Jaki kompresor wybrać w 2022 roku? Ranking TOP 10 kompresorów rozwieje wszelkie wątpliwości i wskaże najlepsze modele sprężarek dostępnych na rynku.
TOP 10 kompresorów. Najlepsze kompresory - ranking 2022
Dobry kompresor to rzecz niezbędna w wielu gospodarstwach domowych i warsztatach. Poniższy ranking TOP 10 kompresorów wskaże najlepsze kompresory 2022 i odpowie na pytania, jaką sprężarkę wybrać i jakie rodzaje kompresorów dostępne są w sklepach.
Kompresor co to. Do czego służy kompresor?
Kompresor to rodzaj sprężarki. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest uzyskanie powietrza pod dużym ciśnieniem. Standardowy zakres kompresorów to od 6 do 10 barów. Jest to jednak zależne od rodzaju kompresora. Dlatego zakup kompresora powinien być poprzedzony dokładnym rozeznaniem i ustaleniem tego, w jakim celu będzie on użytkowany.
Kompresor a sprężarka. Jaka jest różnica między kompresorem a sprężarką?
Często można spotkać się z zamiennym nazewnictwem kompresora i sprężarki. Sprężarka pozwala zwiększyć ciśnienie gazu lub wymuszenie jego obiegu. Ciśnienie ssawne w sprężarce jest nieco niższe niż ciśnienie atmosferyczne. Wymienić można 3 rodzaje sprężarek: dmuchawy, wentylatory, i kompresory właśnie. Z tego to powodu każdy kompresor jest sprężarką – jednak nie każda sprężarka jest kompresorem.
Do czego służy kompresor
Kompresor to urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu, jednak należy wybrać jego odpowiedni rodzaj, aby spełniał dobrze swoje zadanie. Do czego służy kompresor? Oprócz zastosowań typowo przemysłowych, jak np. stosowanie kompresorów w fabrykach, czy w warsztatach samochodowych, kompresory można używać do innych zadań. Wśród nich jest między innymi pompowanie kół rowerowych i samochodowych czy materaców. Kompresor umożliwia również efektywne czyszczenie trudno dostępnych miejsc lub wręcz przeciwnie – czyści duże powierzchnie z pyłu i innych zanieczyszczeń.
Na co zwrócić uwagę wybierając kompresor
Pojemność kompresora
Bardzo pomocny jest kompresor ze zbiornikiem, który mieści sprężone powietrze. Im jest on większy, tym dłużej będzie działać. W użytku przemysłowym i działaniu na dużą skalę należy wybrać kompresor o pojemności minimum 200- 300 litrów. Do użytku prywatnego wystarczy kompresor ze zbiornikiem około 50 litrów. Natomiast kompresor 100l jest optymalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o zastosowanie półprofesjonalne.
Wielkość kompresora
Dostępne na rynku kompresory posiadają różne rozmiary, w zależności też od tego, jakiej są pojemności. Analogicznie, do użytku domowego sprawdza się małe kompresory, które bez problemu można przechowywać. Natomiast używając kompresora przemysłowo, im większa pojemność, tym będzie on wydajniejszy.
Moc kompresora
Pobór mocy to bardzo istotna kwestia, jeśli chodzi o wybór i działanie kompresora. Moc kompresora uzależniona jest w dużej kwestii od poziomu maksymalnego ciśnienia, jakie może uzyskać w nim powietrze.
Wydajność kompresora
Wydajność kompresora to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o jakość i zadowolenie z jego użytkowania. Określana jest jako litr na minutę. Wpływa to na wydajność pracy urządzenia oraz jej płynność. W zależności od wykonywanej pracy, taki parametr jak wydajność kompresora, musi być odpowiednio do niej dopasowany. Duże kompresory przemysłowe zapewniają wydajność do nawet 1000/m. Do użytku domowego wystarczą takie, których wydajność wynosi około 200 l/min.
Ciśnienie robocze kompresora
Ciśnienie sprężarki to bardzo istotny parametr, jeśli chodzi o zakup kompresora. Małe ciśnienie kompresora może uniemożliwić nawet większość prac, które miały być wykonane dzięki jego użyciu. Natomiast zbyt duże ciśnienie robocze może być niewykorzystywane w pełni, a więc kompresor po prostu by się marnował. Do prac w domu lub własnym garażu wystarczy kompresor wytwarzający ciśnienie 6 barów. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie przemysłowe czy specjalizacyjne, jest to nawet 15 barów.
Hałas kompresora/ głośność kompresora
Na rynku istnieją zarówno ciche kompresory, jak i te głośne. Na hałas składa się również wielkość kompresora – mały kompresor generuje słabszy dźwięk, niż kompresor o dużej pojemności. Optymalna głośność kompresora powinna wynosić mniej niż 75 dB.
Rodzaje kompresora. Kompresor olejowy czy bezolejowy
W 2022 roku w sprzedaży można znaleźć dwa rodzaje kompresora: kompresor olejowy i kompresor bezolejowy. Oba rodzaje kompresora działają na tej samej zasadzie. Jednak kompresor olejowy potrzebuje do uruchomienia smarowania tłoka, co pozwala zahamować tarcie. Kompresor bezolejowy natomiast posiada tłok wykonany ze specjalnego tworzywa, posiadającego niski współczynnik tarcia. A jaki kompresor wybrać? Generalnie, jeśli kompresor ma być używany często, a do tego posiada się fizycznie miejsce do jego przechowywania – warto wybrać kompresor olejowy. Jeśli jednak kompresor używany jest nie często, a przechowywany ma być na regale, to warto sięgnąć po kompresor bezolejowy.
Kompresor bezolejowy i kompresor olejowy – do czego służy? Kompresor olejowy sprawdzi się między innymi do pompowania kół i zasilania urządzeń pneumatycznych, natomiast kompresor bezolejowy jest idealny do pomalowania samochodu, malowania ścian, czyszczenia narzędzi czy pompowania kół. Kompresor bezolejowy lepiej sprawdzi się w użytku domowym, natomiast kompresor olejowy w profesjonalnym i przemysłowym.
Kompresory śrubowe a tłokowe
Kolejny podział kompresorów to podział na kompresory śrubowe i tłokowe. Różni je rodzaj zastosowanego elementu, który spręża gaz. Najpopularniejszy jest kompresor tłokowy – do tego jest on powszechnie stosowany w użytku domowym. Drugi rodzaj, kompresor śrubowy, jest wydajniejszy od poprzednika, dlatego używany jest głównie w przemyśle.
Który kompresor lepszy olejowy czy bezolejowy? Kompresor tłokowy jest tańszy, niż kompresor śrubowy, między innymi przez mniejszą wydajność pracy. Kompresor śrubowy może działać w trybie ciągłym i mogą pracować praktycznie w każdych warunkach środowiskowych. Do tego jest cichszy, niż tradycyjny kompresor tłokowy. Także w użytku profesjonalnym warto wybrać wydajny kompresor śrubowy, natomiast w domowym – kompresor tłokowy.
Jaki kompresor do piaskowania, a jaki kompresor do lakierowania?
Czyszczenie zabrudzeń, do którego wykorzystywane jest piaskowanie, odbywa się za pomocą sprężarki i ścierniwa. Aby przebiegało to szybko i efektywnie, musi być użyty mocny kompresor – powyżej 22 V, a zapotrzebowanie powietrza wynosi koło 4000/ 5000 l/min. Natomiast kompresor do lakierowania powinien mieć moc co najmniej 3 kW, a jego wydajność powinna wynosić od 300 l/min w górę. Sam zbiornik powinien posiadać pojemność około 200 l.