Dowiedź się, jakie książki obyczajowe warto przeczytać dzięki rankingowi Literatura obyczajowa TOP 10.
Literatura obyczajowa TOP 10. Najlepsze książki obyczajowe
Literatura obyczajowa to bardzo popularny gatunek literacki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Świadczy o tym fakt, że książki obyczajowe od lat znajdują się na szczycie rankingów sprzedaży literatury, a do tego rok w rok pojawia się na rynku wiele obyczajowych tytułów. Jakie w takim razie są najlepsze książki obyczajowe i jaki wpływ na człowieka mogą mieć książki obyczajowe? Ranking książek obyczajowych 2022 odpowie na te pytania.
Co to literatura obyczajowa?
Jakie są książki obyczajowe i co to w ogóle jest za rodzaj literacki? Literatura obyczajowa, lub inaczej książki obyczajowe opisują przeciwności losu, chwile szczęścia, ale i smutku bohaterów. Akcja literatury obyczajowej obejmuje świat realny, a same wydarzenia mogą przydarzyć się większości osób. Są to wiec książki opisujące wydarzenia życiowe, mniej lub bardziej zawiłe, tragiczne czy radosne właśnie. Inną ważną kwestią jest czas przedstawiony – akcja dzieje się w określonych ramach czasowych. Z tego też powodu, literatura obyczajowa jest bardzo popularnym gatunkiem literackim, głównie wśród kobiet, ponieważ bardzo łatwo mogą wczuć się w sytuację bohaterów i przezywać zawirowania losu razem z nimi.
A jakie są cechy literatury obyczajowej?
Książki obyczajowe nie opisują losów realnych postaci, a jedynie ich wymyślone losy. Bohaterzy zostali wykreowani przez autora danej książki, i teoretycznie losy postaci nie powinny mieć żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Często jednak występuje tutaj inspirowanie się realnymi postaciami, w szczególności z otoczenia osoby piszącej. Jednak inspiracje te nie są na tyle wyraźne, by można było przypisać je do konkretnych osób. Czym jeszcze charakteryzują się książki obyczajowe?
Dobre książki obyczajowe mają wyraźnie zarysowanych kandydatów, którzy borykają się z problemami natury osobistej – często są to problemy miłosne. Bohaterowie nie mogą sobie poradzić z otaczającą rzeczywistością, która niestety zwykle zmienia się diametralnie. A więc mowa tu o takich problemach, jak rozwody, problemy finansowe, smutek czy nawet śmierć bliskich osób. Zakończenia książek obyczajowych \z reguły są pozytywne, nie brak w nich jednak dramatyzmu i niejako również morału życiowego, płynącego z ich treści.