowy — z czego składa się błonnik?
Błonnik pokarmowy charakteryzuje się występowaniem następujących komponentów: składa się z hemicelulozy, celulozy, pektyny oraz ligniny. Wszystkie te substancje zawierają cukry proste, które połączone są wiązaniami tworzącymi rozgałęzione łańcuchy. Błonnik to po prostu element żywności pochodzenia roślinnego, która nie podlega trawieniu poprzez enzymy trawienne znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Inna nazwa tych elementów to substancje balastowe lub substancje resztkowe.
Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny – różnice
W produktach roślinnych mona znaleźć dwa różne składniki błonnika pokarmowego – jest to błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny posiada takie związki, jak wymienione wyżej lignina, celuloza oraz hemiceluloza. Błonnik rozpuszczalny niesie takie korzyści, jak obniżenie poziomu glukozy we krwi oraz cholesterolu. W czym jest błonnik rozpuszczalny? Duże ilości błonnika rozpuszczalnego można znaleźć między innymi w truskawkach, ziemniakach, ale również w brązowy ryżu czy otrębach owsianych.
Natomiast błonnik nierozpuszczalny zawiera w swoim składzie polisacharydy algowe, śluzy, gumy, oraz pektynę. Błonnik nierozpuszczalny jest najbardziej pomocny w zachowaniu i poprawie właściwej perystaltyki jelit, a do tego, posiłek zawierający błonnik nierozpuszczalny na długo pozostawia uczucie sytości. Produkty zawierające błonnik nierozpuszczalny to między innymi orzechy, szpinak, kalafior, ale również owoce – kiwi, agrest, czy awokado.
Zalety spożywania błonnika pokarmowego. Dieta bogata w błonnik skutki
Niestety, dieta uboga w błonnik skutkuje niepożądanymi efektami. Spożywanie produktów ubogich w błonnik, a przede wszystkim żywność wysoko przetworzona sprawiają, że właściwa perystaltyka jelit się spowalnia, a produkty mogą długo zalegać w przewodzie pokarmowym, Aby tego uniknąć, należy spożywać jak najwięcej błonnika pokarmowego. Jakie są właściwości błonnika pokarmowego?
Błonnik pokarmowy, jak zostało już powiedziane, poprawia trawienie i perystaltykę jelit, a co za tym idzie, sprawia, że praca jelit jest uregulowana. Skutkuje to właściwym rytmem wypróżniania oraz zapobiega zaparciom. Tak więc błonnik na zaparcia jest idealny. Do tego, błonnik pokarmowy działa normalizująco na poziom cholesterolu we krwi, a także ogranicza stężenie glukozy na czczo.
Błonnik na odchudzanie – czy działa?
Błonnik na odchudzanie również ma zbawienny wpływ — długotrwale syci, a do tego, produkty zawierające w sobie duże ilości błonnika mają zazwyczaj niski indeks glikemiczny. Producenci suplementów diety starają się przekonać, że wystarczający błonnik w diecie to błonnik w tabletkach czy błonnik w proszku. Niestety, nie do końca tak jest. Czy błonnik w tabletkach pomaga schudnąć? Być może regularna suplementacja błonnika przynosi skutek, jednak organizm najlepiej przyswaja błonnik pokarmowy z pożywienia, nie zaś z tabletek. Powinno się dbać więc o dobrze zbilansowaną dietę i optymalną podaż błonnika poprzez właściwy tryb żywienia, a nie poprzez suplementy diety. Nie znaczy to jednak, że produkty te nie działają – błonnik na odchudzanie czy błonnik na zaparcia w tabletkach będzie działać, jednak nigdy tabletki nie zastąpią prawidłowej, dobrze skomponowanej diety.
Co to jest błonnik witalny?
Błonnik witalny stanowi uzupełnienie błonnika pokarmowego – także błonnik witalny a błonnik pokarmowy to jedno i to samo. Błonnik witalny to błonnik naturalny, a przynajmniej jego źródło. Skład błonnika witalnego obejmuje dwa produkty. Składają się na niego nasiona babki płesznik oraz łuski babki jajowatej. Zarówno pierwszy składnik, jak i drugi to doskonałe źródła błonnika pokarmowego. Zarówno nasiona babki płesznik jak i łuski babki jajowatej silnie pęcznieją i powodują długotrwałe uczucie sytości. Jak stosować błonnik witalny? To bardzo proste. Wystarczy dosypywać go do żywności, np. do jogurtu, bądź dodawać do owsianki i innych potraw. Wystarczy łyżka dziennie — błonnik witalny naprawdę na długo syci i nie trzeba spożywać jego dużej ilości, jeśli chodzi o dzienne zapotrzeboiwanie na błonnik.
Jakie produkty zawierają błonnik? Pokarmy bogate w błonnik
Dieta bogata w błonnik to gwarancja zdrowych jelit. W jakich produktach jest błonnik? Błonnik naturalny można znaleźć między innymi w takich grupach produktów żywieniowych, jak nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe czy otręby. Oprócz nich błonnik znajduje się też w innych produktach – warzywa bogate w błonnik czy owoce bogate w błonnik również nie są rzadkością. Pozytywną informacją jest fakt, że produkty najbogatsze w błonnik są ogólnodostępne i względnie tanie, dlatego też mogą sobie na nie pozwolić praktycznie wszyscy.